Dz

REKLAMA
WALLSTREET

Reforma płacy minimalnej: nagrody i premie nie będą już wliczane. Rząd łagodzi wcześniejszą propozycję

2025-04-22 10:30
publikacja
2025-04-22 10:30

Wynagrodzenie minimalne nie będzie równe pensji zasadniczej, jak pierwotnie planowano. Składniki wynagrodzenia, takie jak premie czy dodatki funkcyjne, będą etapowo wyłączane z jej zakresu – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Reforma płacy minimalnej: nagrody i premie nie będą już wliczane. Rząd łagodzi wcześniejszą propozycję
Reforma płacy minimalnej: nagrody i premie nie będą już wliczane. Rząd łagodzi wcześniejszą propozycję
fot. Andrzej Rostek / /ܳٳٱٴdz

Rząd przedstawił nową, zmodyfikowaną wersję projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Poprzedni projekt zakładał, że najniższa krajowa stanie się równoznaczna z wynagrodzeniem zasadniczym. Miałyby zostać z niej wyłączone wszystkie dodatkowe składniki wynagrodzenia, takie jak premie i nagrody.

Ministerstwa krytyczne wobec zmian

Pierwotny pomysł resortu rodziny spotkał się jednak z silną krytyką biznesu oraz innych ministerstw. Resort finansów zwracał uwagę, że taka zmiana mogłaby spowodować poważne skutki finansowe w sektorze publicznym, szczególnie w kontekście ostatnich lat, kiedy z minimalnej płacy wyłączono już m.in. dodatki za pracę w nocy, wysługę lat oraz szczególne warunki pracy.

Podobne obawy zgłaszało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które ostrzegało przed zbyt głęboką ingerencją państwa w ustalone przez pracodawców i pracowników systemy płacowe. Natomiast resort spraw wewnętrznych wskazywał, że proponowane zmiany doprowadzą do spłaszczenia płac w wielu sektorach gospodarki.

Co się zmieni w nowym projekcie?

Nowa wersja projektu, jak informuje „Rzeczpospolita”, odchodzi od pomysłu ustalenia płacy minimalnej wyłącznie jako pensji zasadniczej. W zamian resort proponuje stopniowe wyłączanie konkretnych składników wynagrodzenia z minimalnej krajowej.

Aktualnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, do wynagrodzenia minimalnego nie wliczają się m.in.:

  • nagrody jubileuszowe,
  • odprawy emerytalno-rentowe,
  • wynagrodzenie za nadgodziny,
  • dodatki za pracę w nocy,
  • dodatki za staż pracy,
  • dodatki za szczególne warunki pracy.

Natomiast według nowych propozycji, etapowo mają być wyłączane z płacy minimalnej kolejne elementy wynagrodzeń:

  • od 1 stycznia 2026 r. – dodatek funkcyjny,
  • od 1 stycznia 2027 r. – inne dodatki,
  • od 1 stycznia 2028 r. – premie i nagrody.

– Dobrze, że resort uwzględnił niektóre uwagi środowiska biznesowego, ale nie ukrywamy, że to wciąż nie jest ustępstwo, na jakie liczyliśmy – komentuje dla „Rzeczpospolitej” Katarzyna Kamecka z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.

Ekspertka wskazuje, że problemem jest sam sposób podejścia do reformy. Według niej rząd powinien podejść do tematu szerzej, szczególnie w kontekście europejskiej dyrektywy o jawności płac, która również wymaga wdrożenia w Polsce.

– Powinniśmy zebrać wszystkie dyskusje w jedną całość, zanim zmienimy krajowe regulacje – uważa Kamecka. Jej zdaniem, mimo że Polska już przekroczyła termin implementacji unijnej dyrektywy dotyczącej adekwatnych wynagrodzeń minimalnych, nie należy się spieszyć, zwłaszcza że trwa postępowanie przed TSUE w sprawie tej dyrektywy.

DF

Źół:
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(7)

dodaj komentarz
bha
Czyli co następuje jakby takie skubanie kolejnych podwyżek wysokości minimalnej???. Minimalna to zawsze jest tylko minimalną! i to jaka by ona w krajach nie była!.Ale dobrze że jest ona od lat prawnie ustalana - bo gdyby jest na rynku nie było to raczej niestety latami wielu, wielu ludzi mogłoby u siebie długo nie zobaczyć jakieś Czyli co następuje jakby takie skubanie kolejnych podwyżek wysokości minimalnej???. Minimalna to zawsze jest tylko minimalną! i to jaka by ona w krajach nie była!.Ale dobrze że jest ona od lat prawnie ustalana - bo gdyby jest na rynku nie było to raczej niestety latami wielu, wielu ludzi mogłoby u siebie długo nie zobaczyć jakieś choć w miarę widocznej podwyżki pensji, stawki!. Minimalna to zawsze jest tylko minimalną, a jeżeli do tego owa Minimalnab goni coraz szybciej lub już dogoniła od dekad na rynku coraz większą % ilość pracujących w coraz większym ogromie branż i zawodów!!! to niestety raczej ani o rynku ani o gospodarce zbyt dobrze, zbyt dobrze tonie świadczy!!!!!.Niestety
wizytator
Jednak to państwo z dykty. Najważniejsza zmiana dopiero za 3 lata. A tak w ogóle to gdzie w EU odchodzą jeszcze takie numery z płacą zasadniczą???
I co unia nakazała, a my to możemy obejść? To dlaczego z zielonym ładem tak nie można?
jjmm2u
Problemem nie jest biznes prywatny bo co za problem uciąć premie. Prawdziwym powodem jest to że w budżetówce nie płaci się płacy minimalnej, trzeba by było znaleźć kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt miliardów w budżecie żeby podnieść tam wynagrodzenia do płacy minimalnej.
estepan
Niestety to prawda. Budżetówka staje się jednym z największych januszy biznesu
kaczyslaw_
Kwik januszu biznesu.

Pensja minimalna to pensja podstawowa. Wszystkie dodatki, premie, bonusy to pensja uznaniowa i nie powinna wpływać na minimalną. Przez takie kwiatki np. Poczta Polska wypłaca mniej niż minimalną.
estepan
"Dobrze, że resort uwzględnił niektóre uwagi środowiska biznesowego, ale nie ukrywamy, że to wciąż nie jest ustępstwo, na jakie liczyliśmy"

Liczyliśmy na to, że rząd pozwoli nam w ogóle nie płacić za pracę więc jesteśmy niezadowoleni
estepan
"Powinniśmy zebrać wszystkie dyskusje w jedną całość, zanim zmienimy krajowe regulacje – uważa Kamecka"

Tłumaczę z przedsiębiorczego na Polski:

Powinniśmy maksymalnie spowolnić proces wdrażania niekorzystnych dla nas przepisów bo dzięki temu dłużej będziemy mogli robić pracowników na kasę.

ʴǷɾąԱ: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki