Dz

REKLAMA

Pekin proponuje Kanadzie partnerstwo przeciwko USA. Działania USA nazywa „bullyingiem”

2025-04-24 07:18
publikacja
2025-04-24 07:18

Chiny oferują Kanadzie stworzenie partnerstwa przeciwko agresywnym działaniom USA – podała w środę agencja The Canadian Press powołując się na ambasadora Chin w Ottawie. Wang Di powiedział w wywiadzie udzielonym agencji, że Chiny chcą uniknąć powrotu „do prawa dżungli”.

Pekin proponuje Kanadzie partnerstwo przeciwko USA. Działania USA nazywa „bullyingiem”
Pekin proponuje Kanadzie partnerstwo przeciwko USA. Działania USA nazywa „bullyingiem”
fot. Jason Lee / /ܳٱ

Wang określił obecnie działania USA jako „bullying” (nękanie, prześladowanie) i zasugerował, że Chiny i Kanada powinny stworzyć partnerstwo przeciw podminowywaniu przez Waszyngton zasad rządzących dotychczas w polityce globalnej oraz przekonać inne kraje do takiego partnerstwa. Kanadę określił jako „sąsiada” Chin przez Pacyfik.

„Zauważyliśmy, że wobec jednostronnego nękania przez USA Kanada nie ustąpiła (…) Zamiast tego Kanada stoi po właściwej stronie historii, po właściwej stronie międzynarodowego postępowania fair i sprawiedliwości” - powiedział Wang.

Dodał, że Chiny i Kanada wydają się być jedynymi krajami, które podjęły „konkretne i rzeczywiste przeciwdziałania wobec nieuzasadnionych amerykańskich ceł”. Powiedział też, że Chiny chcą wykorzystać obecne możliwości by „współpracować z Kanadą i innymi krajami, by zdecydowanie podtrzymywać zbudowany wokół ONZ system międzynarodowy oraz skupiony na WTO (Światowa Organizacja Handlu – PAP) wielostronny system handlowy, by przeciwstawić się wszelkim regresywnym praktykom”.

Ottawa wielokrotnie wskazywała na Chiny jako jedno z zagrożeń dla Kanady i jako kraj odpowiedzialny za próby wpływów na wewnętrzną politykę Kanady. W najbliższy poniedziałek odbędą się w Kanadzie wybory federalne. Sondaże wskazują jako prawdopodobnego zwycięzcę Partię Liberalną, której lider i obecny premier Mark Carney nazwał Chiny podczas debaty w ub.tyg. „największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Kanady”, a następnego dnia oskarżył Chiny o wspieranie Rosji w inwazji na Ukrainę.

Kanadyjskie relacje z Chinami są trudne, szczególnie od uwięzienia w Chinach dwóch Kanadyjczyków, Michaela Spavora i Michaela Kovriga w grudniu 2018 r. Aresztowano ich po tym, gdy w Kanadzie zatrzymano na wniosek USA wiceprezes Huawei Meng Wanzhou i zwolniono dopiero w 2021 r., gdy sąd w Vancouver prowadzący postępowanie ekstradycyjne Meng zakończył postępowanie na wniosek USA. W marcu br. minister spraw zagranicznych Kanady Mélanie Joly poinformowała, że w Chinach w minionych miesiącach doszło do egzekucji czterech Kanadyjczyków.

Pod koniec marca br. Kanada złożyła do WTO skargę przeciwko Chinom w sprawie ceł nałożonych na kanadyjskie produkty rolne i kanadyjskie owoce morza. W ub.r. Kanada nałożyła na Chiny 100 proc. cła na samochody elektryczne i 25 proc. cła na stal i aluminium.

Wang powiedział The Canadian Press, że Pekin chętnie odstąpi od ceł wobec Kanady, jeśli Kanada zawiesi swoje cła wobec Chin. Dodał, że w relacjach między oboma krajami powinny panować zasady i reguły rynkowe, a nie ideologiczne decyzje.

W ub. tyg. agencja Bloomberga informowała, że chińskie rafinerie znacząco zwiększyły import ropy naftowej z Kanady, po zmniejszeniu o 90 proc. importu ropy z USA. Na początku maja ub.r. zaczął działać rozbudowany rurociąg Trans Mountain, tankowce mogą odbierać ładunki kanadyjskiej ropy z terminalu w pobliżu Vancouver. Docelowo rurociągiem będzie transportowane 890 tys. baryłek ropy dziennie.

Bloomberg podawał, że w marcu b.r. chiński import ropy przez terminal w Vancouver wyniósł 7,3 mln baryłek, a w kwietniu może być jeszcze wyższy. Natomiast import ropy przez Chiny z USA spadł z 29 mln baryłek w czerwcu ub.r. do obecnie 3 mln.

Cytowany przez The Canadian Press profesor Roland Paris z Uniwersytetu Ottawskiego, specjalizujący się w polityce międzynarodowej powiedział, że Pekin stara się promować swoje interesy i właśnie te działania często stawiały Chiny w pozycji przeciwnej do Kanady. Ostrzegł, że kanadyjskie firmy powinny ostrożnie podchodzić do działań Pekinu, który w przeszłości prowadził działania gospodarcze podobne do obecnych decyzji administracji prezydenta USA Donalda Trumpa.

The Canadian Press wyjaśniła, że to ze strony ambasady Chin wyszła propozycja rozmowy, a wywiad przeprowadzono z udziałem tłumacza.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/wr/

Źół:PAP
Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(3)

dodaj komentarz
majkel0707
I niech mi nikt nie mówi . Że lewacka utopia nie ma bolszewickiego rodowodu.
lukkiee
Jak rozumiem to Chińczyk próbuje przekabacić Kanadyjczyka. Kanadyjczyk, choć pod presją Trumpa, odrzuca zaloty. Zatem jak Twój manifest ma się do artykułu?

Gdy Trump nakłada cła pod byle pretekstem, państwa, w tym Kanada, są zmuszone szukać rynku zbytu na swoje produkty gdzie indziej. KGHM eksportuje miedź do Chin, a Lasy
Jak rozumiem to Chińczyk próbuje przekabacić Kanadyjczyka. Kanadyjczyk, choć pod presją Trumpa, odrzuca zaloty. Zatem jak Twój manifest ma się do artykułu?

Gdy Trump nakłada cła pod byle pretekstem, państwa, w tym Kanada, są zmuszone szukać rynku zbytu na swoje produkty gdzie indziej. KGHM eksportuje miedź do Chin, a Lasy Państwowe - wyprzedają chronione Konstytucją lasy. Jak to znosisz? Jak zniesiesz informację, że tak samo było za rządów PIS-u?
samsza
zabawa w dobrego (Chiny) i złego (USA) policjanta

ʴǷɾąԱ: Wojna handlowa Chiny-USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki