Dz

REKLAMA

Nowe szanse dla dłużników. Nadchodzi ustawa o niespłacanych kredytach

Michał Kisiel2024-06-18 06:00analityk Dz
publikacja
2024-06-18 06:00

Odroczenie rat, zmiana oprocentowania, a nawet częściowe umorzenie zadłużenia – takie opcje przewiduje dla dłużników projekt zaprezentowany w połowie maja przez ministra finansów. Przy okazji uporządkowania rynku niespłacanych kredytów wzmocnione zostaną prawa konsumentów-kredytobiorców.

Nowe szanse dla dłużników. Nadchodzi ustawa o niespłacanych kredytach
Nowe szanse dla dłużników. Nadchodzi ustawa o niespłacanych kredytach
fot. Aleksey Matrenin / /ܳٳٱٴdz

Tematyka szeroko rozumianej windykacji miała w ostatnich latach pecha do regulacji prawnych. W 2022 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało projekt ustawy, która miała kompleksowo uregulować tę dziedzinę. Z punktu widzenia konsumentów zawierał on szereg nowości. Przewidywano m.in. wprowadzenie okienka czasowego na kontakt z windykatorami (po 17 rozmowy miały być zakazane) czy opcję wniesienia sprzeciwu przez dłużnika.

Ustawa „windykacyjna” nigdy nie przeszła na dalsze etapy legislacyjnej obróbki, a jednocześnie zaniedbano bardziej palące zadanie – wprowadzenia do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy, tzw. NPL (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2021/2167 z dnia 24 listopada 2021 r. w sprawie podmiotów obsługujących kredyty). W grudniu 2023 r. minął czas na transpozycję, a poprzedni rząd nie zdołał sfinalizować projektu aktu.

Nowa ustawa, drugie podejście

Prace rozpoczęły się od nowa i w maju 2024 r. pokazano projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów. Głównym celem rozwiązania jest ujednolicenie zasad obrotu wtórnego niespłacanymi kredytami na terenie UE. Podmioty, które będą na zlecenie kredytodawców zajmować się m.in. rozliczeniami z kredytobiorcami, renegocjowaniem umów i zarządzaniem reklamacjami, będą musiały uzyskać licencję nadzoru. Nabywcy niespłacanych kredytów (działający na własne ryzyko) nie będą jednak musieli się starać o takie pozwolenie.

Świadczenie usług w zakresie obsługi kredytów będzie możliwe także w przypadku podmiotów, które uzyskały licencję w innym kraju Unii. Zasady będą zbliżone do znanych klientom banków europejskich paszportów – działalność może mieć formę transgraniczną lub oddziału w docelowym kraju (tzw. goszczącym).

Z punktu widzenia konsumentów-kredytobiorców istotna jest zasada, że zmiana podmiotu obsługującego kredyt nie może ograniczać praw dłużnika. To oznacza, w uproszczeniu, że jeśli niespłacany kredyt zostanie nabyty przez np. firmę windykacyjną lub będzie obsługiwany przez podmiot-specjalistę, kredytobiorcy przysługują wobec niej takie same uprawnienia jak wobec banku będącego pierwotnym kredytodawcą.

Dodatkowo wskazano, że w relacjach z kredytobiorcami podmioty takie muszą m.in.:

  • przekazywać informacje, które nie wprowadzają w błąd, nie są niejasne ani fałszywe,
  • przestrzegać procedury ochrony danych osobowych,
  • komunikować się z kredytobiorcami w sposób najmniej dla nich uciążliwy.

Co będzie musiał zaproponować bank?

Ustawa przy okazji wprowadza kilka zmian w regulacjach dotyczących kredytów. Najważniejszą z nich jest zobowiązanie kredytodawcy do zaproponowania klientowi opóźniającemu się ze spłatą opcji wnioskowania o restrukturyzację zadłużenia. Przypomnijmy, że do tej pory taki obowiązek przewidziany był tylko w ustawie o kredycie hipotecznym. Teraz podobny scenariusz będzie dostępny dla klientów korzystających z kredytów konsumenckich (np. kredytów gotówkowych, kart kredytowych itp.).

Zgodnie z projektem pierwszym krokiem w reakcji na opóźnienia w spłacie powinno być wysłanie wezwania do dokonania spłaty. Wyznaczony w nim termin nie może być krótszy niż 14 dni. W tym dokumencie musi także znaleźć się pouczenie o możliwości złożenia w terminie 14 dni roboczych wniosku o restrukturyzację.

Restrukturyzacja może polegać na refinansowaniu umowy o kredyt (udzielenie nowego kredytu na spłatę należności) lub zmianie warunków obowiązującej obecnie umowy. W projekcie wskazano tylko przykładowe możliwości, do których należą:

  • zmiana rodzaju kredytu (np. z linii kredytowej na kredyt spłacany w ratach),
  • wydłużenie okresu obowiązywania umowy i spłaty,
  • odroczenie części lub wszystkich rat,
  • zmiana oprocentowania,
  • zawieszenie spłaty,
  • spłata częściowa (np. tylko rata odsetkowa),
  • przewalutowanie,
  • częściowe umorzenie i konsolidacja zadłużenia.

„Kredytodawca, w przypadku odrzucenia wniosku kredytobiorcy o restrukturyzację zadłużenia, przekazuje kredytobiorcy, w formie pisemnej, bez zbędnej zwłoki, szczegółowe wyjaśnienia dotyczące przyczyn odrzucenia tego wniosku” – wskazano w projekcie.

Podejście do wniosków o restrukturyzację będzie musiało mieć zestandaryzowany charakter. Ustawa narzuca bowiem obowiązek „posiadania odpowiednich polityk i procedur dotyczących stosowania adekwatnych środków restrukturyzacyjnych przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego”.

Jest szansa na finisz w tym roku

6 czerwca minął termin na zgłaszanie uwag do projektu. Czasu było niewiele, a w piśmie kierującym dokument do konsultacji wskazano, że „termin na zgłaszanie uwag został skrócony z uwagi na fakt, że projekt stanowił już przedmiot konsultacji publicznych i opiniowania w 2023 r., a ponadto 29 grudnia 2023 r. upłynął termin implementacji dyrektywy”. Jest bardzo prawdopodobne, że kolejne kroki na ścieżce legislacyjnej nastąpią lada moment. Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.

Źół:
Michał Kisiel
Ѿł
analityk Dz

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy

dzԳٲ(7)

dodaj komentarz
dziewczynisko
W mojej ocenie te zmiany nie koniecznie są dobre, ponieważ ta tzw. restrukturyzacja w firmie która kupiła już dług są zwykle zawyżone koszty w tym windykacji, i nie koniecznie faktycznie kwota która wynika z samego zadłużenia. Bank często nie podejmuje z dłużnikiem negocjacji, a nawet odmawia bo nie widzi sensu, albo idzie do sądu W mojej ocenie te zmiany nie koniecznie są dobre, ponieważ ta tzw. restrukturyzacja w firmie która kupiła już dług są zwykle zawyżone koszty w tym windykacji, i nie koniecznie faktycznie kwota która wynika z samego zadłużenia. Bank często nie podejmuje z dłużnikiem negocjacji, a nawet odmawia bo nie widzi sensu, albo idzie do sądu od razu, gdzie sprawy trwają latami i zarabia na tym, bo np. wszystko co wpłaca konsument nawet w trakcie sprawy sądowej wrzuca w odsetki, co oznacza że nadal za ten sam niespłacony kapitał pobiera odsetki ( taka lokata z udziałem sądu - znana mi jest sprawa gdzie sąd przez 6 lat nie wydał orzeczenia ) albo sprzedaje dług do firmy windykacyjnej, która zwykle całość kapitał + wszystkie koszty traktuje jako zobowiązanie główne należne( nawet gdy część rat jest przedawniona) co oznacza że zadłużenie konsumenta potrafi od razu wzrosnąć nawet do 100%, a jeśli konsument nie podpisze ugody( bo do tego dążą najczęściej firmy windykacyjne) najprawdopodobniej będzie uznane za negatywna przesłankę. Nie wierzę w dobre intencje podmiotów, które kupują długi aby na nich zarabiać. To nieporozumienie, ktoś kogo głównym celem jest zarobienie na długu osoby która ma problem ze spłatą nie wzbudza mojego zaufania. Znajda sposoby aby kiwać klientów.
januszkrowin
Bardzo pozytywne zmiany, długi to nie powinien być jakiś wyrok rujnujący życie, w końcu parabanki, banki zarabiają na lichwie krocie i nic im się nie stanie. I tak te pieniądze generują z powietrza. Jak nie chcą ryzykować, to niech nie rozdają kredytów na lewo i prawo byle komu.
andregru
Ludzie pokroju M.Wiśniewskiego są wdzięczni władzy za możliwość życia na koszt innych .
prawnuk
świetny przykład. Rozumiem, że komuś powinie się noga. Ale taka osoba powinna ponosić smierć finansową - czyli żyć na poziomien NIŻSZYM niż ci, którzy przez niego stracili.
1as
Jasne, niech więcej jeszcze pożyczają! Kraj się rozwija, wyglądamy na bogatych!

ʴǷɾąԱ: Windykacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki