Dz

REKLAMA

Wody Polskie odpowiedzialne za wyceny nieruchomości. Rząd wykupi ziemie na terenach zalewowych

2025-04-15 17:39, akt.2025-04-15 18:23
publikacja
2025-04-15 17:39
aktualizacja
2025-04-15 18:23

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt zmiany ustawy powodziowej, przewidujący m.in. dobrowolny wykup od właścicieli nieruchomości szczególnie zagrożonych powodzią - poinformowała kancelaria premiera. Projekt zakłada też uproszczoną procedurę odbudowy domów.

Wody Polskie odpowiedzialne za wyceny nieruchomości. Rząd wykupi ziemie na terenach zalewowych
Wody Polskie odpowiedzialne za wyceny nieruchomości. Rząd wykupi ziemie na terenach zalewowych
fot. Mariusz Przygoda / /󰿸鱫

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Projektowane przepisy zakładają m.in. wykup zniszczonych nieruchomości przez Skarb Państwa, zamianę mieszkań lub domów jednorodzinnych na lokale komunalne, uproszczoną procedurę odbudowy domów oraz wsparcie dla przedsiębiorców.

Wykup nieruchomości ma być organizowany przez Wody Polskie ze środków Skarbu Państwa. Skierowany zostanie do właścicieli budynków, którzy posiadają legalnie wybudowany, zniszczony dom lub mieszkanie z decyzją o rozbiórce. Musi znajdować się on na terenach zagrożonych powodzią. "Przed sprzedażą będzie można wystąpić do Wód Polskich o wycenę nieruchomości" - dodała KPRM. Cena wykupu ma zawierać wartość rynkową gruntu oraz wartość odtworzeniową budynku bez uwzględnienia zniszczeń.

Ponadto w uzasadnionych przypadkach Wody Polskie mają mieć możliwość wskazania działki, którą chcą wykupić i zaproponować jej wykup z bonifikatą 20 proc. Wykup ma obejmować budynki mieszkalne, które nie zostały zniszczone przez Ƿóź, a na przejętych nieruchomościach wprowadzony ma zostać zakaz zabudowy. "Wykupowi nie będą podlegać działki nabyte po powodzi" - podkreśliła KPRM.

Projektowane przepisy zakładają też, że zniszczone mieszkanie lub dom może zostać wymienione na mieszkanie komunalne na zasadzie "metr za metr", czyli metr zniszczonego mieszkania za metr mieszkania komunalnego (bez uwzględnienia zniszczeń w wyniku powodzi). "Jeżeli mieszkanie było mniejsze niż lokal komunalny – dopłata obejmie cenę rynkową za każdy nadmiarowy metr kwadratowy" - przekazała kancelaria premiera. Dodała, że jeśli mieszkanie było większe niż lokal komunalny to "gmina nie dopłaci różnicy". Program ten ma obowiązywać do września 2027 r.

Kolejną zmianą jest premia powodziowa na remonty budynków. Skierowana ma zostać do właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych, jeśli szkody wynoszą co najmniej 5 proc. wartości budynku. Wysokość premii będzie wynosić od 50 do 70 proc. kosztów remontu, a wnioski będzie przyjmować Bank Gospodarstwa Krajowego w ciągu 12 miesięcy od powstania uszkodzenia.

Rząd chce też uprościć procedury związane z odbudową domów, aby właściciele domów jednorodzinnych do 140 metrów kwadratowych spełniali "mniej formalności przy odbudowie domów". Chodzi o m.in. dopuszczenie prowadzenia robót na podstawie zgłoszenia zamiast uzyskiwania pozwolenia na budowę jak do tej pory.

Przepisy zakładają, że zasiłek w wysokości tysiąca złotych na osuszanie zostanie przedłużony do końca 2025 r., a czas na składanie wniosków o zasiłki na remont czy odbudowę nieruchomości będzie wydłużony do 30 czerwca br.

W przypadku przedsiębiorców rząd chce zaoferować wsparcie dla osób fizycznych wynajmujących im lokale użytkowe. Będzie można je przeznaczyć na remonty i naprawy, a wypłaci je ZUS. Sami przedsiębiorcy zyskają nowe okresy, za które umorzone zostaną ich , tj. od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 roku oraz od 1 stycznia do 31 maja 2025 roku.

Projekt zawiera też zmiany dot. odbudowy zniszczonych urządzeń wodnych. Zgodnie z nimi, ma ona odbywać się bez uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zwolnienie z tego obowiązku nie będzie zwalniać z innych procedur np. na obszarach Natura 2000. Rozwiązanie to ma dotyczyć 66 inwestycji, które zostały uzgodnione z Komisją Europejską przez Dyrektora Generalnego Ochrony Środowiska.

Uproszczona ma zostać też procedura oczyszczania koryt rzek; Wody Polskie mają móc usuwać drzewa i krzewy bez wcześniejszej zgody. Ma to dotyczyć także terenów między linią brzegu, a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem. Procedura - zgodnie z projektem - ma być stosowana do końca 2026 r.

Projekt zakłada też, że gminy, na których terenie znajdują się obszary szczególnie zagrożone powodzią, będą musiały raz na kwartał przekazywać do Wód Polskich rejestr wydanych decyzji o ustaleniu warunków zabudowy. (PAP)

jls/ mick/

Źół:PAP
Tematy
Inwestowanie bez granic dzięki Freedom24
Inwestowanie bez granic dzięki Freedom24

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ: Powódź w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki