Dz

REKLAMA
PIT

Kiepski czas dla IT? Kilkadziesiąt tysięcy pracowników straciło pracę

Katarzyna Wiązowska2024-02-01 06:00redaktor Dz
publikacja
2024-02-01 06:00
Kiepski czas dla IT? Kilkadziesiąt tysięcy pracowników straciło pracę
Kiepski czas dla IT? Kilkadziesiąt tysięcy pracowników straciło pracę
fot. Photobank.kiev.ua / /ܳٳٱٴdz

Rok 2023 był czasem dużych zmian na rynku pracy w IT, zwłaszcza w globalnych korporacjach. Pracę straciło ponad 262 tysiące zaskoczonych tym specjalistów, o których jeszcze nie tak dawno firmy zaciekle walczyły, prześcigając się w oferowanych zarobkach i benefitach. Co zmieniło się w ciągu ostatnich miesięcy?

Według serwisu LayOffs w 2023 roku pracę w IT straciło blisko 262 tys. osób zatrudnionych na etatach. Do tego dochodzi jeszcze około 60 tys. osób pracujących w outsourcingu IT, przede wszystkim programistów. Najwięcej osób zwolniono w USA, bo około 179 tys. Jednak nie najlepiej sytuacja wyglądała też w Indiach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii i w Szwecji. Najwięcej specjalistów zwolnili giganci: Amazon, Meta, Accenture, Microsoft i Google. Duże zwolnienia dotyczyły także doskonale znanych platform internetowych, jak Twitter, Pinterest, Groupon, czy Spotify. Redukcje nie ominęły także mniejszych firm i startupów.

Do głównych powodów redukcji etatów należało zmniejszenie inwestycji w e-commerce, ale także kłopoty rynkowe oraz automatyzacja i optymalizacja procesów, co spowodowało, że ludzka praca może zostać w niemałej mierze ograniczona. Sporą rolę zaczęła tu odgrywać sztuczna inteligencja, która sprawiła, że coraz więcej firm wykorzystuje ją przy programowaniu.

Więcej zwolnień na początku roku?

Choć początek ubiegłego roku zaskoczył wszystkich ogromnymi zwolnieniami w branży IT, to wyglądało na to, że zakończy się dość spokojnie. Z danych LayOffs wynika, że fala zwolnień wyraźnie wyhamowała. Jednak w grudniu wypowiedzenia otrzymało 25 tys. pracowników branży technologicznej.

Z kolei styczeń 2024 znów przyniósł wzrost redukcji zatrudnienia w tym sektorze. Swoich pracownikom wypowiedzenia wręczyły 104 firmy. Zwolniono łącznie blisko 29 tys. osób.

Największe redukcje przeprowadzono w firmach SAB (8000), Microsoft (1900), Unity (1800), Wayfair (1650), Flipkart (1100), Google (1000) oraz eBay (1000). Ostatnie dni stycznia przyniosły też ogromne redukcje w Block (1000) oraz PayPal, które zwolniło aż 2500 osób, co odpowiada 9 proc. zatrudnionych.

Największe redukcje miały miejsce w branży handlu i finansach.

fot. LayOffs / 

W Polsce rok zapowiada się optymistycznie

Tymczasem raport „Sytuacja na rynku IT” przygotowany przez SW Research na zlecenie All IT Cl wskazuje, że rozpoczęty właśnie rok zapowiada się dla polskiej branży dość optymistycznie.

Poprawy sytuacji na rynku spodziewa się 38,8 proc. uczestników badania, a 44,4 proc. sądzi, że 2024 r. nie będzie gorszy od poprzedniego. Głównym argumentem dla respondentów jest dalszy rozwój technologii i postęp w cyfrowej transformacji (35,5 proc.) oraz nowe zlecenia i klienci (11,3).

Jako jedno z największych zagrożeń dla sytuacji pracowników sektora IT, uczestnicy badania wskazują aspekty związane z rozwojem AI i automatyzacją pracy (51,3 proc.). Ponadto, aż 40,6 proc. osób uważa, że problemem może być również wzrost kosztów prowadzenia działalności, 32,5 proc. obawia się „długu technologicznego”, a 23,8 proc. spadku konkurencyjności polskich programistów na świecie.

Źół:
Katarzyna Wiązowska
ٲԲ¾ąǷɲ첹
redaktor Dz

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(15)

dodaj komentarz
pilsener
W IT nigdy nie było lekko - raz firma ma projekt i zatrudnia a za chwilę projekt się kończy i zwalnia. Problemu z pracownikami też nie było nigdy - informatyka to najpopularniejszy kierunek studiów do tego kierunki pokrewne. Ofert pracy też nigdy nie było dużo - taki np. programista to nie sprzedawca czy budowlaniec których potrzeba W IT nigdy nie było lekko - raz firma ma projekt i zatrudnia a za chwilę projekt się kończy i zwalnia. Problemu z pracownikami też nie było nigdy - informatyka to najpopularniejszy kierunek studiów do tego kierunki pokrewne. Ofert pracy też nigdy nie było dużo - taki np. programista to nie sprzedawca czy budowlaniec których potrzeba setkami, ofert w danej specjalizacji było po 20-30 z dużego miasta a na większości spotyka się swoich kolegów.
I co nas obchodzi co w USA się dzieje? Paradoksalnie Polska może na tym zyskać, bo 90% tutejszego IT to outsourcing.
bartoszw1973
SI w rok napisze wszystkie programy świata i nawet SI zwolnią. ;-)
zenonn
AI to program i tylko program
Zrobi tylko tyle na ile go przygotowano

Pół wieku temu , gdy komputery osobiste trafiły pod strzechy i wszystkich przedsiębiorstw, też lamentowano o masowych zwolnieniach.
januszbizensu
Naprawdę ktoś łyka te brednie o 'AI' przez ostatnie 20 lat rozwoju branży to powstały setki technologii, które zwiększają produktywność od frameworków, po nowe wersje jezyków, biblioteki, które posiadają wbudowane algorytmy do praktycznie każdej pracy jaką można sobie wyobrazić, compilery wyłapujące błędy w biegu itp. itd.Naprawdę ktoś łyka te brednie o 'AI' przez ostatnie 20 lat rozwoju branży to powstały setki technologii, które zwiększają produktywność od frameworków, po nowe wersje jezyków, biblioteki, które posiadają wbudowane algorytmy do praktycznie każdej pracy jaką można sobie wyobrazić, compilery wyłapujące błędy w biegu itp. itd. Fakty są takie, że duża część tej branży żyje z absolutnie pustych rzeczy, jak przeklejanie obrazków i tekstów, wyświetlania reklam. Obieg pustego pieniądza to napędzał przy stopach zero procent leciało do kosmosu a teraz jest powrót na ziemię.
innowierca
cos od razu bylo na rzeczy, kiedy wszedzie ( wliczajac bankiera) zaczeli pisac, jak to SI zacznie na poczatku wykaszac z roboty zawody proste :) Ale cofnijmy sie teraz w czasie o lat 5-7, kiedy to rowniez cyklicznie pojawialy sie publikacje i podkrecaly hype technologiczny gloszac, jak to
nowe technologie wytworza nowe miejsca
cos od razu bylo na rzeczy, kiedy wszedzie ( wliczajac bankiera) zaczeli pisac, jak to SI zacznie na poczatku wykaszac z roboty zawody proste :) Ale cofnijmy sie teraz w czasie o lat 5-7, kiedy to rowniez cyklicznie pojawialy sie publikacje i podkrecaly hype technologiczny gloszac, jak to
nowe technologie wytworza nowe miejsca pracy. Nowe, nigdy nie oznaczalo, ze wiecej, ze dodatkowe. Niewielu chcialo (potrafilo) zrozumiec, ze nowe technologie oparte w duzej mierze na SI, beda oczywiscie tworzyc nieistniejace wczesniej zawody, ale w stosunku 1 do 3, czyli, a chodzi tutaj dalej o szeroko pojeta branze IT, jezeli wytworza milion ( zupelnie nowych) miejsc pracy , to optymalizacja zlikwiduje 3 miliony istniejacych pracownikow.
innowierca
i oczywiscie nie chodzi o dokladnosc, tylko o trend, ktory przeciez widac. Oczywiste jest, ze po fali zwolnien nastepuje wyhamowanie, a beda nawet okresy wzmozonego zatrudniania. A rok podobny do 2023, to moze byc 27 czy 31, a wszytstko zalezy od rozwoju tych (nowych) technologii, czy bedzie rownomierny, czy skokowy.
Choc prognoza
i oczywiscie nie chodzi o dokladnosc, tylko o trend, ktory przeciez widac. Oczywiste jest, ze po fali zwolnien nastepuje wyhamowanie, a beda nawet okresy wzmozonego zatrudniania. A rok podobny do 2023, to moze byc 27 czy 31, a wszytstko zalezy od rozwoju tych (nowych) technologii, czy bedzie rownomierny, czy skokowy.
Choc prognoza dlugookresowa jest dosc oczywista, ze ogolna pula pracownikow bedzie sie zmniejszac w czasie. Rok 2040 to moze byc inny swiat na rynku pracy przeciez.
innowierca odpowiada xajmaq
jezeli wpisales sie do mnie, to chyba nie czytales za dokladnie, bo w moim wpisie nie ma zadnych wyliczen, tylko "gdybania" w oparciu na tym co juz widac, co z kolei oparte jest na tym, co wydarzylo sie przez ostanie lata, co niebardzo pokrylo sie z publikowanym hypem. Ja tylko przepisalem rzeczywistosc zaznaczajac w 2 jezeli wpisales sie do mnie, to chyba nie czytales za dokladnie, bo w moim wpisie nie ma zadnych wyliczen, tylko "gdybania" w oparciu na tym co juz widac, co z kolei oparte jest na tym, co wydarzylo sie przez ostanie lata, co niebardzo pokrylo sie z publikowanym hypem. Ja tylko przepisalem rzeczywistosc zaznaczajac w 2 wpisie, ze nie chodzi wlasnie o dokladne wyliczenia. Bo nikt takich nie posiada. W dluzszym czasie pojawiaja sie fluktuacje, pomimo stalego (szczegolnie od teraz) zmniejszajacego sie ogolnego zapotrzebowania na pracownikow dla szeroko rozumianego sektora IT. Spowodowanego (paradoksalnie) wlasnie przez rozwoj technologii :)
hfjdj
Zwolnienia są w krajach zachodu. W Polsce się nie zwalnia w IT.

ʴǷɾąԱ: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki