Dz

REKLAMA
PIT

Umowa kredytu hipotecznego taka sama dla każdego? UOKiK pracuje nad wzorem

2025-03-19 10:00
publikacja
2025-03-19 10:00

Zestandaryzowany wzorzec umowy o kredyt hipoteczny dla zakupu mieszkania i budowy domu -takie dokumenty przygotowuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednolity kontrakt ma dać bezpieczeństwo kredytobiorcom, a bankom pewność, że zapisów nie będzie dało się podważyć w sądzie.

Umowa kredytu hipotecznego taka sama dla każdego? UOKiK pracuje nad wzorem
Umowa kredytu hipotecznego taka sama dla każdego? UOKiK pracuje nad wzorem
fot. Mateusz Włodarczyk / /󰿸鱫

Zakwestionowanie rozwiązań zastosowanych w umowach kredytowych może mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego sektora. Przykładem jest „frankowa saga” ciągnąca się od ponad dekady. Klauzule uznane za abuzywne dotyczyły w przypadku kredytów CHF zazwyczaj mechanizmu przeliczania wartości zobowiązania i spłat. Po ich podważeniu sądy masowo uznają umowy za niewiążące konsumentów.

Z punktu widzenia banków korzystne byłoby oparcie umów o kredyt na wzorcu, który byłby niepodważalny w sądzie. Jak informuje „Business Insider”, prace nad takim zestandaryzowanym kontraktem prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd przygotowuje obecnie rozwiązanie dla kredytów na zakup mieszkania oraz budowę domu. Wzór przewiduje oparcie oprocentowania na stałej stopie oraz minimalny zakres tzw. sprzedaży krzyżowej, czyli dodatkowych produktów bankowych.

W prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, wskazuje, że następnym etapem prac będą szeroko zakrojone konsultacje, w których wypowiedzieć będą się mogły również organizacje konsumentów i reprezentanci kancelarii odszkodowawczych. W obecnie trwających przygotowaniach biorą udział natomiast Związek Banków Polskich i KNF.

Banki są przychylnie nastawione do idei zestandaryzowania umów kredytowych. Przedmiotem dyskusji są natomiast parametry proponowane przez UOKiK. Przypomnijmy, że obecnie większość kredytów hipotecznych udzielanych jest w dość szerokich pakietach, gdzie w zamian za skorzystanie z rachunku bankowego, kart płatniczych i ubezpieczeń, proponuje się niższe oprocentowanie. UOKiK chce również by podstawowym okresem dla obowiązywania stałej stopy procentowej było 10 lat. Większość kredytodawców proponuje dziś krótszy, 5-letni okres „zamrożenia” stopy. Bankowcy argumentują, że 10-letnia stopa okaże się mniej korzystna cenowo dla klientów.

Porozumienia wymagać będzie także kwestia rekompensaty dla banków przy wcześniejszej spłacie kredytu. Zgodnie z dzisiejszym brzmieniem ustawy o kredycie hipotecznym, banki mogą żądać takiej opłaty w okresie obowiązywania stałej stopy. Kredytodawcy mają jednak problem z interpretacją zapisów ustawy określających wysokość ewentualnej prowizji. Z tego powodu większość banków nie pobiera żadnych opłat od nadpłat lub całkowitych spłat. Jednolity wzorzec mógłby uszczegółowić zasady w tym obszarze.

MK

Źół:
Tematy

dzԳٲ(3)

dodaj komentarz
no_comment
Co do zasady OK. Próba wybrania kredytu w paru bankach przypomina czytanie Ferdyturke w tłumaczeniu na wietnamski, dziesiątki stron bełkotu. Niech będzie zatwierdzony wzór i niech konkurują oprocentowaniem itp.
prawdziwynierobot
banki się zabezpieczą przed powtórką z frankowiczami, ukróci to zapędy prawników do pozywania banków o każdą literkę w umowie
szprotkafinansjery
Wszystkim równo, wszystkim....o

ʴǷɾąԱ: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki