Dz

REKLAMA
PIT

TYM BĘDĄ ŻYŁY RYNKIZłoty tydzień i gospodarcze efekty rządów Trumpa

Michał Kubicki2025-04-25 12:20redaktor Dz
publikacja
2025-04-25 12:20

Zanim przyjdzie długi majowy weekend, w niektórych krajach określany jako złoty, rynkowych emocji dostarczy bogaty kalendarz makroekonomiczny. W nim znajdziemy odczyt polskiej inflacji tuż przed posiedzeniem RPP, kondycję amerykańskiej gospodarki pod rządami Trumpa oraz wysyp raportów wynikowych spółek giełdowych w Polsce i za granicą. Będzie gorąco, nie tylko od grilla.

Złoty tydzień i gospodarcze efekty rządów Trumpa
Złoty tydzień i gospodarcze efekty rządów Trumpa
fot. Aaron Chown / /PA Images

Poniedziałek, 28 kwietnia

W kalendarzu makroekonomicznym na ostatni poniedziałek kwietnia nie zaplanowano wielu znaczących publikacji. O stopie bezrobocia w I kw. zaraportują Hiszpanie, gdzie jest ona najwyższa w całej UE. Do tego największy kraj Półwyspu Iberyjskiego zaraportuje dane o sprzedaży detalicznej. Z kolei kwietniowy odczyt aktywności konsumentów pokażą Brytyjczycy. Po południu w USA opublikowany zostanie odczyt indeksu Fed z Dallas dla przemysłu.

Na GPW dobiegać będzie końca termin publikacji raportów rocznych za 2024 r. choć już rozpoczął się okres publikacji raportów za I kwartał. Swoje sprawozdania za ubiegły rok pokażą m.in. Moviegames, Bioceltix, Polimex, PCF, Tarczyński, Fasing, PKP Cargo, XTPL, a Kruk i Mennica Polska pochwalą się wynikami za I kwartał. Na Wall Street raport pokaże Dominos Pizza, czyli spółka, w którą ostatnio inwestował Warren Buffet.

Dz

Reklama

Wtorek, 29 kwietnia

We wtorek będzie nieczynna giełda w Japonii z uwagi na święto przypadające na tzw. Dzień Showa. To państwowa czerwona kartka upamiętniająca urodziny cesarza Hirohito, znanego pośmiertnie jako cesarz Showa. Rozpoczyna on tzw. Złoty Tydzień, czyli serię kilku świąt państwowych na przełomie kwietnia i maja, które są jednym z najważniejszych okresów urlopowych w Japonii.

W Europie poznamy odczyt indeksu nastrojów w gospodarce strefy euro (godz. 11.00) oraz podaż pieniądza tamże. Niemcy pokażą odczyt indeksu zaufania konsumentów GFK, czyli syntetyczny wskaźnik ilustrujący aktualne nastroje Niemców w zakresie postaw konsumenckich. Tego dnia mamy też szwedzki PKB za I kwartał, kwietniową inflację i kwartalny PKB w Hiszpanii. W Polsce pokaże się aktualny wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wg Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Będzie to też dzień decyzji w sprawie stóp procentowych na Węgrzech.

W USA opublikowany zostanie marcowy bilans obrotów towarowych oraz odczyty indeksów cen nieruchomości od FHFA oraz od Standard & Poor's, a ponadto indeksu zaufania konsumentów - Conference Board oraz raport z rynku paliw na podstawie ankiety API.

Wyniki na Wall Street i innych zagranicznych giełdach tego dnia zaplanowali m.in. Visa, Coca-Cola, HSBC, Astra Zeneca, Booking, Pfizer, Spotify, PayPal, General Motors, Deutsche Bank, Adidas.

Z kolei na GPW pojawią się raporty od np. Enter Air, Fabrity, Remaku, Biotonu, Genomteku, Lubawy, CCC, Pamapolu, Bloober Team, Mercatora, Grupy Azoty, Asseco BS, czy Suneksu.

Środa, 30 kwietnia

W środę mamy wysyp publikacji makroekonomicznych oraz raportów wynikowych. Zaczniemy od Japonii i danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Z Chin napłyną „oficjalnie” odczyty PMI dla usług i przemysłu.

Poranek w Europie to PKB Francji, Niemiec, Węgier, Czech, Włoch i całej strefy Euro (godz. 11.00). Szwajcarzy o godz. 9.00 pokażą indeks instytutu KOF, prognozujący możliwe wyniki szwajcarskiej gospodarki w okresie najbliższych sześciu miesięcy. Turcy opublikują bilans handlu zagranicznego, tak samo jak Węgrzy. Poznamy ponadto inflację we Francji, Niemczech, czy we Włoszech oraz sprzedaż detaliczną i stopę bezrobocia u naszych zachodnich sąsiadów.

O godz. 10.00 statystycy GUS opublikują wstępny szacunek inflacji za kwiecień, która od trzech miesięcy stabilizowała się na poziomie 4,9 proc. Będzie to ostatni odczyt bieżącej inflacji przed majowym spotkaniem RPP, która sygnalizuje gotowość do obniżki stóp. Kluczowa pozostaje kwestia skali cięcia, zależna od napływających danych.

Gdy publikacja europejskiej porcji makro przejdzie do historii, wjadą raporty z USA. Na środę mamy zaplanowany odczyt PKB za I kwartał razem z deflatorem oraz miarą wzrostu cen PCE. Ponadto pokaże się raport ADP z rynku pracy, indeks kosztów zatrudnienia, indeks Chicago PMI, liczba wniosków o kredyt hipoteczny, raport o wydatkach Amerykanów oraz dane o zmianach zapasów paliw publikowane przez rządową agencję EIA. (Ankiety agencji EIA są obowiązkowe, natomiast dane API publikowane we wtorki – dobrowolne.).

Na światowych giełdach wyniki pokażą Microsoft, Meta, Qualcomm, Glencore, eBay, Stellantis, Total Energies, Airbus. Z kolei na GPW m.in. mBank, Santander, Pekao, Wielton, Protektor, Celon Pharma, ZEPAK, Getin, Creotech, Wawel, ML System, Cognor. Część z nich będzie dotyczyła raportów rocznych, dla których będzie to ostatni termin, więc lista zaplanowanych publikacji jest dłuższa i dostępna w naszym kalendarium.

Czwartek, 1 maja

Święto Pracy jest dniem wolnym w krajach Europy, m.in. w Polsce czy Chinach. Dlatego zamknięte pozostaną liczne giełdy, w tym Ҿł岹 Papierów Wartościowych w Warszawie. W Chinach giełdy w Shenzen i Szanghaju będą zamknięte także w piątek oraz poniedziałek.

W kalendarzu makro mamy jednak decyzję Banki Japonii w sprawie stóp procentowych. Prognozy mówią o utrzymaniu poziomu 0,5 proc. Z Kraju Kwitnącej Wiśni pokaże się też odczyt przemysłowego PMI za kwiecień. W nocy bilans handlu zagranicznego pokaże Australia. Poranek w Europie to szwajcarska sprzedaż detaliczna oraz dane z Wielkiej Brytanii o podaży pieniądza, wnioskach o kredyt hipoteczny oraz PMI dla przemysłu. Z USA nadejdzie raport PMI i ISM dla przemysłu. Do tego raport Challengera.

W czwartek wyniki na Wall Street opublikuje m.in. Apple, Amazon, Eli Lily, Mastercard, McDonald’s, Linde, czy MicroStrategy.

Piątek, 2 maja

Piątek zaczniemy od szeregu publikacji przemysłowych PMI m.in. dla Francji (godz. 9.50), Niemiec (9.55) czy całej strefy euro (10.00). Dane dotyczące Polski zostaną pokazane o godzinie 9.00. Ze strefy euro nadejdą także odczyty inflacji HICP oraz stopu bezrobocia.

Najważniejszym raportem tego dnia będzie ten opublikowany o godzinie 14.30 przezamerykańskie Biuro Statystyki Pracy m.in. o liczbie etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls), ale też o stawkach płacy, czy stopie bezrobocia.

Będą pracowały już europejskie giełdy, w tym GPW, ale na krajowym rynku żadna spółka nie zaplanowała publikacji raportu w środku długiego weekendu. Na Wall Street za to będą wyniki naftowo-gazowych gigantów jak Exxon Mobile i Chevron.

Sobota, 3 maja

Niezależne Caixin i Markit pokażą odczyt PMI dla chińskiego przemysłu.

Michał Kubicki

Źół:
Michał Kubicki
MichałKubicki
redaktor Dz

Redaktor działu Rynki Dz. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Inwestowanie bez granic dzięki Freedom24
Inwestowanie bez granic dzięki Freedom24

Komentarze(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki