Dz

REKLAMA
PIT

Blisko 1000 stron tylko drugiej części raportu. Audyt rządów PiS w Prokuraturze Krajowej

2025-04-29 15:26, akt.2025-04-29 16:54
publikacja
2025-04-29 15:26
aktualizacja
2025-04-29 16:54

Prokuratura Krajowa przedstawia we wtorek drugą część raportu z audytu spraw z lat 2016-2023 z czasów rządów PiS; liczy blisko 1000 stron. Uczestniczący w konferencji Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk ocenił, że "niezależność prokuratora dla ówczesnego kierownictwa nie miała znaczenia".

Blisko 1000 stron tylko  drugiej części raportu. Audyt rządów PiS w Prokuraturze Krajowej
Blisko 1000 stron tylko  drugiej części raportu. Audyt rządów PiS w Prokuraturze Krajowej
fot. Grand Warszawski / /ܳٳٱٴdz

Wnioski drugiej części audytu sformułowano po zbadaniu przez zespół prokuratorów PK około 400 postępowań prowadzonych za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy.

Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk poinformował na wtorkowej konferencji, że raport obejmuje trzy warstwy prowadzenia spraw przez prokuratorów w latach 2016-2023. Pierwsza to - jak przekazał - postępowania, w których "sprawcy mogli poczuć się traktowani przez prokuratorów w sposób łagodny, gdzie sprawy były umarzane lub wręcz toczone z uporem maniaka tylko po to, by nie skierować aktu oskarżenia, by nie postawić zarzutu". Doprecyzował, że to postępowania przede wszystkim ws. mowy nienawiści.

Do drugiej Korneluk zaliczył zawiadomienia przedstawicieli władzy państwowej bądź środowisk politycznych zbliżonych do ówczesnej władzy państwowej, czy też zawiadomienia kierownictwa prokuratury. W ocenie Prokuratura Krajowego ta warstwa postępowań "cieszyła się przez niektórych prokuratorów niezwykłą starannością i wręcz nadgorliwością w jej prowadzeniu". Jako przykład prok. Korneluk wskazał postępowania prywatnoskargowe, wynikające z zawiadomień składanych przez "posłów, będących jednocześnie adwokatami, posiadających reprezentantów w postaci przedstawicieli profesjonalnych adwokatów". "Te postępowania były także obejmowane przez prokuratorów jako postępowania toczone z urzędu" - dodał.

Trzecia warstwa postępowań - przekazał - obejmuje sprawy dotyczące "przeciwników politycznych partii rządzącej (Prawo i Sprawiedliwości - przyp. PAP) bądź też osób, które tę partię krytykowały, lub krytykowały sposób funkcjonowania organów państwa w owym czasie". "Przykładem mogą być postępowania dotyczące prokuratora Krzysztofa Parchimowicza, ale także postepowania dotyczące byłego szefa CBA, byłego szefa ABW" - dodał.

W ocenie Korneluka "niezależność prokuratora dla ówczesnego kierownictwa prokuratury nie miała znaczenia". "W imieniu kierownictwa dzisiejszej prokuratury chciałbym zapewnić, że dzisiaj moim głównym zadaniem jest eliminacja wszelkiej patologii, jaka miała miejsce w prokuraturze. Nie ma dzisiaj przestrzeni na naruszanie niezależności w prokuraturze" - dodał.

Prok. Szeląg: rekomendujemy zawnioskowanie do sądu o podzielenie sprawy b. szefów KNF 

Zespół prokuratorów, który przygotował audyt spraw z lat 2016-2023 rekomenduje zawnioskowanie do sądu o podzielenie procesu, w którym m.in. oskarżono byłych szefów KNF ws. nadzoru nad SKOK Wołomin - poinformował członek tego zespołu prok. Ireneusz Szeląg.

Jedną ze spraw, której dotyczy druga część raportu z audytu dotyczącego lat 2016-2023 jest postępowanie, będące już na etapie procesu przed warszawskim sądem okręgowym, w którym m.in. oskarżono byłych szefów i pracowników Komisji Nadzoru Finansowego o niedopełnienie obowiązków służbowych wobec SKOK Wołomin. Na ławie oskarżonych łącznie zasiada 11 osób. Poza przewodniczącym KNF w latach 2011-2016 Andrzejem Jakubiakiem, jest to m.in. jego ówczesny zastępca Wojciech Kwaśniak.

Prok. Szeląg zaznaczył, że spośród tych 11 osób "siedmioro to członkowie kierownictwa KNF mający zarzuty urzędnicze", a pozostałe cztery osoby "mają zarzuty ściśle o charakterze korupcyjnym" i "w żaden sposób przedmiotowo i podmiotowo nie łączą się z tymi siedmioma osobami". Stąd - poinformował - "najistotniejszą rekomendacją, którą zespół przedstawia do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie to rozważenie wystąpienia z wnioskiem do sądu o podzielenie tej sprawy".

Jak wskazał "postępowanie - mimo że trwa już jakiś czas przed sądem - jest cały czas na etapie odbierania wyjaśnień od oskarżonych" i "racjonalne oraz z korzyścią dla tego postępowania byłoby, żeby rozdzielić te dwie sprawy". Dodał, że dzięki temu te dwa wątki będą mogły "iść szybciej".

W samym raporcie wskazano, że z uwagi na obecny etap postępowania i przepisy prawa wycofanie aktu oskarżenia "nie znajduje procesowego ani merytorycznego uzasadnienia". Przypomniano, że zarzuty postawione oskarżonym urzędnikom dotyczą "działanie na szkodę m.in. interesu prywatnego 272 (...) osób", osoby te w tym procesie status pokrzywdzonego, 11 osób zostało przez sąd dopuszczonych do działania w charakterze oskarżyciela posiłkowego. "Cofnięcie aktu oskarżenia przez prokuratora nie pozbawia uprawnień oskarżyciela posiłkowego, a zatem (...) nie musi spowodować umorzenia postępowania karnego" - wskazano.

Przed miesiącem szef MS Adam Bodnar zapewniał, że sprawa Wojciecha Kwaśniaka i pozostałych osób z kierownictwa KNF w kontekście raportu zespołu prokuratorów z PK "jest traktowana absolutnie priorytetowo". Przypomniał, że Kwaśniak "został pobity, ledwo uszedł z życiem i, niestety, toczy się sprawa z aktu oskarżenia, że rzekomo nie dopełnił swoich obowiązków jako nadzorca w kontekście SKOK". Zastrzegał jednak, że "czym innym jest wyjaśnianie sprawy na etapie postępowania przygotowawczego, a czym innym, kiedy sprawa jest już w sądzie". Z kolei w sprawie napaści na Kwaśniaka niedawno zapadł już prawomocny wyrok skazujący.

PK: Spośród 400 spraw z l. 2016-2023 - w 233 istotne nieprawidłowości

Spośród 400 spraw zbadanych w ramach drugiej część audytu postępowań z lat 2016-2023 w 233 stwierdzono istotne nieprawidłowości - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa. Chodzi m.in. o niezasadne tamowanie toku postępowań lub ich prowadzenie bez uzasadnienia.

PK podała, że spośród pozostałych 400 zbadanych spraw "w 233 z nich stwierdzono istotne nieprawidłowości, polegające przede wszystkim na niezasadnym tamowaniu toku postępowań lub ich prowadzeniu bez uzasadnienia".

Nieprawidłowości te - jak podano - polegały m.in. na nierzetelnym prowadzeniu spraw wrażliwych dla polityków należących do partii sprawującej władzę, wdrażaniu postępowań pomimo braku merytorycznych podstaw ich prowadzenia, przekazywaniu spraw konkretnym prokuratorom oraz jednostkom prokuratury z pominięciem zasady właściwości miejscowej.

Ponadto - poinformowała PK - potwierdzono: aktywną rolę kierowników jednostek "w zapewnieniu oczekiwanego sposobu zakończenia postępowania", stosowanie "rozbudowanego, zwierzchniego nadzoru służbowego Prokuratury Krajowej", a także ingerowanie "w przebieg postępowań zawisłych przed sądami".

PK: Rekomendacje ws. postępowania karnego wobec prokuratorów w 28 sprawach

Postępowanie karne dotyczące działań prokuratorów w 28 sprawach, zaś w 43 sprawach - postępowanie służbowe - zarekomendował zespół Prokuratury Krajowej, który badał sprawy z lat 2016-2023. W raporcie zespołu zarekomendowano podjęcie lub wznowienie postępowań w 36 sprawach.

W drugiej części raportu dotyczącego "spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej" przedstawiono wyniki analizy kolejnych 400 zbadanych spraw. Jak wskazano, w 233 z nich stwierdzono istotne nieprawidłowości.

"Każda z tych spraw ze stwierdzonymi istotnymi nieprawidłowościami została szczegółowa opisana w tym raporcie" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej rzecznik PK prok. Przemysław Nowak, wskazując, że dokument jest już dostępny na stronie prokuratury.

Prok Nowak zaznaczył, że jednym z celów raportu było wskazanie rekomendacji w stosunku do określnych spraw. Poinformował, że w 36 sprawach zarekomendowano podjęcie lub wznowienie postępowań, w 28 sprawach zarekomendowano postępowanie karne dotyczące działań prokuratorów, zaś w 43 sprawach zarekomendowano postępowanie służbowe dotyczące działań prokuratorów.

W podsumowaniu raportu wskazano, że proces wewnętrznych rozliczeń musi być kontynuowany, bo "zmierzenie się z patologicznymi zachowaniami z przeszłości i ich wyeliminowanie powinno stanowić fundament budowy nowej prokuratury". "Z tego też względu kierowane są kolejne rekomendacje dotyczące postępowań karnych i dyscyplinarnych wobec prokuratorów" - poinformowano. 

nl/ mt/ sdd/ mja/ mok/ sno/

Źół:PAP
Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(2)

dodaj komentarz
samsza
ha ha, pan prokurator Ostrowski sobie spokojnie i niezależnie prowadzi śledztwo ws. zamachu stanu, czyżby?
1a2b
korneluk jest nielegalnym samozwańcem z nadania bandyty bodnara... to tyle w temacie audytu

ʴǷɾąԱ: Afery rządu PiS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki