Marzec przyniósł dalszy spadek inflacji HICP w strefie euro. Dobrą wiadomością jest przede wszystkim wyraźne hamowanie cen usług w otoczeniu tańszej energii.


Ze wstępnych danych Eurostatu wynika, że zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych (HICP) w strefie euro w marcu 2025 roku był o 2,2% wyższy niż rok wcześniej. Był to rezultat niższy niż w lutym,, gdy euroinflacja wyniosła 2,4%. To także najniższy odczyt od listopada.


Marcowy rezultat okazał się zbieżny z rynkowym konsensusem. Natomiast względem lutego indeks HICP podniósł się aż o 0,6% po zwyżce o 0,5% mdm odnotowanej w poprzednim miesiącu. Nadal jest to jednak odczyt przewyższający 2-procentowy cel Europejskiego Banku Centralnego.
Dz
Był to zarazem drugi z rzędu miesiąc spadku inflacji HICP w eurolandzie po czterech miesiącach jej konsekwentnego wzrostu. Jeszcze we wrześniu 2024 inflacja w eurolandzie wynosiła 1,7% i po raz pierwszy od czerwca 2021 r. znalazła się poniżej 2-procentowego celu Europejskiego Banku Centralnego. Blisko 2-procentowego limitu wskaźnik ten później znalazł się już tylko w październiku. Cel EBC był realizowany ledwie przez dwa miesiące w trakcie ostatnich czterech lat.
Mimo to Europejski Bank Centralny od czerwca 2024 roku poluzowuje politykę monetarną. Wtedy to doszło do pierwszej w cyklu redukcji (-25 pb.) stóp procentowych w strefie euro. Proces redukowania stóp procentowych kontynuowano we wrześniu (-25 pb), październiku (-25 pb), grudniu (-25 pb) i styczniu tego roku (-25 pb.). Kolejną 25-punktową redukcję stóp EBC zafundował nam w marcu, sprowadzając stopę referencyjną już blisko poziomów bieżącej inflacji HICP.
Dobrą wiadomością w raporcie Eurostatu był zauważalnych spadek rocznej dynamiki cen usług, które w marcu były o 3,4% wyższe niż rok temu. W lutym wzrost ten wynosił 3,7%, a w styczniu usługi drożały w tempie 3,9%, w grudniu o 4%, w listopadzie o 3,9% oraz 4,0% w październiku i 3,9% we wrześniu. Zatem marcowy odczyt jest wyraźnie niższy od tych, jakie obserwowaliśmy w poprzednich miesiącach.
Do inflacyjnego jadłospisu powrócił za to spadek cen energii, które w marcu były o 0,7% niższe niż przed rokiem (i aż o 1,2% niższe niż w lutym). To odwrócenie trendu z poprzednich paru miesięcy, gdy obserwowaliśmy dodatnią dynamikę roczną w tej kategorii. Ceny żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych podniosły się o 2,9% rdr, co jest najwyższym wynikiem od niemal roku. Nadal wolno drożały dobra przemysłowe, których ceny przez poprzednie 12 miesięcy poszły w górę tylko o 0,6%.
Inflacja bazowa HICP obniżyła się z 2,6% do 2,4% i tym samym zbliżyła się do 2-procentowego celu EBC. Na tym odcinku w 2024 roku nie było widać w zasadzie żadnej dezinflacji, gdyż przez ostatnie pięć miesięcy ubiegłego roku bazowa HICP w eurolandzie wynosiła 2,7%. Bank centralny strefy euro zakłada, że inflacja HICP bazowa w strefie euro w 2025 roku wyniesie 2,1%, by obniżyć się do 1,9% w roku 2026.