Dz

REKLAMA
PIT

Kierwiński przedstawił założenia trzeciej wersji ustawy powodziowej

2025-04-24 14:45
publikacja
2025-04-24 14:45

Wykup przez Wody Polskie nieruchomości na terenach szczególnie zagrożonych powodzią, pakiet wsparcia dla przedsiębiorców i zmiany systemowe w budowie odporności na powodzie, to część założeń trzeciej wersji ustawy powodziowej, jakie przedstawił w Sejmie minister Marcin Kierwiński.

Kierwiński przedstawił założenia trzeciej wersji ustawy powodziowej
Kierwiński przedstawił założenia trzeciej wersji ustawy powodziowej
fot. Mateusz Włodarczyk / /󰿸鱫

W czwartek minister Marcin Kierwiński przedstawił w Sejmie rządowy projekt zmian w ustawie "O zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw". Jak powiedział, trzecia edycja ustawy będzie opierała się na trzech filarach adresowanych do osób fizycznych, przedsiębiorców oraz instytucji i urzędów.

„Przychodzi czas na bardzo dedykowane i bardzo konkretne rozwiązania. Jestem przekonany, że ta ustawa będzie wzorem referencyjnym do postępowania w przyszłości, jeżeli chodzi o katastrofy naturalne” - powiedział minister Kierwiński.

W pierwszym pakiecie przewidziano m.in. pomoc dla powodzian, których domy zostały zniszczone przez żywioł. W tym przypadku przewidziano możliwość wykupu tych nieruchomości przez państwo. Nowością będzie opcja dobrowolnego wykupu przez Wody Polskie tych nieruchomości, które znajdują się na terenach szczególnie zagrożonych powodziami, gdzie wartość gruntów będzie określona według wartości rynkowej powiększonej o wartość budynków osadzonych na tych gruntach. W przypadku mieszkań przewidziano możliwość zamianę zniszczonego lokalu na mieszkanie komunalne o tej samej powierzchni. Wspólnoty mieszkaniowe mają otrzymać środki na odbudowę części wspólnych. Przewidziano także uproszczenie procedur administracyjnych odbudowywanych nieruchomości np. poprzez zastąpienie pozwolenia budowlanego zgłoszeniem. Beneficjenci programu "Czyste powietrze", którzy zostali poszkodowani przez powódź, będą mogli ponownie skorzystać z dofinansowania w ramach tego programu.

W przypadku drugiego modułu Kierwiński zapowiedział m.in. uwzględnienie wsparcia dla osób fizycznych, które posiadały lokale użytkowe zniszczone przez powódź. Według szacunków ministra, takich poszkodowanych jest obecnie około 150 osób, które ze względu na lukę prawną nie mogły otrzymać zasiłków na odbudowę lokali. Nowa wersja ustawy przewiduje także przedłużenie terminów umorzenia składek ZUS i wydłużenie okresu ubiegania się o pożyczki z regionalnych agencji.

W ramach trzeciego filaru ustawy Kierwiński zapowiedział usprawnienie procesu budowy inwestycji przeciwpowodziowych m.in. poprzez uproszczenie procedur administracyjnych. Kolejną zmianą proponowaną przez autorów ustawy ma być wprowadzenie obowiązkowego raportowania przez samorządy Wodom Polskim informacji o wydanych warunkach zabudowy na terenach szczególnie zagrożonych przez powódź.

Jak podkreślił Kierwiński, pomoc rządu po wrześniowej powodzi jest "czymś niespotykanym w ostatnich latach", a tylko w ramach bezpośredniego wsparcia dla poszkodowanych osób fizycznych i przedsiębiorców, trafiło ponad 4 mld złotych.

Poseł Marek Chmielewski (KO) pozytywnie ocenił założenia nowej wersji ustawy.

"Dwie pierwsze wersje polegały na szybkim wprowadzeniu pomocy powodzianom. Trzeba podkreślić uniwersalność przepisów, która zabezpiecza interesy obecnie poszkodowanym, ale i wprowadza rozwiązania +na zaś+. (...) Ważne jest upraszczanie procedur. Mówimy już nie tylko o budowie, ale i przebudowie istniejących obiektów. Premia powodziowa dla obiektów wielorodzinnych, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot. Z tych pieniędzy będzie można także wyremontować pomieszczenia przynależne. W ustawie jest także możliwość przekazania środków na budowę szpitali samorządom, które mają większe doświadczenie w prowadzeniu tego typu inwestycji" - wyliczał parlamentarzysta, który w imieniu klubu parlamentarnego KO rekomendował dalsze procedowanie ustawy.

Podobnie przedstawiony projekt ocenili przedstawiciele Polski 2050 - Trzeciej Drogi, PSL-TD i Lewicy. Żaneta Cwalina-Suchoń (Polska 2050-TD) zauważyła, że "rzeczywistość pokazuje, że konieczne są zmiany w ustawach. Obowiązujące przepisy nie zawsze za nią nadążają". W ocenie klubu PiS, proponowane zmiany w prawie są konieczne, jednak są wprowadzane zbyt opieszale, na czym tracą poszkodowani przez powódź.

Po dyskusji prowadzący obrady wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty skierował projekt ustawy do rozpatrzenia przez komisję nadzwyczajną ds. działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi w roku 2024. (PAP)

masz/ drag/

Źół:PAP
Tematy

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ: Powódź w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki