Rozszerzenie milczącej zgody m.in. o pozwolenia na prowadzenie testów środków ochrony roślin, uproszczenie działalności nierejestrowanej i zwolnienie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców z kosztów sądowych - przewidują opublikowane w poniedziałek założenia projektu MRiT.


Chodzi o zamieszczone w wykazie prac legislacyjnych rządu założenia projektu nowelizacji niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych oraz wsparcia przedsiębiorczości. Zapowiedziano w nich kilka zmian, które w ocenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii wesprą przedsiębiorców.
Pierwszą z nich jest rozszerzenie instytucji tzw. milczącej zgody, kiedy brak wyraźnego sprzeciwu odpowiedniego organu może oznaczać załatwienie sprawy na korzyść wnioskodawcy. Zgodnie z informacją na stronie KPRM, milcząca zgoda miałaby objąć nowe obszary, np. wydawanie pozwoleń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na testy środków ochrony roślin przez upoważnione podmioty.
Instytucja ta mogłaby też być stosowana przy wpisie znaków identyfikacyjnych producentów butelek miarowych do rejestru Głównego Urzędu Miar oraz w uproszczonych procedurach konserwatorskich dotyczących zabytków. "W każdej z tych procedur brak sprzeciwu lub działania organu w określonym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody" - podkreślono we wpisie.
Uproszczeniu ma ulec również działalność nierejestrowa. Jak wyjaśniono, chodzi o to, by limit przychodu był ustalany kwartalnie, a nie miesięcznie, co ma pomóc w działalności sezonowej i zmniejszyć obowiązki administracyjne. Resort rozwoju chce też, by zniesiony został obowiązek formy pisemnej pod rygorem nieważności dla umów o przeniesienie autorskich praw majątkowych oraz licencji wyłącznych. "Ułatwi to zawieranie umów w obrocie cyfrowym, wspierając mikro i małych przedsiębiorców" - oceniono.
Ostatnią planowaną zmianą jest zwolnienie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) z kosztów sądowych w postępowaniach przed sądami administracyjnym. Według projektodawcy wzmocni to jego zdolność do skuteczniej ochrony interesów przedsiębiorców.
Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to II kwartał 2025 r. (PAP)
jls/ mmu/