×ãÖDzÊÈü¹û

REKLAMA

Opracowano nową farbę antybakteryjną. Można ją wykorzystać i w szpitalach, i na lotniskach

2025-04-26 11:00
publikacja
2025-04-26 11:00

Naukowcy opracowali farbę zawierająca antyseptyczną i antybakteryjną chlorheksydynę, która niszczy m.in. oporne na metycylinę szczepy gronkowca. Można ją wykorzystać np. w szpitalach czy transporcie – informuje pismo "Scientific Reports".

Opracowano nową farbę antybakteryjną. Można ją wykorzystać i w szpitalach, i na lotniskach
Opracowano nową farbę antybakteryjną. Można ją wykorzystać i w szpitalach, i na lotniskach
/Ìý±Ê±ð³æ±ð±ô²õ

Różne powierzchnie mogą być rezerwuarem bakterii, szczególnie w środowiskach medycznych, od łóżek szpitalnych po deski sedesowe. Problemem są również często dotykane powierzchnie w przestrzeniach publicznych, chociażby siedzenia i stoliki w samolotach. Niektóre gatunki drobnoustrojów mogą przetrwać pomimo ulepszonych reżimów czyszczenia, nawet do kilku miesięcy. W szpitalu może to prowadzić do zwiększonego ryzyka infekcji u pacjentów, które następnie wymagają leczenia antybiotykami.

Chlorheksydyna wchodzi w skład płynów do płukania jamy ustnej, past do zębów czy żelów do dziąseł. Jej roztwory są również stosowane przy dezynfekcji rąk, powierzchni, sprzętu medycznego ran czy odkażaniu skóry przed zabiegami.

Farbę zawierającą chlorheksydynę opracowali naukowcy z University of Nottingham przy współpracy wytwórcy specjalistycznych farb i powłok – firmy Indestructible Paint. Farba ta skutecznie niszczy bakterie, w tym trudne do zabicia gatunki, takie jak oporne na metycylinę szczepy gronkowca (MRSA) oraz niektóre wirusy, na przykład grypy i COVID-19.

Nowa farba może być nakładana na szereg twardych, nieporowatych powierzchni, także z tworzyw sztucznych, zapewniając powłokę antybakteryjną. Oprócz szpitali mogłaby znaleźć zastosowanie na przykład w transporcie i przemyśle lotniczym.

"W początkowych badaniach włączyliśmy środek dezynfekujący do polimeru, aby stworzyć nową farbę antybakteryjną, która ma doskonałą skuteczność, a także nie rozprzestrzenia się w środowisku ani nie wypłukuje się z powierzchni po dotknięciu. Nowe badanie wyraźnie wykazało, że powierzchnie pokryte tą farbą nie mają bakterii i zaraz po wyschnięciu stają się aktywne. Możemy stworzyć skuteczną powłokę zabijającą bakterie, która jest łatwa w aplikacji i opłacalna" - powiedziała dr Felicity de Cogan, która kierowała pracami, współautorka publikacji (DOI: 10.1038/s41598-025-90465-7).

Pandemia COVID-19 przyciągnęła większą uwagę do zakażeń szpitalnych, ponieważ szacuje się, że 20 proc. wszystkich pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 zaraziło się wirusem już w szpitalu. W latach 2016/17 4,7 proc. dorosłych pacjentów szpitalnych uległo różnego rodzaju zakażeniom w szpitalu, a 22 800 pacjentów zmarło z powodu tych zakażeń, mimo że zgonom tym można było zapobiec. Najczęstszymi patogenami powodującymi zakażenia szpitalne są Escherichia coli, Staphylococcus aureus i Clostridium difficile - często szczepy oporne na leki przeciwdrobnoustrojowe.

Paweł Wernicki (PAP)

pmw/ zaan/

ʰùó»åÅ‚´Ç:PAP
Tematy

°­´Ç³¾±ð²Ô³Ù²¹°ù³ú±ðÌý(0)

dodaj komentarz

±Ê´Ç·É¾±Ä…³ú²¹²Ô±ð: O tym mówiÄ… ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki