Wbrew pozorom konstrukcja kredytu gotówkowego nie jest skomplikowana – głównie składają się na nią dwa parametry cenowe – oprocentowanie i prowizja. Banki mogą jednak oczekiwać od kredytobiorcy dodatkowych produktów towarzyszących kredytowi lub kolejnych opłat pozaodsetkowych – wtedy sytuacja może się skomplikować.
Oprocentowanie kredytu gotówkowego
Oprocentowanie kredytu gotówkowego to podstawowy czynnik cenotwórczy przy ofercie kredytowej banku. Stanowi ono stopę, po jakiej bank będzie naliczał odsetki od pożyczonej kwoty. Warto pamiętać, że maksymalna wysokość oprocentowania kredytu jaką może zaproponować bank jest regulowana prawnie. Obecnie maksymalna wysokość oprocentowania kredytu gotówkowego według zapisów ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (t.j. Dz. U. 2018 r., poz. 993) i kodeksu cywilnego wynosi 10%. Wynika to z bardzo prostego wzoru: maksymalne oprocentowanie kredytu bankowego lub pożyczki nie może przekroczyć dwukrotności odsetek ustawowych, które są równe sumie dwukrotności stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego (obecnie 1,5%) powiększonej o 7 p.p. Bank nie może zatem zaproponować kredytu z oprocentowaniem wyższym niż 10% (= 1,5% x 2 + 7%).
Banki ustalają wysokość oprocentowania kredytu w zależności od wysokości pożyczanej kwoty i okresu, na jaki zostaje zaciągany kredyt. Istotna w tym procesie jest także zdolność kredytowa kredytobiorcy i jego historia kredytowa. Im mniej wydaje względem swoich przychodów, tym na lepsze warunki finansowania kredytem może liczyć.
Prowizja przy kredycie gotówkowym
Prowizja to drugi po oprocentowaniu istotny parametr kredytu gotówkowego, który należy brać pod uwagę przy porównywaniu ofert. Prowizja oznacza wysokość opłaty, jaką bank pobiera za przygotowanie całej procedury wypłaty gotówki z kredytu. Np. jeśli prowizja została przez bank ustalona na poziomie 10%, a my pożyczamy 10 000 ł, to bank pobierze 1000 ł (10 000 ł x 10% = 1000 ł). Trzeba także pamiętać, że w zależności od poziomu pobierania prowizji, jej koszt może być wyższy niż nam się wydaje. Bank może wymagać opłacenia prowizji osobno (przed zaciągnięciem kredytu), pomniejszy o jej wartość pożyczaną kwotę lub ją kredytować. Wtedy pożyczana kwota kredytu zostanie powiększona o prowizję i to dopiero od tej kwoty będą naliczane odsetki według stawki oprocentowania.
Stawka prowizji również może zostać ustalona przez bank w drodze analizy zdolności kredytowej i historii kredytowej kredytobiorcy lub po prostu w ramach siatki marż i prowizji. Wtedy prowizja kredytu gotówkowego będzie uzależniona od pożyczanej kwoty i okresu kredytowania.
Kredyt gotówkowy to jednak nie tylko oprocentowanie i prowizja. Banki często mogą pobierać dodatkowe opłaty przygotowawcze lub wymagać dodatkowego ubezpieczenia do kredytu. Wtedy koszt kredyt bankowego śԾ.
Dlatego zamiast porównywać samo oprocentowanie i prowizję warto patrzeć na wartość wskaźnika RRSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. To zdefiniowany ustawowo parametr, który uwzględnia wszelkie koszty związane z kredytem – oprocentowanie, prowizję i sposób jej pobierania, ubezpieczenia i inne opłaty. Dzięki temu w łatwy sposób możemy sprawdzić, które oferty proponowane przez banki są korzystniejsze – im niższe RRSO, tym niższy będzie całkowity koszt kredytu.
Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy?
Podstawową drogą do zaciągnięcia kredytu gotówkowego jest łożenie wniosku w oddziale bankowym. Dziś jednak banki umożliwiają kilka dodatkowych kanałów, przez które można załatwić całą procedurę. Przede wszystkim jest to wniosek internetowy na stronie banku, po wypełnieniu którego bank kontaktuje się z kredytobiorcą telefonicznie. Po ustaleniu szczegółów zostaje do niego wysłana gotowa umowa kredytowa do podpisania.
Zaciągając kredyt we własnym banku, można często liczyć na dodatkowe ułatwienia. Bank zna wtedy nasze zarobki i wydatki i szybko może wyliczyć koszty kredytu oraz ocenić zdolność kredytową. Dlatego wtedy można zaciągnąć kredyt bezpośrednio w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej – wystarczy kilka klików, a pieniądze znajdą się na naszym koncie bez zbędnych formalności.
Kredyt bez zaświadczeń – czy to możliwe?
Mniejszy zakres formalności dotyczy także kredytu na oświadczenie nazywanego także kredytem bez zaświadczeń. Wtedy zamiast dokumentów od pracodawcy, w którym firma poświadcza wysokość naszych zarobków, wystarczy przedłożyć bankowi własne oświadczenia o dochodach i wydatkach. Bank na ich podstawie uruchomi procedurę kredytową.
Należy jednak liczyć się z tym, że taki kredyt wiąże się z ograniczeniami. Kredyt bez zaświadczeń o dochodach ze względu na mniejszą pewność podawanych informacji będzie dostępny na mniejsze kwoty i krótsze okresy niż przy standardowej umowie kredytu gotówkowego.