Dz

REKLAMA
»

Mąż ma długi? Żona wydaje za dużo? Można się przed tym zabezpieczyć

Katarzyna Wiązowska2024-06-10 06:00redaktor Dz
publikacja
2024-06-10 06:00

W dniu ślubu oboje małżonkowie zwykle mają nadzieję, że całe ich przysłe życie będzie szczęśliwe i na ogół ufają sobie bezgranicznie. Jednak nie zawsze jest tak błogo. Zdarzają się sytuacje, że mąż lub żona muszą zadbać przede wszystkim o swój własny interes. Warto wiedzieć, jak to zrobić.

Mąż ma długi? Żona wydaje za dużo? Można się przed tym zabezpieczyć
Mąż ma długi? Żona wydaje za dużo? Można się przed tym zabezpieczyć
fot. AYO Production / /ܳٳٱٴdz

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa między mężem i żoną powstaje wspólność majątkowa. Od tego momentu wszystko, co nabędą razem lub osobno, będzie należało do ich majątku wspólnego. Niestety dotyczy to również długów. Jeżeli jedno z nich zaciągnie zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.

Wszystko najlepiej uzgodnić na początku

Jak twierdzi radca prawny mec. Lidia Makarska, z chwilą zawarcia małżeństwa, małżonkowie muszą podjąć decyzję dotyczącą ustroju majątkowego, który będzie obowiązywał w ich związku.

– Wybór ten wpływa na sposób, w jaki będą odpowiadać za długi współmałżonka, zależnie od tego, czy wybiorą wspólność ustawową czy rozdzielność majątkową – twierdzi mec. Lidia Makarska. – To czy małżonkowie ponoszą odpowiedzialność z majątku wspólnego za zobowiązania cywilnoprawne jednego z małżonków, zależy od zgody drugiego małżonka, a także tego czy zobowiązanie zostało zaciągnięte w trakcie trwania małżeństwa.

Nie zawsze oboje muszą spłacać długi

Jak twierdzi radca prawny, oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny, takich jak mieszkanie, wyżywienie, ubranie, ochrona zdrowia czy wychowanie dzieci Jednak z ważnych powodów sąd może na żądanie jednego z nich postanowić, że za powyższe zobowiązania odpowiedzialna jest tylko ta strona, która je zaciągnęła.

–  Jednakże w sytuacji, gdy nastąpiło to bez zgody drugiego małżonka, co do zasady wierzyciel może dochodzić zaspokojenia tylko z majątku osobistego dłużnika – mówi mec.  Lidia Makarska.

Jednak jeśli zobowiązanie zostało zaciągnięte za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego. Natomiast, gdy dług został zaciągnięty bez zgody męża lub żony, może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika lub z takich elementów majątku wspólnego jak wynagrodzenie za pracę, dochody uzyskane przez dłużnika z innej działalności zarobkowej czy korzyści uzyskane z praw autorskich.

Co z długami firmy należącej do męża lub żony?

Jak się okazuje wybór rozdzielności majątkowej staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej przez jednego z małżonków, gdyż wiąże się z pewnym ryzykiem finansowym i jest obarczone wyższym prawdopodobieństwem powstania długów.

– Odpowiedzialność za zobowiązania firmowe zależy od zgody drugiego małżonka – twierdzi mec. Lidia Makarska. – Jeśli wyraził pisemną zgodę na zaciągnięcie zobowiązania, wierzyciel może dochodzić zaspokojenia zarówno z majątku osobistego przedsiębiorcy, jak i majątku wspólnego małżonków. Co więcej nie ma znaczenia czy taka zgoda została udzielona przed czy po zaciągnięciu zobowiązania. Jednak mimo udzielenia zgody, egzekucji nie można prowadzić z majątku osobistego małżonka przedsiębiorcy. Natomiast bez udzielenia zgody egzekucja może być prowadzona jedynie z majątku osobistego przedsiębiorcy, jego dochodów oraz majątku jego firmy.

Istotne może być również to, że gdy sąd na wniosek wierzyciela ustanowi rozdzielność majątkową, to udział przedsiębiorcy w majątku wspólnym po jego podziale również może być objęty egzekucją.

Źół:
Katarzyna Wiązowska
ٲԲ¾ąǷɲ첹
redaktor Dz

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy

dzԳٲ(3)

dodaj komentarz
tomitomi
równouprawnienie w związku małżeńskim po europejsku , powoduje dyskryminację mężczyzn już na samym starcie !
samsza
a na foto heteronormatywna para
:)
artqr odpowiada samsza
Za kilka lat takie szerzenie stereotypów będzie karane ;-)

ʴǷɾąԱ: łܲ

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki