Weryfikacja tożsamości metodą kryptograficzną w lokalu wyborczym jest najbezpieczniejsza i potwierdza autentyczność mDowodu - zapewnił w czwartek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Chodzi o zeskanowanie przez wyborcę kodu QR, który zostanie mu okazany w obwodowej komisji wyborczej.


Gawkowski przypomniał na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, że od 2023 r. usługa E-wybory jest dostępna w mObywatelu. Umożliwia ona użytkownikom sprawdzenie informacji o terminie i rodzaju zbliżających się wyborów, można także sprawdzić miejsce głosowania.
Minister cyfryzacji podkreślił, że resort pracuje nad tym, aby procedura głosowania z m-dowodem była całkowicie bezpiecznym elementem potwierdzenia tożsamości. "Wspólnie z Krajowym Biurem Wyborczym wypracowaliśmy rozwiązanie, które zapewni wygodne i bezpieczne stwierdzenie czy tożsamość wyborcy jest autentyczna" - dodał.
Dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki Radosław Maćkiewicz wyjaśnił, że chodzi o rozwiązanie kryptograficzne, które - jak mówił - "niezaprzeczalnie stwierdza autentyczność mDowodu".
Polega ono na zeskanowaniu przez wyborcę kodu QR, który zostanie mu okazany w obwodowej komisji wyborczej. Maćkiewicz poinformował, że cłonkowie komisji wyborczych zostaną przeszkoleni w zakresie weryfikacji tożsamości mObywatelem.
Jak dodał, rozwiązanie zostanie uruchomione w dniu wyborów prezydenckich. Aby potwierdzić tożsamość mDowodem konieczna będzie aktualizacja aplikacji do najnowszej wersji.
"Weryfikacja tożsamości w lokalu wyborczym, realizowana za pomocą metody kryptograficznej jest najbezpieczniejsza" - zapewnił Gawkowski.
Szef resortu cyfryzacji zapowiedział też kampanię informacyjną aplikacji mObywatel, która ma trwać od 28 kwietnia do 30 maja, z wyłączeniem ciszy wyborczej. Celem kampanii będzie informowanie o najważniejszych funkcjach aplikacji, które mogą być przydatne w trakcie wyborów.
Gawkowski zwrócił również uwagę na popularność aplikacji. "mObywatel to najpopularniejsza polska aplikacja, z ponad 9 mln użytkowników" - poinformował Gawkowski.
Dodał, że aplikacja odnotowała 60 proc. wzrost użytkowników od grudnia 2023 r. Jak mówił, ponad 5 mln użytkowników zastrzeżyło swój PESEL w aplikacji. "To są olbrzymie i satysfakcjonujące dla nas wyniki, które potwierdzają, że Polacy chcą korzystać z mObywatela"- dodał.
"Chcemy, żeby cała Polska była w 2035 r. wolna od dokumentów papierowych" - powiedział minister cyfryzacji. Zgodnie ze „Strategią cyfryzacji Polski”, wszystkie kluczowe e-usługi znajdą się do tego czasu w aplikacji mObywatel. Sprawne wdrażanie kolejnych funkcji i dokumentów ma ułatwić procedowane aktualnie zmiany legislacyjne.
mObywatel to pełnoprawny elektroniczny dokument tożsamości, który jest dostępny w aplikacji w telefonie. Można użyć go m.in. w urzędach, bankach, sądach, przychodniach lub u notariusza.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja tego roku. Ewentualna II tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. (PAP)
wm/ agz/