Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce ujednolicić zasady udzielania mikroprzedsiębiorcom pomocy finansowej na usługi doradcze i szkoleniowe - wynika z opublikowanej we wtorek nowelizacji rozporządzenia w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej.


We wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi.
Jak podano nowelizacja rozporządzenia ma na celu ujednolicenie zasad udzielenia mikro przedsiębiorcom, małym lub średnim przedsiębiorcom (MŚP) pomocy finansowej w formie finansowania kosztów usług doradczych lub szkoleniowych świadczonych bezpłatnie lub za cenę niższą niż cena rynkowa przez Agencję lub wykonawców wybranych przez Agencję w trybie określonym w przepisach o zamówieniach publicznych. W uzasadnieniu stwierdzono, że w systemie polskiego prawa brak jest jednolitej definicji legalnej "startupu" jako podmiotu gospodarczego. W praktyce przyjmuje się, że startupem jest przedsiębiorstwo stworzone w celu poszukiwania powtarzalnego, skalowalnego i rentownego modelu biznesowego. "Startup ma tę cechę, że dopiero poszukuje swojego modelu biznesowego, podczas gdy pomoc, np. w postaci usług doradczych z zakresu prawa, może być potrzebą wszystkich początkujących przedsiębiorców" - zaznaczono. Wskazano, że Agencja w ogłoszeniu określi warunki i sposób udzielania tej pomocy. W zależności od identyfikowanych potrzeb warunki udzielenia pomocy będą stanowić przedmiot dokumentacji konkursowej lub dokumentacji wymaganej procedurą zamówień publicznych.
×ãÖDzÊÈü¹û
W uzasadnieniu do nowelizacji rozporządzenia podano, że jej celem jest także umożliwienie działania Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) w zakresie wsparcia polskich instytucji finansowych i potencjalnych beneficjentów, którzy chcieliby korzystać z Instrumentu na rzecz Ukrainy wprowadzonego rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 lutego 2024 r. Wyjaśniono, że program w zakresie filara II obejmuje instrumenty finansowe (pożyczki, gwarancje) i będzie skierowany do instytucji zainteresowanych pozyskaniem finansowania dla swoich klientów - polskich przedsiębiorców, biorących udział w odbudowie Ukrainy.
"Rozszerzenie katalogu programów wsparcia finansowego umożliwi KPK udzielanie potencjalnym beneficjentom aktualnych informacji na temat dostępnych programów wsparcia przedsiębiorców" - dodano.
Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)
ab/ drag/