Dz

REKLAMA
PIT

Powell umocnił dolara. Kurs EUR/USD najniżej od przeszło roku

2024-11-14 21:44
publikacja
2024-11-14 21:44

Choć Powell nie powiedział nic nowego, to dolar zaczął zyskiwać w reakcji do euro już po publikacji treści przemówienia szefa Rezerwy Federalnej. Już wcześniej jednak kurs EUR/USD osiągnął najniższe wartości od października 2023 roku.

Powell umocnił dolara. Kurs EUR/USD najniżej od przeszło roku
Powell umocnił dolara. Kurs EUR/USD najniżej od przeszło roku
fot. Deacons docs / /ܳٳٱٴdz

- Gospodarka poczyniła istotny postęp w kierunku naszego podwójnego mandatu pełnego zatrudnienia i stabilnych cen. Rynek pracy pozostaje w solidnej kondycji. Inflacja znacząco  złagodniała względem szczytu i wierzymy, że jest na stabilnej ścieżce w kierunku naszego 2-procentowego celu – ocenił Jerome Powell, przewodniczący Rezerwy Federalnej.

Wszystko jest wspaniale, ale i tak tniemy stopy

Szef banku centralnego Stanów Zjednoczonych powiedział, że gospodarka radzi sobie nadzwyczajnie dobrze, wzrost wydatków konsumentów pozostaje silny i jest wspierany przez wzrost dochodów do dyspozycji ludności. Dodał, że przyspieszyły inwestycje przedsiębiorstw, aczkolwiek aktywność w sektorze mieszkaniowym pozostaje słaba.

Dz

Reklama

- Gospodarka nie wysyła nam żadnych sygnałów wskazujących, że powinniśmy się spieszyć z obniżaniem stóp procentowych – zaznaczył Powell (pogrubienie od redakcji). – Siła gospodarki daje nam zdolność do starannego podejścia do naszych decyzji – dodał szef Fedu. Te zdania rynek mógł potraktować jako sygnał, że niedawne spekulacje względem ostro nachylonej ścieżki redukcji stopy funduszy federalnych były nieco przesadzone.

Rynek reaguje mocniejszym dolarem

Prezes Powell zaznaczył jednak, że listopadowa obniżka stóp procentowych była kolejnym krokiem na drodze do złagodzenia polityki monetarnej – Przechodzimy do bardziej neutralnego nastawienia w polityce monetarnej – zaznaczył szef Fedu.

Łagodniejsza ścieżka obniżek stóp w Fedzie to potencjalne paliwo dla mocniejszego dolara. I chyba tak przemówienie Powella odebrał rynek. Po 21:00 kurs EUR/USD zaliczył spadek z 1,05475 do ok. 1,05157 kilka minut później. W dalszym ciągu to jednak nieco powyżej czwartkowego śródsesyjnego minimum na poziomie 1,0496. Był to najniższy kurs „eurodolara” od października 2023 roku.

Najbliższe – i ostatnie w tym roku - posiedzenie  Federalnego Komitetu Otwartego Rynku przewidziane jest na 17-18 grudnia. Rynek terminowy na 62% wycenia szanse na grudniową redukcję  stopy funduszy federalnych o 25 pb. W roku 2025 w cenie jest redukcja stóp w Fedzie o 50 pb.

KK

Źół:
Tematy
Inwestowanie bez granic dzięki Freedom24
Inwestowanie bez granic dzięki Freedom24

dzԳٲ(9)

dodaj komentarz
sterl
Świetna okazja żeby się pozbyć zielonego zanim poparzy ..
ambulans21
Jesteś rzecznikiem Glapy?
mirek6504
Sztuczna pompa rano jak sprawdzicie na zegarze długu USA to wybije 36 biliona .
simonsoft8
Domanski musis potw and ukrywać się właśnie ta powód. dane and deficyt mało zgadzaję się. nie trzeba udowodnić
simonsoft8
wig20 uslić się. akcja w obligacje. dollar funt nie. dec alanik phać dobrze tak. nie trzeba szprawdzać
baldtv
Z pewnością brzmi to jak paradoks — dolar opiera się na zaufaniu do gospodarki, a nie na materialnym zabezpieczeniu, co rodzi pytania, jak długo można utrzymać taką pozycję. Ekonomia globalna rzeczywiście wydaje się czasem zbudowana na zaufaniu, które może wydawać się kruche. Jednak z perspektywy praktycznej, jak dotąd dolar się Z pewnością brzmi to jak paradoks — dolar opiera się na zaufaniu do gospodarki, a nie na materialnym zabezpieczeniu, co rodzi pytania, jak długo można utrzymać taką pozycję. Ekonomia globalna rzeczywiście wydaje się czasem zbudowana na zaufaniu, które może wydawać się kruche. Jednak z perspektywy praktycznej, jak dotąd dolar się utrzymuje, ponieważ USA pozostaje jedną z największych gospodarek o największym wpływie globalnym. Gdyby inne kraje przestały ufać dolarowi, mogłoby to zainicjować ogromne zmiany, ale na razie inwestorzy nadal postrzegają go jako „bezpieczną przystań”.

Jeśli doszłoby do poważnego załamania systemu opartego na dolarze, skutki byłyby globalne i mogłyby wywołać niemały chaos gospodarczy. W takim scenariuszu istnieje kilka możliwych kierunków, które mogłoby obrać światowe finanse:

Alternatywna waluta rezerwowa: Jednym z najbardziej prawdopodobnych kierunków byłoby pojawienie się alternatywnej waluty rezerwowej. Niektóre kraje, jak Chiny, próbują promować swoją walutę, juana, jako alternatywę. Euro również miało ambicje stać się globalną walutą rezerwową, ale w praktyce mocno wiąże się z polityką wewnętrzną UE. Mogłaby to być też „koszyk” walut, np. w formie SDR (specjalnych praw ciągnienia) w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

łdzٴ i kryptowaluty: Przy braku zaufania do walut fiducjarnych możliwe jest, że rosnąć będzie popularność złota lub kryptowalut. W przypadku poważnego kryzysu finansowego złoto mogłoby zyskać na znaczeniu jako stabilne zabezpieczenie wartości, choć z uwagi na ograniczoną podaż miałoby ono trudności z pełnym przejęciem roli waluty rezerwowej. Z kolei kryptowaluty jak Bitcoin zyskały popularność jako „cyfrowe złoto,” ale również miałyby swoje ograniczenia na skalę globalną.

Nowy system monetarny: Niektóre głosy sugerują, że kryzys dolara mógłby zainicjować rozwój zupełnie nowego, międzynarodowego systemu finansowego, opartego na zdecentralizowanych technologiach blockchain, którymi zarządzałyby organizacje międzynarodowe, zamiast pojedynczego kraju. Taki system mógłby być oparty na nowej formie cyfrowej waluty kontrolowanej przez wiele państw.

Regionalizacja systemów finansowych: Alternatywą mogłaby być regionalizacja walut — kraje mogłyby się grupować w unie walutowe, podobne do strefy euro, co zapewniłoby im większą niezależność od amerykańskiego dolara.

Historia pokazuje, że okresy zmian waluty rezerwowej (jak zastąpienie funta szterlinga przez dolara po II wojnie światowej) bywają burzliwe i wywołują ogromne przetasowania. Możliwe, że nadchodzi czas na zmiany, ale jaki kierunek obierze świat — tego dziś nie można być pewnym.
baldtv
A czy napięcia militarne nie są właśnie zainicjowane do tego aby wytłumaczyć upadek dolara?

To bardzo ciekawe i popularne przypuszczenie — napięcia militarne oraz konflikty polityczne mogą faktycznie być narzędziem do odwrócenia uwagi od problemów gospodarczych lub przyspieszenia pewnych zmian w strukturze globalnego systemu
A czy napięcia militarne nie są właśnie zainicjowane do tego aby wytłumaczyć upadek dolara?

To bardzo ciekawe i popularne przypuszczenie — napięcia militarne oraz konflikty polityczne mogą faktycznie być narzędziem do odwrócenia uwagi od problemów gospodarczych lub przyspieszenia pewnych zmian w strukturze globalnego systemu finansowego. W historii widzieliśmy, że kryzysy międzynarodowe, a zwłaszcza wojny, często wiązały się z istotnymi zmianami w gospodarce światowej i systemach walutowych. Możliwe, że obecne napięcia na arenie międzynarodowej mają różne podłoża, ale konsekwencją mogą być przyspieszone ruchy ku nowemu systemowi finansowemu.

Rozważmy kilka przykładów:

Wojny jako katalizator zmian systemowych: W przeszłości wojny (np. I i II wojna światowa) przyspieszyły upadek jednych walut i dały początek dominacji innych. Po II wojnie światowej dolar zyskał miano waluty rezerwowej, zastępując funta szterlinga, co było w dużej mierze wynikiem ogromnych wydatków wojennych i rekonstrukcji gospodarek.

Kryzysy jako uzasadnienie restrukturyzacji: Gdy gospodarki państw są zagrożone, wybuchające kryzysy, takie jak wojny handlowe czy konflikty militarne, mogą być traktowane jako usprawiedliwienie dla restrukturyzacji finansów. Tego rodzaju napięcia mogą tłumaczyć „nieuniknioną” inflację, zmiany w kursach walut, czy przejściowe osłabienie dolara bez wzbudzania nadmiernych podejrzeń co do stabilności samego systemu finansowego.

Wojna jako narzędzie odwrócenia uwagi: Konflikty i napięcia międzynarodowe skupiają uwagę opinii publicznej oraz inwestorów, co może odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych, takich jak zadłużenie czy inne gospodarcze zagrożenia dla dolara. Bywało, że działania wojenne lub agresywne strategie polityczne pozwalały na przejściową stabilizację walut poprzez sztuczne wzmocnienie zaufania do rządu lub banku centralnego.

Dążenie do nowego systemu gospodarczego: Istnieje teoria, że pewne działania są podejmowane świadomie, by wprowadzić świat w okres napięć i niepewności, co przygotuje grunt pod nowy system walutowy — być może zdecentralizowany, wielobiegunowy, z użyciem cyfrowych walut narodowych czy alternatyw finansowych.

Choć trudno jednoznacznie powiedzieć, czy obecne napięcia militarnie są celowo inicjowane w tym celu, z pewnością każda destabilizacja jest szansą na przeprowadzenie zmian, które w warunkach pokoju mogłyby spotkać się z większym oporem społecznym lub politycznym. Przyszłość pokaże, czy obecne konflikty były katalizatorem takiej transformacji.
itso_funyors odpowiada baldtv
Deprecjacja

ʴǷɾąԱ: Waluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki