×ãÖDzÊÈü¹û

REKLAMA

Koszty windykacji można przenieść na dłużnika. Firmy wiedzą, ale nie korzystają

2025-03-24 06:10
publikacja
2025-03-24 06:10

Ponad 80 proc. polskich przedsiębiorców wie, że może przenieść koszty windykacji na dłużnika, jednak tylko 59 proc. w tej grupie z tego korzysta - wynika z raportu "Gra o dług - znajomość przepisów regulujących odzyskiwanie należności wśród MŚP".

Koszty windykacji można przenieść na dłużnika. Firmy wiedzą, ale nie korzystają
Koszty windykacji można przenieść na dłużnika. Firmy wiedzą, ale nie korzystają
fot. Janusz Pienkowski / /Ìý³§³ó³Ü³Ù³Ù±ð°ù²õ³Ù´Ç³¦°ì

Autorzy informacji powoÅ‚ujÄ…c siÄ™ na dane Krajowego Rejestru DÅ‚ugów podkreÅ›lili, że zalegÅ‚oÅ›ci finansowe firm siÄ™gajÄ… obecnie 10,8 mld ³úÅ‚ i obciążajÄ… one ponad 267 tys. podmiotów. Åšrednie zadÅ‚użenie wynosi 40,4 tys. ³úÅ‚. WedÅ‚ug KRD, na kumulowanie siÄ™ nieuregulowanych zobowiÄ…zaÅ„ ma wpÅ‚yw zarówno aktualna sytuacja gospodarcza w kraju oraz koniunktura w poszczególnych branżach, jak i reagowanie przez firmy na brak pÅ‚atnoÅ›ci od kontrahentów.

Z opracowania wynika, że przedsiębiorcy nie znają w pełni przepisów regulujących odzyskiwanie należności od klientów. Jednym z nich jest windykacja na koszt dłużnika - spośród 81 proc. przedsiębiorców, którzy wiedzą o tym rozwiązaniu, 41 proc., go nie stosuje.

W badaniu sprawdzono, czy przedsiębiorcy wiedzą, na czym polega windykacja na koszt dłużnika - co 4. z nich, który wdrożył u siebie to rozwiązanie, wskazał prawidłową odpowiedź, czyli że wierzyciel najpierw płaci za usługę odzyskania należności firmie windykacyjnej lub prawnikowi, a potem jej koszt jest przenoszony na niesolidnego kontrahenta. Z kolei 45 proc. błędnie uważała, że sposób obciążania dłużnika zależy od umowy wierzyciela z firmą windykacyjną. Jednocześnie 1/4 niepoprawnie myślała, że firma windykacyjna od razu pobiera opłatę od dłużnika, a 6 proc. nie wiedziała, jak działa ten proces.

Przedsiębiorstwa, które zadeklarowały przenoszenie kosztów windykacji na dłużnika, jako najważniejszy argument przemawiający za tym rozwiązaniem wskazywały to, że skoro to on jest odpowiedzialny za brak zapłaty, powinien także pokryć koszty procesu odzyskania pieniędzy. Stwierdziło tak 54 proc. badanych firm, a ponad połowa zwróciła uwagę, że windykacja na koszt dłużnika stanowi skuteczny sposób na zdyscyplinowanie dłużników. 45 proc. z kolei było zdania, że przyspiesza odzyskiwanie należności, a co 3. badany przedsiębiorca podkreślił, że skoro istnieją takie przepisy, warto po nie sięgnąć. Z kolei 31 proc. dostrzegło w tym mechanizmie korzyść, bo pomaga on ograniczyć opóźnienia płatności od innych kontrahentów.

Natomiast wÅ›ród firm, które nie korzystajÄ… z możliwoÅ›ci przenoszenia kosztów na windykowanych, głównym powodem rezygnacji, zgodnie z wynikami badania, jest przeÅ›wiadczenie, że dÅ‚użnicy zapÅ‚acÄ… dobrowolnie. Przekonanych byÅ‚o tak 40 proc. badanych z tego grona. Co 4. przedsiÄ™biorca uważaÅ‚, że nie majÄ…c doÅ›wiadczenia w dochodzeniu kosztów windykacji, nie powinien wchodzić na tÄ™ drogÄ™. 23 proc. obawiaÅ‚o siÄ™ z kolei utraty klienta, a ponad 1/5 byÅ‚a zdania, że koszty sÄ… za maÅ‚e, by angażować siÄ™ w odzyskiwanie należnoÅ›ci. W odczuciu 14 proc. respondentów procedura jest zbyt ³úÅ‚ożona.

Badanie zostało zrealizowane przez IMAS International na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso w marcu 2025 r. metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 419 przedsiębiorstw z sektora MŚP wśród osób decyzyjnych, tj. z zarządów, na kierowniczych stanowiskach i właścicieli firm. (PAP)

fos/ mick/

ʰùó»åÅ‚´Ç:PAP
Tematy
Advertisement

°­´Ç³¾±ð²Ô³Ù²¹°ù³ú±ðÌý(1)

dodaj komentarz
klimaciarz
W artykule zabrakło tego, że firmy windykacyjne zajmują się, najczęściej, długami przedawnionymi z mocy prawa i żerują na nieznajomości przepisów. Jeżeli dług nie jest przedawniony, a ma się problem z pożyczkobiorcą/kredytobiorcą, to korzysta się z komornika sądowego.

±Ê´Ç·É¾±Ä…³ú²¹²Ô±ð: ¶ÙÅ‚³Ü²µ¾±

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki