Iran zaproponował Niemcom, Wielkiej Brytanii i Francji spotkanie ws. programu nuklearnego w piątek (2 maja) - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na źródła dyplomatyczne. Spotkanie miałoby się odbyć w Rzymie, jednak Europejczycy wciąż nie potwierdzili swojego udziału w tych rozmowach.


Władze Omanu, które do tej pory pełniły rolę mediatora w rozmowach Iranu z USA, przekazały, że kolejna runda tych negocjacji może odbyć się 3 maja w jednym z państw europejskich. Do tej pory żadna ze stron nie potwierdziła tej daty.
Reuters podkreślił, że Europejczycy wciąż nie odpowiedzieli na irańską propozycję. Jednocześnie europejscy dyplomaci mieli przekazać agencji, że władze Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji zastanawiają się, czy leży w ich interesie spotykanie się z Iranem teraz, czy może lepiej byłoby poczekać i zobaczyć, jak rozwiną się rozmowy Teheranu z Waszyngtonem. Zdementowali również doniesienia, że otrzymali propozycję spotkania w stolicy Iranu.
Według Reutersa Iran chce w najbliższym czasie porozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. W minioną sobotę (26 kwietnia) odbyła się kolejna runda negocjacji ws. irańskiego programu nuklearnego. Wcześniej irańscy politycy rozmawiali z Rosją i Chinami.
Iran i światowe mocarstwa zawarły w 2015 r. porozumienie nuklearne, które miało ograniczyć program jądrowy Teheranu w zamian za zniesienie części sankcji. Umowa przewidywała m.in. ograniczenie wzbogacania uranu do poziomu 3,67 proc.
USA w 2018 r., za czasów poprzedniej prezydentury Donalda Trumpa, wycofały się z porozumienia. Iran również odszedł od jego zapisów, wzbogacając uran ponad wyznaczony limit. Zachód oskarża Teheran o potajemne rozwijanie zdolności koniecznych do produkcji broni atomowej. Strona irańska zaprzecza, podkreślając, że jej program nuklearny ma charakter wyłącznie cywilny.
Według informacji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej(MAEA) z jesieni 2024 r., Iran znacznie zwiększył swoje zapasy wzbogaconego uranu, w tym paliwa o czystości 60 proc., a więc zbliżonego do poziomu umożliwiającego wyprodukowanie broni atomowej. (PAP)
awm/ szm/
arch.