Dz

REKLAMA

Niezłe dane z europejskiego przemysłu. Cła Trumpa nie zatrzymają ożywienia?

Krzysztof Kolany2025-04-23 10:45główny analityk Dz
publikacja
2025-04-23 10:45

Wstępne kwietniowe odczyty PMI wskazały na kontynuację ożywienia w sektorze wytwórczym strefy euro, choć równocześnie niepokojąco słabo wypadł analogiczny wskaźnik dla sektora usług. Niemniej jednak w obliczu zawirowań wokół amerykańskich ceł takie odczyty nie wyglądają źle.

Niezłe dane z europejskiego przemysłu. Cła Trumpa nie zatrzymają ożywienia?
Niezłe dane z europejskiego przemysłu. Cła Trumpa nie zatrzymają ożywienia?
fot. Sheleh Vadzim / /ܳٳٱٴdz

- Sektor prywatny strefy euro w kwietniu odnotował zasadniczo stabilizację produkcji (…) Aktywność ekonomiczna była powstrzymywana przez szybszą redukcję nowych zamówień oraz zanikające zaufanie do perspektyw na rok do przodu. W rzeczy samej, nastroje w biznesie były najsłabsze od blisko 2,5 roku - czytamy w kwietniowym komunikacie firmy badawczej S&P Global.

Zacznijmy jednak od pozytywnych wiadomości. Drugi miesiąc z rzędu subindeksu bieżącej produkcji w sektorze wytwórczym utrzymał się powyżej 50 punktów, rosnąc z 50,5 pkt. do 51,2 pkt. To nie tylko najwyższy rezultat od 35 miesięcy, ale też coraz jaśniejszy sygnał zaczątków ożywienia w europejskim przemyśle po trzech latach recesji i marazmu.

„Piemaje” nadal poniżej pięćdziesiątki

Nadal jednak „przemysłowy” PMI dla eurolandu pozostawał „pod kreską”, w kwietniu 2025 roku przyjmując wartość 48,7 pkt., nadal sygnalizując spadek aktywności ekonomicznej. Co prawda był to wynik najwyższy od 27 miesięcy, ale tylko marginalnie (o 0,1 pkt.) wyższy niż w marcu. Widać jednak, że kwietniowe cła wprowadzane (i później szybko odwoływane) przez rząd Stanów Zjednoczonych jak dotąd nie miały większego przełożenia na wyniki europejskich fabryk. Ekonomiści spodziewali się spadku „przemysłowego” PMI dla strefy euro do 47,5 pkt.

- Przemysł zdaje się trzymać lepiej, niż oczekiwano. Pomimo wprowadzenia przez USA na początku kwietnia uniwersalnej stawki celnej w wysokości 10% i 25-procentowych ceł na samochody większość producentów w eurolandzie nie jest zbita z tropu. Zamiast spaść w przepaść, zwiększyli produkcję drugi miesiąc z rzędu. Ponadto przemysłowcy spowolnili tempo redukcji miejsc pracy i zdołali zwiększyć swoje marże dzięki niższym kosztom oraz zdolności do podnoszenia cen wyrobów gotowych – napisał  dr Cyrus de la Rubia, główny ekonomista w Hamburg Commercial Bank.

W marcu nadzieję na wzrost europejskiej produkcji dawały m.in. niemiecki pakiet fiskalny oraz zapowiadany przez polityków wzrost nakładów na zbrojenia ponoszonych w ciężar długu publicznego.

Niestety, wyraźnie słabiej zaprezentowały się usługi, gdzie PMI dla strefy euro odnotował spadek z 51,0 pkt. do 49,7 pkt. To negatywna niespodzianka, ponieważ rynkowy konsensus wynosił 50,5 pkt. a więc zakładał utrzymanie tego wskaźnika powyżej poziomu 50 punktów. Mamy zatem pierwszy od listopada spadek aktywności ekonomicznej w europejskim sektorze usługowym.

Warto przy tym odnotować coś jeszcze. Otóż różnica pomiędzy wskazaniami PMI dla przemysłu i sektora usług roku była najmniejsza od lipca 2022 roku. Może to sugerować, że wielka postcovidowa nierównowaga pomiędzy konsumpcją towarów i usług powoli zostaje wyrównana.

Francja słabsza od Niemiec

Wraz z wynikami dla strefy euro poznaliśmy też wstępne odczyty PMI dla Francji i Niemiec. W przypadku tych drugich tylko nieznacznie pogorszyła się koniunktura w przemyśle (spadek PMI z 48,3 pkt. do 48,0 pkt.) i wydatnie spadła aktywność w usługach (z 50,9 pkt. do 48,8 pkt.). Podobnie było we Francji, gdzie „przemysłowy” PMI ledwo drgnął w dół (z 48,5 pkt. do 48,2 pkt.), ale za to jego „usługowy” odpowiednik zaliczył odwrót z 47,9 pkt. do 46,8 pkt.

Z danych tych wynika też, że to pozostałe kraje strefy euro napędzają wzrost gospodarczy w całym bloku walutowym. Zaś dwie jego największe gospodarki (RFN i Francja) pozostają hamulcowymi ekspansji ekonomicznej w tym cyklu koniunkturalnym.

Był to wstępny odczyt PMI za kwiecień, bazujący na ok. 85-90% ankiet rozesłanych do blisko 5 000 przedsiębiorstw z ośmiu krajów strefy euro. Ankieta objęła przedsiębiorstwa z Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Austrii, Irlandii oraz Grecji. Dane zbierano w dniach 9-22 kwietnia. Finalne wyniki dla przemysłu poznamy 2 maja. Tego dnia opublikowany zostanie także „przemysłowy” PMI dla Polski.

Źół:
Krzysztof Kolany
ٴǴDZԲ
główny analityk Dz

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(5)

dodaj komentarz
bha
Okres przedświąteczny i większa przy tym konsumpcja zawsze wpływa pozytywnie szczególnie na ten szeroki poducjo-handlo-przemysło rynek i jego przy tym potem uzyskiwane wyniko-dane bo bardzo niepokojące byłoby jakby tego wzrostu nie było widać! i to jeszcze przy tym dodatkowo trwającymi okresie wiosenno-letnim.
sterl
Do tego podrygi żeby zdążyć przed cłami...
samsza
Szaleniec szkodzi, ale "nie szkodzi", ok.
to_i_owo
"Cła Trumpa nie zatrzymają ożywienia?"

Nie ma się co martwić, nie cła to Zielony Ład
On w przeciwieństwie do ceł nie jest zawieszony, i co roku będzie bardziej restrykcyjny
Tak że wzrost cen i likwidację przemysłu i tak mamy zagwarantowane

Brawo UE
KE jest przewidująca
trolley
instytucje nakłamią, dziennikarz zrobi "artykół" i tak się zyje na tej wsi XD - - takie samo odbicie jak u nas w konsumpcji XDXDXD

ʴǷɾąԱ: Strefa euro

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki