Dz

REKLAMA
PIT

Błąd w PIT 2024? Lepiej popraw sam, zanim zrobi to urząd

2025-04-29 06:00
publikacja
2025-04-29 06:00

Spóźniona korekta deklaracji PIT może być kosztowna – podatnicy, którzy poprawią błędy po 1 listopada 2025 r., stracą możliwość skorzystania z niższej, preferencyjnej stawki odsetek. Działając wcześniej, można uniknąć dodatkowych kosztów oraz sankcji karnych ze strony urzędu skarbowego.

Błąd w PIT 2024? Lepiej popraw sam, zanim zrobi to urząd
Błąd w PIT 2024? Lepiej popraw sam, zanim zrobi to urząd
fot. RomanR / /ܳٳٱٴdz
Zyskaj maksymalny zwrot z PIT
Intuicyjny kreator, krok po kroku przeprowadzi Cię przez wszystkie ulgi

Składając zeznanie podatkowe, można popełnić błąd lub przeoczyć niektóre obowiązki. Niezależnie od tego, czy wynika to z nieuwagi, czy niedokładnych danych, konsekwencje finansowe mogą być dotkliwe. Dlatego eksperci doradzają: jeśli podatnik zauważy pomyłkę w złożonym za rok 2024, powinien samodzielnie złożyć korektę. Dzięki temu uniknie ryzyka naliczenia wyższych odsetek za zwłokę oraz ewentualnych kontroli ze strony urzędu skarbowego.

Kiedy korekta PIT za 2024 rok wiąże się z koniecznością zapłaty odsetek?

Złożenie korekty deklaracji podatkowej wiąże się z obowiązkiem uregulowania odsetek za zwłokę, jeżeli poprawione zeznanie podatkowe skutkuje powstaniem zaległości podatkowej na niekorzyść podatnika. Taka sytuacja zachodzi, gdy:

  • w wyniku korekty podatnik wykazuje do zapłaty kwotę podatku wyższą od tej, którą uregulował do ustawowego terminu, tj. do 30 kwietnia 2025 r.;
  • po korekcie okazuje się, że podatnik otrzymał już nadpłatę wyższą niż rzeczywiście mu się należała;
  • podatnik skorygował zaliczki na podatek za rok 2024 na kwoty wyższe niż te faktycznie wpłacone w trakcie tego roku.

Dz

W każdej z tych sytuacji podatnik jest zobowiązany do samodzielnego obliczenia i uiszczenia odsetek za zwłokę. Można tego dokonać za pomocą udostępnionego przez Ministerstwo Finansów kalkulatora. Odsetek nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekracza 8,70 zł. W takim przypadku podatnik nie jest zobowiązany do ich zapłaty.

Korekta a czynności sprawdzające – czy grozi mandat?

Częstym dylematem podatników jest pytanie, czy korekta składana podczas czynności sprawdzających przeprowadzanych przez urząd skarbowy grozi konsekwencjami w postaci mandatu karnego. Przepisy prawa podatkowego jasno wskazują, że korekta złożona w trakcie takich czynności nie jest podstawą do nałożenia mandatu karnego, o ile korekta jest dokonywana zgodnie z treścią wezwania lub wynika bezpośrednio z trwających czynności kontrolnych. Korekta złożona w takich okolicznościach jest dopuszczalna i nie pociąga za sobą dodatkowych konsekwencji finansowych w formie sankcji karnych skarbowych.

Reklama

Dlaczego warto skorygować PIT przed 1 listopada 2025 roku?

Szczególnie istotnym aspektem składania korekty zeznania podatkowego jest termin jej dokonania. Podatnik, który zdecyduje się na korektę w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od ustawowego terminu składania deklaracji PIT (tj. do końca października 2025 r.), może skorzystać z preferencyjnych warunków naliczania odsetek za zwłokę. W tym okresie obowiązuje obniżona o 50% stawka tych odsetek.

Od 1 listopada 2025 roku sytuacja podatnika staje się mniej korzystna. Po tym terminie odsetki za zwłokę są naliczane w pełnej wysokości za cały okres zaległości, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od 1 maja 2025 roku. Złożenie korekty przed tą datą to wymierna korzyść finansowa – im wcześniej zostanie ona złożona, tym niższe będą koszty podatkowe.

Samodzielna korekta to mniejsze ryzyko i niższe koszty

Złożenie samodzielnej korekty deklaracji PIT jest działaniem, które pozwala podatnikowi ograniczyć ryzyko podatkowe oraz uniknąć niepotrzebnych, dodatkowych kosztów. Podatnicy, którzy szybko reagują na swoje błędy, mogą liczyć na niższe odsetki i uniknięcie dodatkowych sankcji wynikających z ewentualnej interwencji urzędu skarbowego. Jak wskazują eksperci podatkowi – proaktywność i samodzielność w korygowaniu zeznań podatkowych jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Warto pamiętać, że rozliczający się podatnicy mogą skorzystać ze wsparcia infolinii Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Od 22 do 30 kwietnia 2025 r. infolinia KAS będzie czynna w dni robocze w godzinach 8-18.

DF

Źół:
Tematy
Inwestowanie bez granic dzięki Freedom24
Inwestowanie bez granic dzięki Freedom24

dzԳٲ(1)

dodaj komentarz
bizneszorro
Dlatego Braun! = pit do likwidacji

ʴǷɾąԱ: Rozliczenia podatkowe - PIT 2024

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki