Przedstawiciele firm zajmuj膮cych si臋 lobbingiem i stowarzysze艅 handlowych dzia艂aj膮cych na rzecz chi艅skiego giganta technologicznego Huawei nie b臋d膮 mog艂y spotyka膰 si臋 z unijnymi urz臋dnikami. W ten spos贸b Komisja Europejska rozszerzy艂a zakaz na艂o偶ony po wybuchu skandalu zwanym Huaweigate.


W po艂owie marca belgijskie s艂u偶by dokona艂y masowych przeszuka艅 i zatrzyma艂y siedmiu lobbyst贸w powi膮zanych z Huawei. Chodzi艂o m.in. o prezenty oferowane europos艂om przez przedstawicieli Huawei lub lobbyst贸w w celu obrony interes贸w firmy w zakresie wdra偶ania technologii telekomunikacyjnej 5G.
W centrum 艣ledztwa znajduje si臋 list wys艂any z Parlamentu Europejskiego do KE, w kt贸rym broniono interes贸w chi艅skiego giganta technologicznego w Europie, w szczeg贸lno艣ci wdro偶enia sieci kom贸rkowej 5G. List podpisa艂o o艣miu europos艂贸w. Prokuratorzy stwierdzili, 偶e Huawei zap艂aci艂 dw贸m po艣rednicz膮cym firmom za przekazywanie p艂atno艣ci pos艂om do PE w zamian za podpisanie listu.
W reakcji na skandal KE jeszcze w marcu wprowadzi艂a zakaz spotykania si臋 z przedstawicielami firmy. Rzecznik KE Olof Gill w czwartek potwierdzi艂, 偶e zakaz ten Komisja rozszerzy艂a na inne przedsi臋biorstwa i organizacje, kt贸re mog膮 reprezentowa膰 chi艅skiego giganta.
Ka偶dorazowo jednak urz臋dnicy b臋d膮 musieli oceni膰, czy celem um贸wionego spotkania z przedstawicielami organizacji, kt贸rych cz艂onkiem jest te偶 Huawei, b臋dzie dzia艂anie na rzecz tej chi艅skiej firmy.
"Jest dla nas jasne, 偶e przedstawiciele Huawei nie maj膮 prawa wst臋pu do KE, nie mog膮 wej艣膰 do budynku. Ale ci臋偶ko jest zabroni膰 ca艂emu parasolowi organizacji, kt贸rych cz艂onkiem jest Huawei, dost臋pu do KE" - powiedzia艂 Gill.
"Tu w KE s膮 m膮drzy ludzie, kt贸rzy s膮 w stanie oceni膰 i zrozumie膰, czy jaka艣 konkretna kwestia, kt贸ra jaka艣 organizacja chce poruszy膰 podczas spotkania, ma zwi膮zek ze sprawami, kt贸re mog膮 by膰 w interesie Huawei" - podkre艣li艂 rzecznik KE. Jak doda艂, urz臋dnicy b臋d膮 mogli ad hoc podj膮膰 decyzj臋 o przerwaniu jakiego艣 spotkania, je艣li "zmierza ono w z艂ym kierunku". (PAP)
mce/ ap/