Wzrost dostaw Porsche do Ameryki Północnej o ponad jedną trzecią nie zdołał zrównoważyć gwałtownych spadków na innych kluczowych rynkach w pierwszym kwartale. Przełożyło się to na 8-procentowy spadek sprzedaży niemieckiego producenta luksusowych samochodów.


Producent modelu 911 oraz nowszych, tańszych elektryków, takich jak Macan, poinformował we wtorek, że jego dostawy do klientów w Ameryce Północnej wzrosły w pierwszym kwartale o 37% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Porsche częściowo tłumaczy ten duży wzrost stosunkowo niskimi wynikami z zeszłego roku, kiedy to tysiące samochodów utknęło w amerykańskich portach z powodu zakazanych chińskich komponentów. Jednak osoba zaznajomiona ze sprzedażą w USA poinformowała, że liczba nowych zamówień również wzrosła, a klienci Porsche byli wyjątkowo skłonni rezygnować z indywidualnych opcji wyposażenia, które zazwyczaj opóźniają dostawę.
Ten wzrost nie wystarczył jednak, by zrekompensować ogromne spadki w Niemczech i Chinach, gdzie dostawy spadły odpowiednio o 34% i 42%, obniżając globalną sprzedaż w pierwszym kwartale do 71 470 samochodów.
25-procentowe cła na importowane samochody, ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa, pojawiają się w czasie, gdy globalni producenci samochodów stoją w obliczu bezprecedensowych wyzwań zarówno w Chinach, jak i Europie — w tym spowolnienia wydatków konsumenckich oraz rosnącej konkurencji ze strony chińskich start-upów produkujących auta elektryczne.
Mercedes-Benz poinformował, że jego sprzedaż w USA w pierwszym kwartale była bardziej stabilna niż na innych rynkach: wzrosła o 1% w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy w Niemczech i Chinach odnotowano po 10% spadku.
W przypadku Porsche globalny spadek sprzedaży, napędzany załamaniem popytu w Chinach, był na tyle dotkliwy, że Ameryka Północna stała się jego największym rynkiem — co podkreśla, jak wielkim zagrożeniem dla zysków firmy mogą być nowe cła.
W zeszłym miesiącu firma obniżyła swój średnioterminowy cel marży zysku z 19% do 15–17%, ostrzegając, że amerykańskie cła — które wówczas nie były jeszcze ogłoszone — mogą zmusić ją do ponownej rewizji tych prognoz.
J.S.