Miliard dolarów zysku netto, 52,5 mln klientów na świecie, z czego 4,5 mln w Polsce – rok 2024 okazał się pomyślny dla banku z fintechowym rodowodem. Revolut chce w 2025 r. uzyskać 10 kolejnych licencji, ruszyć z usługami w Indiach i wdrażać kredyty hipoteczne.


Revolut to jeden z niewielu fintechów, któremu udała się sztuka nie tylko przetrwania, ale także dojścia do globalnej skali działania i wyjścia „spod kreski”. Biznes ma za sobą czwarty rok z dodatnią rentownością netto, a spółka opublikowała właśnie raport za 2024 r.
Zysk Revoluta przed opodatkowaniem wyniósł w 2024 r. 1,1 mld funtów, a zysk netto – 790 mln GBP (wzrost z 344 mln GBP w 2023 r.). W każdej z linii biznesowych przychody rosły w co najmniej dwucyfrowym tempie. Najwyższą dynamikę odnotowały usługi zarządzania majątkiem (przychody 506 mln funtów, +298 proc. rdr) oraz subskrypcje (płatne plany usług, +74 proc. rdr).


Łączne saldo na rachunkach klientów wzrosło do 30 mld funtów w 2024 r. (+66 proc. rdr), a portfel udzielonych kredytów wzrósł do ok. 979 mln GBP (+86 proc. rdr). Dochód odsetkowy wzrósł do 790 mln GBP w 2024 r. (+58 proc. rdr), „dzięki efektywnemu zarządzaniu zwiększonymi depozytami i rozszerzeniu działalności kredytowej”, jak wskazano w informacji prasowej.


W 2024 r. Revolut pozyskał 15 mln nowych klientów, a na koniec minionego roku obsługiwał już 52,5 mln (przyrost o 38 proc.). Ważną rolę odegrały w tym przypadku polecenia, w tym mechanizm nagród wypłacanych za rekomendacje. Odpowiadały one za 65 proc. przyrostu bazy klientów. Na sprzedaż, reklamę i marketing Revolut wydał w tym czasie 463 mln funtów.
Co planuje Revolut w 2025 r.?
W 2025 r. ma zamiar przede wszystkim kontynuować wzrost, a temu ma służyć wykorzystanie uzyskanych licencji bankowych. Jako priorytet wskazano uruchomienie działalności bankowej w Wielkiej Brytanii, a także rozruch banku Revolut w Meksyku. Kolejnych 10 licencji spółka planuje pozyskać w obecnym roku na świecie. Revolut przygotowuje się także do uruchomienia usług w Indiach i poszukuje kolejnych okazji w Amerykach oraz regionie Azji i Pacyfiku.


Wśród priorytetów w rozwoju produktów finansowych Revolut wymienia „kontynuację rozwoju klasycznej bankowości”, w tym kredytów hipotecznych. Przypomnijmy, że usługa testowana jest na rynku litewskim, a w dalszej kolejności zapowiadana była dla Irlandii i Francji. Proces ma opierać się na aplikacji mobilnej, co może okazać się wyzwaniem na niektórych, mniej cyfrowo rozwiniętych rynkach.
Polska czwartym rynkiem
Na polskim rynku Revolut kontynuował dobrą passę. Nasz kraj jest, po Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii, czwartym największym rynkiem fintechu. W 2024 r. liczba klientów powiększyła się nad Wisłą o 1 mln, co oznacza wzrost o 34 proc. rok do roku. Z Revoluta korzysta obecnie 4,5 mln Polaków, a w 2025 r. realne jest przekroczenie progu 5 mln lokalnych klientów.
„Revolut, który jeszcze do niedawna postrzegany był jako fintech z usługami walutowymi, jest dziś liczącym się graczem na naszym rynku. Obsługując ponad 4 mln klientów, jest większy niż np. BNP Paribas Bank Polska. Jeśli instytucji uda się przekroczyć granicę 5 mln klientów, Revolut wskoczy do piątki największych graczy. Przed nim będą tylko PKO Bank Polski, Bank Pekao, Santander Bank Polska i ING Bank Śląski” – wskazuje Wojciech Boczoń, analityk Dz.
Spółka wskazuje, że szybko przybywa Էɱٴǰó używających platformy (412 tys., wzrost o 109 proc. rdr). Polscy klienci mieli na swoich kontach depozyty o wartości 1,222 mld funtów w dniu 31 grudnia 2024 r. (+56 proc. rdr). Liczba klientów korzystających z usług kredytowych wzrosła w ciągu minionego roku o 33 proc., a wartość portfela kredytów o 70 proc.
Liczba transakcji w Polsce przekroczyła 525 milionów (wzrost o 49 proc. rdr). Co ciekawe, trzy czwarte transakcji kartowych zrealizowane było za pomocą kart fizycznych. „Wśród 256 milionów transakcji kartami fizycznymi i wypłat z bankomatów (+48 proc. w 2024 vs. 2023) ponad 62 proc. wykonanych było w Polsce. Wzrost całkowitej liczby transakcji krajowych o 52 proc. (2024 vs 2023) wskazuje na rosnące wykorzystanie Revolut do codziennych finansów w Polsce” – podkreśla Revolut w informacji prasowej.
Wśród nowości na ten rok Revolut zapowiada powszechną dostępność usługi płatności za transport publiczny. Opcja jest już dostępna dla części klientów i bazuje na procesach dostarczanych przez SkyCash.
“Pracujemy nad zwiększeniem wartości oferty usług i produktów Revolut dla klientów w Polsce. Chcemy rozszerzać nasze portfolio o klasyczne produkty bankowe - jak kredyty hipoteczne, o zaawansowane funkcje bezpieczeństwa - jak In-app calls, o długoterminowe niskokosztowe produkty inwestycyjne - jak europejskie plany inwestycyjne, o globalne usługi łączności - jak karty eSIM, czy o benefity związane ze stylem życia - jak program korzyści RevPoints. Chcemy też poszerzać zakres usług codziennych - od płatności BLIK, po transport publiczny. Naszym celem jest stanie się dla klientów bankiem pierwszego wyboru, z pomocą lokalnych oddziałów Revolut Bank w Europie, także w Polsce" - powiedział Tomasz Jarczyk, Head of Credit Poland and Europe North at Revolut.