W obawie przed deportacj膮 uchod藕cy coraz cz臋艣ciej zwracaj膮 si臋 do ko艣cio艂贸w o azyl - przekaza艂a w niedziel臋 agencja dpa, powo艂uj膮c si臋 na informacje od federacji ko艣cio艂贸w protestanckich.


"Rosn膮ca presja deportacyjna powoduje wzrost liczby wniosk贸w o azyl w wielu miejscowo艣ciach. W niekt贸rych pro艣by wzros艂y czterokrotnie" - powiedzia艂a agencji rzeczniczka Evangelische Kirche in Deutschland (EKD). Ko艣ci贸艂 nie prowadzi centralnej ewidencji spraw azylowych, a og贸lnokrajowe statystyki dotycz膮ce wniosk贸w w poszczeg贸lnych parafiach nie s膮 dost臋pne - wyja艣ni艂a rzeczniczka, dodaj膮c, 偶e szacunki opieraj膮 si臋 na wybi贸rczych informacjach zwrotnych od poszczeg贸lnych Ko艣cio艂贸w regionalnych.
Przez dziesi臋ciolecia ko艣cio艂y w Niemczech udziela艂y tymczasowego schronienia ludziom uciekaj膮cym przed prze艣ladowaniami i dyskryminacj膮 gro偶膮cymi im w ojczystych krajach. Je偶eli kto艣 ubiegaj膮cy si臋 o azyl polityczny nie uzyska艂 tego statusu i grozi艂a mu deportacja, m贸g艂 stara膰 si臋 o uzyskanie schronienia w ko艣ciele, gdzie znajdowa艂 si臋 poza zasi臋giem policji.
Nie ma podstaw prawnych dla azylu ko艣cielnego. Jest to specjalny przywilej tolerowany przez pa艅stwo na podstawie chrze艣cija艅skich tradycji humanitarnych w celu tymczasowej ochrony uchod藕c贸w przed deportacj膮. Celem jest doprowadzenie do ponownego rozpatrzenia danej sprawy przez w艂adze imigracyjne i zyskanie czasu na wyczerpanie 艣rodk贸w prawnych - podkre艣li艂 portal Tagesschau.
Wzrost liczby stara艅 o ko艣cielny azyl zauwa偶a si臋 od kilku lat. W 2023 r. liczba os贸b korzystaj膮cych z tego rozwi膮zania by艂a najwy偶sza od czterech dekad i si臋ga艂a 1,5 tys..
Wed艂ug niemieckiego Federalnego Urz臋du ds. Migracji i Uchod藕c贸w w pierwszym kwartale 2025 roku ko艣cio艂y protestanckie, katolickie i niezale偶ne odnotowa艂y 艂膮cznie ju偶 617 przypadk贸w azylu ko艣cielnego. (PAP)
os/ mms/