Konto osobiste to centrum zarządzania finansami osobistymi. Pozwala gromadzić pieniądze w formie bezgotówkowej, opłacać rachunki, wydawać środki za pomocą kart płatniczych i analizować domowy budżet. W bankowej terminologii nosi nazwę rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, czyli ROR.
Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe prowadzą banki komercyjne, spółdzielcze i SKOK-i, czyli spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Konto osobiste może założyć każda osoba, która ukończyła 13. rok życia i ma ograniczoną lub pełną zdolność do czynności prawnych.
ROR-y w bankach to zwykle pakiety usług, w których konto osobiste jest tylko jednym z elementów. Rachunkowi towarzyszą różne instrumenty płatnicze (polecenie przelewu, polecenie zapłaty, karty płatnicze, BLIK), kilka kanałów dostępu do zarządzania kontem (bankowość internetowa, mobilna, infolinia, placówki) oraz, czasami, dodatkowe usługi finansowe (np. ubezpieczenia, assistance).
Posiadając konto osobiste mamy zwykle również łatwy dostęp do innych typów rachunków. Możemy zakładać lokaty terminowe, konta walutowe i rachunki oszczędnościowe. W niektórych instytucjach pakiet możliwości jest jeszcze szerszy – dostępne są także platformy inwestycyjne (gdzie można nabyć np. jednostki funduszy), ubezpieczeniowe oraz rachunki maklerskie zintegrowane z bankowością internetową i mobilną.
Wiele banków pozwala połączyć z kontem osobistym także produkty kredytowe. Jednym z nich jest linia kredytowa w ROR. To limit dostępnych środków „ponad” saldo, którym w danej chwili dysponujemy. Dzięki linii kredytowej możemy dokonywać przelewów i płacić kartą, nawet jeśli nie mamy własnych pieniędzy. Każdy wpływ na konto spłaca wykorzystany kredyt. Na podobnej zasadzie działa dopuszczalne saldo debetowe.
Bezpłatne konta osobiste
W większości banków ROR-y mogą być prowadzone bezpłatnie, jeśli spełnimy kilka warunków dotyczących aktywnego wykorzystania konta. Zwykle wymogi dotyczą regularnego zasilania rachunku określoną kwotą oraz wykonywania minimalnej liczby operacji za pomocą dołączonej do konta karty debetowej.
Nieliczne banki proponują całkowicie darmowe konta osobiste, w których wszystkie podstawowe operacje są darmowe. Zestawienia ofert, wraz z opisem warunków, można znaleźć w porównywarce ROR-ów Dz oraz regularnie publikowanych rankingach kont osobistych.
W ofertach instytucji finansowych w Polsce znajdują się także tzw. podstawowe rachunki płatnicze. Mają one okrojony zestaw funkcji, ale ich założenie i prowadzenie jest całkowicie darmowe. Podstawowe konto można mieć jednak tylko w jednym banku lub SKOK-u.
Oprocentowanie kont osobistych
Chociaż nazwa „rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy” sugeruje, że konto osobiste może służyć także do gromadzenia oszczędności, to większość ofert nie przewiduje naliczania odsetek od środków zbieranych na rachunku. Dodatnie oprocentowanie bywa proponowane wybranym grupom klientów w niektórych pakietach (np. młodzieżowych, studenckich) lub w ramach akcji promocyjnych, które mają przyciągnąć nowych użytkowników.
Oszczędności najlepiej przechowywać jest na specjalnych typach rachunków przystosowanych do tego celu – lokatach terminowych i kontach oszczędnościowych. Jeśli posiadamy już ROR, to założenie dodatkowych kont zwykle jest bardzo proste. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję w bankowości internetowej lub mobilnej.