Koszt likwidacji kopal艅 w臋gla kamiennego w ci膮gu najbli偶szych 10 lat oszacowano w nowej wersji projektu ustawy g贸rniczej na 9,125 mld z艂, w tym bezpo艣rednio 8,347 mld z艂 to koszt dla bud偶etu pa艅stwa.


Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Przemys艂u i procedowany od 9 stycznia br. projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu g贸rnictwa w臋gla kamiennego. W czwartek na stronach Rz膮dowego Centrum Legislacji ukaza艂a si臋 nowa wersja projektu, m.in. z now膮 ocen膮 skutk贸w regulacji.
G艂贸wnymi za艂o偶eniami projektu jest umo偶liwienie finansowania 艣wiadcze艅 dla pracownik贸w likwidowanych zak艂ad贸w g贸rniczych oraz to, 偶e likwidacja kopal艅 b臋dzie prowadzona przez przedsi臋biorc贸w g贸rniczych, kt贸rzy b臋d膮 mogli na ten cel dostawa膰 pa艅stwowe dotacje, a nie jak dot膮d, przez sp贸艂k臋 restrukturyzacyjn膮.
Wp艂yw projektowanych przepis贸w na bud偶et pa艅stwa w ci膮gu dziesi臋ciu lat oszacowano pierwotnie na 4,182 mld z艂.
W nowej wersji saldo okre艣lono og贸艂em na 9,125 mln z艂, w tym 8,347 mld z艂 to koszt dla bud偶etu pa艅stwa, a 183 mln z艂 dla NFO艢iGW. 595 mln z艂 to utracone dochody pa艅stwowych instytucji.
W toku konsultacji projektu sp贸艂ki w臋glowe zg艂osi艂y 44 uwagi. Dotyczy艂y one m.in. rozszerzenia narz臋dzia urlop贸w g贸rniczych, zwi臋kszenia warto艣ci jednorazowych odpraw, przy pozostawieniu ich nieopodatkowania czy rozszerzenia katalogu dotacji na likwidacj臋 kopal艅 o oznaczone cz臋艣ci zak艂ad贸w i zb臋dny maj膮tek.
Jak przekaza艂 PAP w czwartek rzecznik MP Tomasz G艂ogowski, w reakcji na postulaty sp贸艂ek w nowej wersji projektu m.in. zwi臋kszono warto艣膰 jednorazowych odpraw ze 120 tys. z艂 do 170 tys. z艂.
Rozszerzono te偶 mo偶liwo艣膰 stosowania urlop贸w g贸rniczych w obr臋bie zak艂ad贸w - w pierwotnej wersji obejmowa艂a ona tylko zak艂ady likwidowane, w obecnej s膮 to wszystkie zak艂ady sp贸艂ek obj臋tych Nowym Systemem Wsparcia (Polska Grupa G贸rnicza, Po艂udniowy Koncern W臋glowy, W臋glokoks Kraj). Pozostawiono natomiast d艂ugo艣膰 urlop贸w - do czterech lat dla pracownik贸w do艂owych i do trzech lat dla pracownik贸w przer贸bki.
W nowej Ocenie Skutk贸w Regulacji resort przemys艂u za艂o偶y艂, 偶e nowelizacja wejdzie w 偶ycie z dniem 1 stycznia 2026 r. PGG zabiega艂a wcze艣niej, aby termin ten ustali膰 na 30 czerwca br. wskazuj膮c, 偶e przewidzia艂a ju偶 w planie techniczno-ekonomicznym i programach operacyjnych rozpocz臋cie w tym roku dzia艂a艅 zwi膮zanych z rozpocz臋ciem po艂膮czenia kopal艅 Bielszowice i Halemba w jeden ruch.
W OSR napisano m.in., 偶e oczekiwanym efektem wej艣cia w 偶ycie projektu jest kontynuacja procesu stopniowego wygaszenia dzia艂alno艣ci 17 podziemnych zak艂ad贸w g贸rniczych wydobywaj膮cych w臋giel kamienny energetyczny w Polsce w spos贸b spo艂ecznie akceptowalny i niewp艂ywaj膮cy negatywnie na bezpiecze艅stwo energetyczne kraju.
W OSR za艂o偶ono, 偶e w ci膮gu najbli偶szych 10 lat projektowane zmiany pozwol膮 na zako艅czenie wydobycia i rozpocz臋cie likwidacji w 6 zak艂adach: Bobrek, Wujek, So艣nica, Boles艂aw 艢mia艂y Bielszowice i Halemba.
Latem ub. roku Polska Grupa G贸rnicza wsp贸lnie z innymi sp贸艂kami obj臋tymi Nowym Systemem Wsparcia na podstawie umowy spo艂ecznej dla g贸rnictwa w臋gla kamiennego z maja 2021 r. (Po艂udniowy Koncern W臋glowy i W臋glokoks Kraj) zaproponowa艂a zmian臋 przepis贸w, aby ustawa g贸rnicza pozwoli艂a im elastyczniej zmniejsza膰 stan zatrudnienia i redukowa膰 zwi膮zane z nim ci臋偶ary finansowe.
W ocenie obj臋tych Nowym Systemem Wsparcia sp贸艂ek w臋glowych (zatrudniaj膮cych og贸艂em ok. 44 tys. os贸b) zmiany maj膮 zasadnicze znaczenie dla powodzenia procesu transformacji g贸rnictwa w Polsce.(PAP)
mtb/ drag/