Już w najbliższą niedzielę przestawimy zegarki o godzinę do przodu. Jak ta zmiana wpłynie na pracowników nocnych zmian? Sprawdź, jak rozliczyć wynagrodzenie zgodnie z przepisami prawa pracy.


W nocy z 29 na 30 marca 2025 roku nastąpi coroczna zmiana czasu z zimowego na letni. Zegarki przestawiamy o godzinę do przodu – z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Dla pracowników wykonujących swoje obowiązki na nocnej zmianie oznacza to jedno – pracować będą o godzinę krócej. Jak więc rozliczyć taką sytuację zgodnie z przepisami prawa pracy?
– Podczas zmiany czasu zegarki przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00, przez co doba ta ulega skróceniu o jedną godzinę. Dla pracowników pracujących na nocnej zmianie oznacza to, że przy standardowym, 8-godzinnym systemie pracy, rzeczywiście przepracują tylko 7 godzin – wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakt w rozmowie z Dz.
Pełne wynagrodzenie, mimo krótszej pracy
Choć pracownicy na nocnej zmianie przepracują o godzinę krócej, wynagrodzenie podstawowe nie może zostać pomniejszone. Zgodnie z przepisami prawa pracy, skrócenie czasu pracy wynikające z przestawienia zegarka nie jest winą pracownika.
– Pracownik był gotowy świadczyć pracę przez cały zaplanowany czas, a skrócenie tego czasu nastąpiło z przyczyn niezależnych od niego. Dlatego pracownikowi należy się pełne wynagrodzenie za całą zaplanowaną zmianę, mimo że nie przepracował tej jednej godziny – tłumaczy doradca podatkowy.
Dodatek nocny – tylko za przepracowaną godzinę
Sytuacja komplikuje się nieco w przypadku dodatku za pracę w porze nocnej. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pora nocna obejmuje godziny od 21:00 do 7:00 rano. Dodatek za pracę w nocy zależy od wymiaru czasu pracy w danym miesiącu oraz wynagrodzenia minimalnego. W marcu 2025 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 4666 ł, a standardowy czas pracy to 168 godzin. Z tego wynika, że dodatek za jedną godzinę pracy w nocy w marcu wynosi 5,55 ł (4666/168 x 20%).
– W przypadku zmiany czasu na letni, pracownik rzeczywiście pracuje tylko przez 7 godzin nocnych. „Z tego powodu dodatek za pracę w porze nocnej będzie naliczony tylko za 7 godzin, a nie za pełne 8 godzin, jak miało to miejsce wcześniej – mówi Piotr Juszczyk. Dodatek za tę noc wyniesie więc 38,85 ł zamiast 44,40 ł.
Zmiana czasu z zimowego na letni powoduje skrócenie nocnej zmiany o jedną godzinę. Pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie za cały zaplanowany czas pracy, ale dodatek nocny zostanie naliczony tylko za godziny rzeczywiście przepracowane w nocy. Jak zaznacza Juszczyk, „taka zmiana nie powinna wprowadzać pracowników w błąd, a pracodawcy powinni pamiętać, że zmiana czasu nie ma wpływu na wynagrodzenie podstawowe, ale już na dodatek za pracę nocną.”