500 najbogatszych ludzi świata straciło łącznie 536 miliardów dolarów w ciągu zaledwie dwóch dni od ogłoszenia przez Trumpa „dnia wyzwolenia” 2 kwietnia. Była to największa dwudniowa strata majątkowa w historii notowana przez indeks miliarderów Bloomberga.


Gdy światowe giełdy zachwiały się po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa szeroko zakrojonych ceł granicznych, niektórzy sojusznicy biznesowi prezydenta USA musieli zacząć liczyć straty.
Wśród nich znajduje się grupa przedsiębiorców, którzy wspierali Trumpa lub byli obecni na jego inauguracji w styczniu. Ich majątki uległy znacznemu zmniejszeniu. Poniżej przyglądamy się czterem, którzy najbardziej ucierpieli wskutek zawirowań rynkowych – i jednemu miliarderowi, który mimo wszystko wciąż ma się świetnie.
Elon Musk
Najbogatszy człowiek na świecie i dyrektor generalny Tesli – który już wcześniej notował spadki majątku po tym, jak stał się kontrowersyjną postacią w administracji Trumpa – zaliczył największy spadek, i to z dużą przewagą.
Tesla już wcześniej musiała mierzyć się z możliwym bojkotem ze strony kupujących z powodu kontrowersyjnych zachowań swojego szefa. Gdy jej akcje gwałtownie spadły, wartość netto majątku Muska zmniejszyła się o 31 miliardów dolarów między rozpoczęciem handlu w czwartek a zamknięciem giełdy w piątek. Spadek cen akcji Tesli sprawił, że jego firma zajmująca się rakietami i satelitami, SpaceX, stała się jego najcenniejszym aktywem.
Od początku roku ąٱ Muska spadł o 130 miliardów dolarów, choć wciąż pozostaje on najbogatszym człowiekiem na świecie, z majątkiem wynoszącym 302 miliardy dolarów. W poniedziałkowe popołudnie akcje Tesli spadły o kolejne prawie 5%.
Mark Zuckerberg
Założyciel Facebooka oraz właściciel Instagrama i WhatsAppa odnotował kolejną największą stratę – ponad 27 miliardów dolarów.
Trzeci najbogatszy człowiek na świecie, z majątkiem szacowanym na 179 miliardów dolarów, został dotknięty spadkiem wartości Meta. Akcje firmy spadły o niemal 14% w ciągu dwóch dni, ponieważ wojna celna szczególnie mocno uderzyła w sektor technologiczny. W poniedziałek akcje nieznacznie wzrosły – o niemal 1%.
Wiele największych firm na świecie opiera się na rynkach azjatyckich – na produkcji, układach scalonych i usługach IT – które zostały objęte najwyższymi taryfami przez Trumpa.
Zuckerberg, który dokonał niezwykłego „zwrotu w stronę Trumpa” na krótko przed objęciem przez niego urzędu, stracił w tym roku już ponad 28 miliardów dolarów.
Jeff Bezos
Założyciel Amazona i właściciel „Washington Post” poniósł kolejną największą dwudniową stratę – 23,5 miliarda dolarów.
Wartość rynkowa Amazona, jednego z głównych sprzedawców importowanych towarów z całego świata, spadła w tym roku o setki miliardów dolarów.
Sprzedawcy z siedzibą w Chinach mają ponad 50% udziału w rynku sprzedaży zewnętrznej Amazona, a jego dział usług chmurowych również zależy od technologii produkowanej głównie w krajach azjatyckich, takich jak Tajwan.
Bezos, drugi najbogatszy człowiek świata z majątkiem szacowanym na 193 miliardy dolarów, stracił w tym roku już 45 miliardów. W poniedziałek akcje Amazona wzrosły nieznacznie – o 0,4%.
W lutym fundusz Bezosa na rzecz klimatu i różnorodności biologicznej o wartości 10 miliardów dolarów wstrzymał finansowanie jednej z najważniejszych światowych organizacji zajmujących się certyfikacją klimatyczną – ruch ten wielu uznało za „ukłon” w stronę Trumpa i jego sprzeciwu wobec działań na rzecz klimatu.
Bernard Arnault
Właściciel imperium luksusowych dóbr LVMH stracił 6 miliardów dolarów w czwartek i kolejne 5 miliardów w piątek, gdy cła Trumpa uderzyły w azjatyckie centra produkcyjne, będące podstawą globalnego przemysłu odzieżowego. W poniedziałek akcje spadły jeszcze o ponad 4%.
Majątek najbogatszego człowieka w Europie – czwartego najbogatszego na świecie według Bloomberga – zmalał do 158 miliardów dolarów, co oznacza spadek o 18,6 miliarda od początku roku.
Arnault przyjaźni się z Trumpem od początku lat 80., kiedy poznali się na charytatywnej kolacji, a USA są największym rynkiem jego imperium – równym całej sprzedaży w Europie.
Znany jako „wilk w kaszmirze”, Arnault zajął miejsca w pierwszym rzędzie na drugiej inauguracji Trumpa razem z żoną, synem i córką.
„Właśnie wróciłem z USA i byłem świadkiem wiatru optymizmu w tym kraju” – powiedział po powrocie. „Powrót do Francji to jak zimny prysznic.”
Na Unię Europejską nałożono 20-procentowe cła, a na kluczowe azjatyckie kraje zajmujące się produkcją odzieży – nawet do 54%.
Warren Buffett
Nie wszyscy miliarderzy stracili na wartości swojego majątku mimo dwudniowego tąpnięcia.
Sprytny prezes i największy udziałowiec spółki inwestycyjnej Berkshire Hathaway, znany jako „mędrzec z Omaha”, zwiększył w tym roku swój ąٱ do 155 miliardów dolarów.
Szósty najbogatszy człowiek świata, którego doroczne spotkania akcjonariuszy nazywane są „Woodstockiem kapitalistów”, stracił 2,57 miliarda dolarów w ciągu tych dwóch dni, ale od początku roku jego ąٱ wzrósł o 12,7 miliarda dolarów.
W piątek Trump udostępnił na swojej platformie społecznościowej Truth Social nagranie, w którym błędnie twierdzono, że Buffett pochwalił jego ostatnią politykę gospodarczą.
Berkshire Hathaway wydało następnie oświadczenie, że komentarze przypisywane Buffettowi w mediach społecznościowych są fałszywe. Akcje spółki spadły w poniedziałek o nieco ponad 2%.
J.S.