Dz

REKLAMA
PIT

Polska Grupa Górnicza, Koncern Węglowy i Węglokoks zmieniają system wynagrodzeń

2025-01-20 20:46, akt.2025-01-21 07:32
publikacja
2025-01-20 20:46
aktualizacja
2025-01-21 07:32

Polska Grupa Górnicza, Południowy Koncern Węglowy i Węglokoks Kraj rozpoczęły wspólne prace nad nowym systemem wynagrodzeń pracowników - podała w poniedziałek PGG. Wynika to z konieczności dostosowania ich systemów do założeń projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Polska Grupa Górnicza, Koncern Węglowy i Węglokoks zmieniają system wynagrodzeń
Polska Grupa Górnicza, Koncern Węglowy i Węglokoks zmieniają system wynagrodzeń
fot. KPRM / /

Jak poinformowało biuro prasowe PGG, najistotniejszą zmianą wynikającą z projektu ustawy dla spółek węglowych jest wprowadzenie zapisu o tym, że płaca zasadnicza nie może być mniejsza niż płaca minimalna.

"Obecne rozwiązania płacowe w spółkach węglowych nie gwarantują tego wszystkim pracownikom, dlatego zachodzi konieczność wypracowania nowych regulacji w tym zakresie. W 2025 r. minimalne wynagrodzenie krajowe wynosi 4 666 ł" - zaznaczyła spółka.

Przypomniała, że Polska Grupa Górnicza, Południowy Koncern Węglowy i Węglokoks Kraj są objęte umową społeczną dla górnictwa węgla kamiennego z 2021 r., otrzymują dotacje na redukcje zdolności produkcyjnych, mają podobną strukturę stanowisk pracy, a wysokość średniego miesięcznego wynagrodzenia jest w nich taka sama.

"Dlatego zdecydowano o rozpoczęciu prac nad opracowaniem i wprowadzeniem w każdej ze spółek jednolitych mechanizmów umożliwiających dostosowanie funkcjonujących w nich systemów wynagrodzeń pracowników do zmian w ustawie" - wskazuje PGG.

Główne założenia zmian w systemach wynagrodzeń mają być dyskutowane ze stroną społeczną w każdej ze spółek. Podczas dotychczasowych spotkań przekazano m.in. założenia prac oraz zaprezentowano pomysły i koncepcje, które zostaną wykorzystane np. do dokonania stosownych przeliczeń i ocenienia efektów zwiększenia płacy zasadniczej.

Wprowadzenie nowego systemu płac docelowo ma zwiększyć płacę zasadniczą w stosunku do stosowanych obecnych rozwiązań, ograniczyć liczbę składników wynagradzania i uprościć system wynagrodzeń.

Umowa społeczna z maja 2021 r., która reguluje m.in. zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r., dotyczy trzech spółek węglowych objętych systemem publicznego wsparcia: PGG, PKW i Węglokoksu Kraj. Zgodnie z aneksem do umowy z 2022 r., przeciętne wynagrodzenie w tych spółkach ma rosnąć o 1 proc. powyżej wskaźnika średniorocznej inflacji.

W maju ub. roku zarząd i związki w PGG porozumiały się ws. wypłaty pracownikom spółki kwot jednorazowych - "w celu realizacji zapisów aneksu nr 1 z dnia 18 marca 2022 r. do umowy społecznej w zakresie przyrostu przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w 2024 r. w przedsiębiorstwach górniczych objętych umową społeczną".

Zgodnie z tamtym porozumieniem, przewidziano wypłaty dwóch takich samych kwot jednorazowych: do 10 lipca i do 9 listopada. Pracownicy zatrudnieni pod ziemią mieli otrzymać dwukrotnie po 2,6 tys. ł brutto, pracownicy zatrudnieni na powierzchni, z wyjątkiem pracowników administracyjno-biurowych - po 2,1 tys. ł brutto, a pracownicy administracyjno-biurowi - po 1,6 tys. ł brutto.

Zarząd giełdowej Jastrzębskiej ół쾱 Węglowej w grudniu ub. roku informował o wznowieniu prac nad jednolitym zakładowym układem zbiorowym pracy. Wobec trudności spółka od grudnia wdraża Plan Strategicznej Transformacji, mający wpłynąć na jej przychody i oszczędności, plan nie obejmuje jednak kwestii płacowych.(PAP)

mtb/ drag/ asa/

Źół:PAP Biznes
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ: óԾٷɴ

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki