×ãÖDzÊÈü¹û

REKLAMA

Kreml: rozmowa Witkoffa i Putina pozwoliła zmniejszyć różnice stanowisk ws. Ukrainy

2025-04-25 18:13, akt.2025-04-25 18:37
publikacja
2025-04-25 18:13
aktualizacja
2025-04-25 18:37

Wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa, Steve Witkoff, i Władmir Putin, którzy przeprowadzili w piątek trzygodzinną rozmowę, zdołali zmniejszyć różnice stanowisk Ameryki i Rosji w sprawie zakończenia konfliktu w Ukrainie - poinformował doradca rosyjskiego przywódcy Jurij Uszakow, cytowany przez Reutera.

Kreml: rozmowa Witkoffa i Putina pozwoliła zmniejszyć różnice stanowisk ws. Ukrainy
Kreml: rozmowa Witkoffa i Putina pozwoliła zmniejszyć różnice stanowisk ws. Ukrainy
fot. LUDOVIC MARIN / /  Reuters / Forum

Uszakow przekazał dziennikarzom, że politycy omawiali możliwość wznowienia bezpośrednich negocjacji między Ukrainą i Rosją, a także ocenił, że rozmowy były "konstruktywne i bardzo użyteczne" i poza Ukrainą dotyczyły również innych kwestii międzynarodowych.

Reuters przypomina, że Moskwa i Kijów nie prowadziły bezpośrednich rozmów od wczesnego etapu rosyjskiej inwazji. Wysłannik Trumpa nie skomentował na razie rozmowy z przywódcą Rosji.

Witkoff, który przybył do Moskwy wcześniej w piątek, stał się głównym amerykańskim rozmówcą Putina - było to jego czwarte spotkanie z rosyjskim przywódcą w ciągu ostatnich trzech miesięcy. CNN zwróciła uwagę, że w kwestii kontaktów z Kremlem Trump zmarginalizował szefa amerykańskiej dyplomacji Marca Rubio właśnie na rzecz Witkoffa; Rubio, zanim dołączył do nowej administracji, był zwolennikiem wspierania Ukrainy.

Rosyjska redakcja BBC News w opublikowanej w piątek sylwetce Witkoffa ocenia, że politykę zagraniczną USA kształtują teraz nie dyplomaci i eksperci, a bliscy ludzie Trumpa. Przytacza opinie, według których Witkoff "nic nie wie o Rosji ani o Ukrainie". Przypomina też, że Witkoff, biznesmen z Nowego Jorku, ma doświadczenia w sprawach międzynarodowych, ale powierzono mu zadanie jak najszybszego zakończenia wojny na Ukrainie.

Co więcej, po drugim spotkaniu z Putinem (13 marca) Witkoff udzielił wywiadu telewizyjnego, w którym powiedział, iż kluczową kwestią w konflikcie jest problem "rosyjskojęzycznych mieszkańców" terytoriów ukraińskich okupowanych przez Rosję, którzy głosowali w "referendach" za przyłączeniem tych obszarów do Rosji. BBC podkreśla też, że "jeszcze większą uwagę zwróciły wypowiedzi Witkoffa, z których jasno wynikało, że ma on problemy ze znajomością faktów na ten temat", a w jego zespole nie ma ekspertów do spraw Rosji i można przypuszczać, że do rozmów wysłannik prezydenta przygotowuje się samodzielnie.

Trump oznajmił w opublikowanym w piątek wywiadzie dla tygodnika "Times", że "Krym pozostanie w Rosji" i dodał, że "wszyscy rozumieją, że był rosyjski przez długi czas (...). (Rosjanie) mieli tam swoje okręty podwodne przez wiele lat. Ludzie mówią na Krymie w dużym stopniu po rosyjsku".

Zdaniem Trumpa negocjatorzy "sÄ… bardzo blisko" wypracowania porozumienia pokojowego - relacjonuje Associated Press.

Amerykański "Wall Street Journal" ocenił, że dla Trumpa, który wbrew swoim zapowiedziom wyborczym nie był w stanie doprowadzić do błyskawicznego zakończenia wojny, sytuacja staje się coraz bardziej frustrująca i paraliżująca. Rodzi to wątpliwości, czy będzie gotów naciskać na Rosję, by poczyniła znaczące ustępstwa tak, jak naciska na Ukrainę. Zdaniem "WSJ" krok taki zagroziłby jego szerszemu celowi, jakim jest zbliżenie z Kremlem. (PAP)

fit/ mal/

ʰùó»åÅ‚´Ç:PAP
Tematy
Advertisement

°­´Ç³¾±ð²Ô³Ù²¹°ù³ú±ðÌý(0)

dodaj komentarz

±Ê´Ç·É¾±Ä…³ú²¹²Ô±ð: Plan pokojowy dla Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki