Kończy się czas na zgłaszanie uwag dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów czeka do 25 kwietnia 2025 r. na opinie przedsiębiorców. System, który obowiązkowo zacznie funkcjonować od lutego 2026 roku, przyniesie istotne zmiany w sposobie dokumentowania transakcji przez firmy.


Ministerstwo Finansów przypomina, że do 25 kwietnia 2025 r. ęǰ mogą zgłaszać dodatkowe uwagi i opinie dotyczące projektu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), przesyłając je na adres: sekretariat.PT@mf.gov.pl.
KSeF wejdzie w życie od 2026 r.
Ministerstwo Finansów podzieliło wprowadzanie zmian na trzy etapy. Harmonogram wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przedstawia się następująco:
- od 1 lutego 2026 r. dla dużych podatników, czyli takich o wartości sprzedaży za 2024 r. powyżej 200 mln ł wraz z podatkiem,
- od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców, z wyjątkiem najmniejszych podatników „wykluczonych cyfrowo”,
- od 1 stycznia 2027 r. dla firm wystawiających faktury na kwoty nieprzekraczające 450 ł, których miesięczna sprzedaż nie przekracza łącznie 10 tys. ł.
Faktury VAT RR dokumentujące nabycie produktów rolnych od rolników ryczałtowych będą mogły być wystawiane w systemie od 1 kwietnia 2026 r. Do końca 2026 r. utrzymana zostanie możliwość wystawiania faktur z kas rejestrujących, a także brak kar za błędy związane z fakturowaniem za pośrednictwem KSeF oraz brak obowiązku podawania numeru KSeF w płatnościach za e-faktury.
Zmiany obejmą 2 mln podatników VAT
Ministerstwo Finansów szacuje, że projektowane zmiany obejmą około 2 mln podatników VAT czynnych (stan na koniec 2024 roku), w tym około 5 tys, podatników, którzy przekroczyli obrót 200 milionów łotych oraz około 755 tysięcy podmiotów zwolnionych z VAT.
DF