Dz

REKLAMA

Dochód! A co to takiego?

2014-03-25 09:22
publikacja
2014-03-25 09:22

Czym dokładnie są owe dochody, od których prawo nakazuje nam odprowadzać daninę? Dochody określane są jako różnica między przychodami a kosztami uzyskania przychodów. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Koszty te można podzielić na dwie grupy:

  1. bezpośrednio związane z daną transakcją - koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych),
  2. koszty poniesione przez podatnika w celu uzyskania przychodu, w danym roku podatkowym, związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie – koszty prowizji, opłat poniesionych w danym roku zawiązanych z prowadzeniem lub założeniem rachunku, koszty transferu, zdeponowania papierów, itp.

Koszty są najbardziej kontrowersyjną i wzbudzającą najwięcej wątpliwości częścią rozliczenia dochodów giełdowych. Same biura maklerskie różnie interpretują regulujące je przepisy i dlatego też w formularzu uwzględniane są jedynie te niewzbudzające żadnych kontrowersji, jak np. prowizje od transakcji oraz opłaty za prowadzenie rachunku inwestycyjnego(choć i do takich kosztów urzędy skarbowe podchodzą różnie). Szerzej zagadnieniom kosztów postaram się przyjrzeć w kolejnych częściach cyklu.

Zwrócę jednak w tym miejscu uwagę na trzy przypadki, które mogą budzić wątpliwości wśród adresatów formularzy PIT-8C. Może się bowiem okazać, że na otrzymanym od brokera formularzu PIT-8C wydadzą nam się zaniżone (lub będą zerowe). Zastanówmy się wówczas, czy przyczyną takiego stanu nie jest jeden z poniższych przypadków.

Pierwszy przypadek występuje przy zbyciu papierów wartościowych transferowanych z jednego biura maklerskiego do drugiego. Wówczas koszty uzyskania przychodu, tzn. wydatki związane z prowizją i innymi DZłٲmi, zostaną wykazane w PIT-8C wydanym przez biuro maklerskie, z którego papiery zostaną wytransferowane (zasadą jest jednak, że koszty rozliczamy w chwili zbycia tych papierów wartościowych, a nie w chwili transferu). Biuro maklerskie, do którego przeniesione zostaną papiery wartościowe otrzyma jedynie informację o cenie i czasie nabycia papierów.

Drugi przypadek ma miejsce w momencie zbycia papierów wartościowych nabytych przez podatnika w drodze spadku lub darowizny. W tej sytuacji cena nabycia zbywanego papieru wartościowego zostanie określona na poziomie 0 PLN.

Trzecia sytuacja ma miejsce, jeżeli nabycie nastąpiło w inny sposób, np. na podstawie umów cywilnoprawnych, a biuro maklerskie nie będzie dysponowało żadnym dokumentem określającym cenę nabycia. Wówczas cena nabycia zbywanego papieru zostanie określona na poziomie 0 PLN. W takim przypadku wykazanie ewentualnych kosztów zakupu papierów wartościowych należy do podatnika, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w składanym zeznaniu podatkowym.

Źół:
Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki