Minione lata nie były łatwe dla branży deweloperskiej. Ostrzejsze warunki gospodarcze w połączeniu z rozpoczętymi już inwestycjami, zaciekłą walką konkurencyjną i jednoczesną likwidacją programu "Rodzina na swoim" spowodowały, że przyszłość niektórych firm stoi dziś pod znakiem zapytania. Jak ustrzec się przed kupnem mieszkania od dewelopera wątpliwej jakości i co robić, gdy jednak ogłosi on upadłość?
Polskie przepisy zmierzają do zapewnienia klientom względnie szerokiego bezpieczeństwa na wypadek upadłości dewelopera. W idealnej sytuacji, dzięki tym przepisom, klient nie odczuje upadłości dewelopera. Niestety, w praktyce istnieje ryzyko, że klient nie odzyska znacznej części lub nawet całości wpłaconych przez siebie pieniędzy. Nie wspominając już o rozczarowaniu spowodowanym niemożliwością wprowadzenia się do wymarzonego mieszkania.
Na fali wielu publikacji sugerujących czekające nas upadłości firm deweloperskich, z pomocą prawników specjalizujących się w branży nieruchomości odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości dotyczące upadłości dewelopera.
- Jak można sprawdzić stabilność finansową dewelopera?
- Jakie są pierwsze objawy upadłości dewelopera?
- Co upadłość dewelopera oznacza dla jego klientów?
- Czy upadłość dewelopera oznacza dla kredytobiorcy problemy w banku?
- Co powinien zrobić klient, jeśli jego deweloper ogłosił upadłość?
- Czy mimo upadłości dewelopera, klient otrzyma kupione mieszkanie?
- Czy zadatek wpłacony na poczet kupowanego mieszkania przepadnie?
- Czy sprzedane mieszkanie w razie upadłości dewelopera może zostać obciążone?
- Do kogo zgłaszać techniczne reklamacje i poprawki, jeśli deweloper ogłosił upadłość?
- Jak się zabezpieczyć i wybrać bezpiecznego dewelopera?
Artykuł przygotowano we współpracy z kancelarią prawną Schoenherr. Odpowiedzi udzielili: radca prawny Jan Bagatela oraz adwokat Maciej Huzior.