Wicepremier, szef MC Krzysztof Gawkowski przekaza艂, 偶e monitorowane s膮 przep艂ywy pieni臋dzy z zagranicy, kt贸re - jak powiedzia艂 - mog艂yby stanowi膰 nielegalne finansowanie kampanii wyborczej. Poinformowa艂, 偶e ABW przeprowadzi艂a test bezpiecze艅stwa w KBW; realizowane s膮 tak偶e szkolenia w komisjach wyborczych.


Gawkowski powiedzia艂 na 艣rodowej konferencji prasowej w Warszawie, 偶e w ramach programu "Parasol wyborczy" prowadzony jest monitoring zagranicznych "przep艂yw贸w finansowych", kt贸re mog艂yby wp艂ywa膰 na "podbijanie algorytm贸w", maj膮cych na celu nielegalne finansowanie kampanii wyborczej, tak jak mia艂o to miejsce w trakcie prezydenckich wybor贸w w Rumunii, w grudniu 2024 r.
Szef MC poinformowa艂, 偶e Agencja Bezpiecze艅stwa Wewn臋trznego (ABW) przeprowadzi艂a ju偶 audyty oraz wielosegmentowy test bezpiecze艅stwa w Krajowym Biurze Wyborczym (KBW). Doda艂, 偶e podejmowane s膮 dzia艂ania maj膮ce na celu zabezpieczenie wybor贸w "od strony technicznej". Wylicza艂, 偶e realizowane s膮 szkolenia z pracownikami KBW, Pa艅stwowej Komisji Wyborczej oraz Okr臋gowych Komisji Wyborczych.
Gawkowski zaznaczy艂, 偶e rozpocz臋艂y si臋: proces zwi膮zany ze wsp贸艂prac膮 z najwi臋kszymi polskimi dostawcami i platformami us艂ug w zakresie przeciwdzia艂ania dezinformacji; nowy program zwi膮zany z aktywno艣ci膮 NASK w rozpoznawaniu dezinformacji, a tak偶e procesy informowania wszystkich komitet贸w wyborczych o incydentach. Ruszy艂a te偶 - jak przekaza艂 - identyfikacja ewentualnego wp艂ywu na komitety wyborcze. "To ju偶 si臋 dzieje, komitety i kandydaci dostaj膮 informacje na bie偶膮co" - zaznaczy艂.
ZP Rady Europy dostrzega niedostateczn膮 kontrol臋 finansowania kampanii wyborczej w Polsce
Delegacja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE), kt贸ra odwiedzi艂a Polsk臋 przed majowymi wyborami prezydenckimi, oceni艂a, 偶e mimo pozytywnych zmian w procesie wyborczym pozostaj膮 wyzwania, w tym: silna polaryzacja oraz kwestia przejrzysto艣ci finansowania kampanii.
Podniesione przez delegacj臋 obawy dotycz膮 m.in. "upolitycznionego sk艂adu organ贸w administracji wyborczej"; zakwestionowana te偶 zosta艂a "zdolno艣膰 instytucji s膮dowych do bezstronnego rozwi膮zywania spor贸w wyborczych". W opublikowanym w 艣rod臋 komunikacie oceniono, 偶e te dwie kwestie s膮 pozosta艂o艣ciami po poprzednim rz膮dzie.
Komunikat jest podsumowaniem dwudniowej wizyty w Polsce pi臋cioosobowej misji. Delegacja spotka艂a si臋 w tym czasie z przedstawicielami w艂adz, partii politycznych, spo艂ecze艅stwa obywatelskiego, niezale偶nych medi贸w oraz s膮downictwa.
W艣r贸d pozytywnych zmian, jakie zasz艂y od czasu wybor贸w parlamentarnych z 2023 roku delegacja ZPRE odnotowa艂a m.in. aktywne zaanga偶owanie spo艂ecze艅stwa obywatelskiego, w tym szerok膮 obserwacj臋 wybor贸w i wzmo偶on膮 uwag臋 spo艂ecze艅stwa, co - w ocenie delegacji - 艣wiadczy o "silnym zaanga偶owaniu demokratycznym".
Mimo tych zach臋caj膮cych zmian "utrzymuj膮 si臋 pewne wyzwania" - g艂osi komunikat. "Polaryzacja polityczna nadal przeszkadza w zasadniczych reformach wyborczych, w szczeg贸lno艣ci dotycz膮cych niezale偶no艣ci wymiaru sprawiedliwo艣ci, przejrzysto艣ci finansowania kampanii, niezale偶nych relacji w mediach" - czytamy w o艣wiadczeniu.
Jak m贸wi艂 wicepremier, polskie pa艅stwo zdecydowa艂o si臋 opowiedzie膰 o szykowanych na Polsk臋 atakach, pr贸bach wp艂yni臋cia na wybory prezydenckie wiele miesi臋cy przed tymi wyborami. "Ju偶 w styczniu informowa艂em o tym, 偶e zagro偶enia dotycz膮ce niebezpiecze艅stw zwi膮zanych z wyborami w cyberprzestrzeni rosn膮, zar贸wno na polu dezinformacji, jak i spraw technicznych" - przypomnia艂 Gawkowski.
"Informujemy o udanych atakach, jak ten na Platform臋 Obywatelsk膮; nie ujawniamy tych, kt贸re powstrzymujemy" - wskaza艂 i zadeklarowa艂, 偶e 99 proc. incydent贸w jest blokowanych przez polskie s艂u偶by.
Wed艂ug Gawkowskiego "Bia艂oru艣 i Rosja stoj膮 za wi臋kszo艣ci膮 incydent贸w". Zaznaczy艂, 偶e zainteresowanie Rosji wyborami ro艣nie i b臋dzie si臋 zwi臋ksza艂o z dnia na dzie艅 a偶 do dnia wybor贸w, czyli 18 maja i ewentualnej drugiej tury - 1 czerwca. "艁膮cz臋 to z ofensywnymi dzia艂aniami na poziomie infrastruktury krytycznej" - przyzna艂. Podkre艣li艂, 偶e rosyjskie dzia艂ania maj膮 na celu wywo艂anie emocji i stworzenia wra偶enia, 偶e "pa艅stwo polskie nie dzia艂a", ale w rzeczywisto艣ci - jak podkre艣li艂 - "Polska jest bezpieczna".
2 kwietnia premier Donald Tusk informowa艂, 偶e dosz艂o do cyberataku na system informatyczny Platformy Obywatelskiej. Szef KPRM Jan Grabiec doprecyzowa艂 w贸wczas, 偶e chodzi o atak cybernetyczny na komputery, zar贸wno pracownik贸w biura PO, jak i sztabu wyborczego. W kolejnym dniu minister cyfryzacji poinformowa艂, 偶e cyberatak na biura parlamentarzyst贸w i cz艂onk贸w PO przeprowadzi艂y grupy z Federacji Rosyjskiej i Bia艂orusi. Jak w贸wczas podkre艣li艂, 偶e atak mia艂 charakter zorganizowany i zaplanowany. Oceni艂, 偶e Rosja chce ukra艣膰 Polsce i Polakom wybory, ale "nie uda im si臋 to".
"Parasol wyborczy" to plan ochrony wybor贸w prezydenckich, og艂oszony w styczniu 2025 r. przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Spraw Wewn臋trznych i Administracji, kt贸ry ma wzmocni膰 odporno艣膰 pa艅stwa na cyberataki i dezinformacj臋 w czasie kampanii wyborczej. Bierze w nim udzia艂 tak偶e Agencja Bezpiecze艅stwa Wewn臋trznego. Inicjatywa zak艂ada m.in. zwi臋kszenie bezpiecze艅stwa system贸w informatycznych oraz szkolenia pracownik贸w Pa艅stwowej Komisji Wyborczej, Krajowego Biura Wyborczego, czy dziennikarzy. (PAP)
mbl/ sdd/ mow/