×ãÖDzÊÈü¹û

REKLAMA

Oprocentowanie obligacji detalicznych bez zmian. W kwietniu rząd nie pozwoli na większe oszczędności

2025-03-25 15:33
publikacja
2025-03-25 15:33

W kwietniu br. oprocentowanie obligacji detalicznych i marże będą utrzymane na poziomie z marca br. - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.

Oprocentowanie obligacji detalicznych bez zmian. W kwietniu rząd nie pozwoli na większe oszczędności
Oprocentowanie obligacji detalicznych bez zmian. W kwietniu rząd nie pozwoli na większe oszczędności
fot. CameraCraft / /Ìý³§³ó³Ü³Ù³Ù±ð°ù²õ³Ù´Ç³¦°ì

Zgodnie z komunikatem resortu finansów w kwietniu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 5,75 proc., a 2-letnich 5,90 proc., w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00 proc. w skali roku, a 3-letnich 5,95 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym oprocentowane będą odpowiednio: 6,30 proc. w przypadku papierów 4-letnich oraz 6,55 proc. dla 10-letnich.

×ãÖDzÊÈü¹û

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 800 plus" oprocentowane będą odpowiednio w wysokości 6,50 proc. i 6,80 proc. w pierwszym roku.

MF przypomniało, że oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która pozostaje bez zmian i wynosi w przypadku instrumentów oferowanych w kwietniu 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych oraz 0,15 proc. dla 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz niezmienionej marży w wysokości 1,50 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku niezmieniona marża wynosi 2,00 proc.

"Bez zmian pozostają również preferencyjne marże dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku 4- i 10-latek i wynoszą odpowiednio: 2,00 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,50 proc. dla 12-letnich" - dodało MF.

Obligacje oszczędnościowe można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego lub w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A. Są również dostępne przez internet w serwisach banków i aplikacji mobilnej PeoPay. Obligacje rodzinne ROS i ROD dostępne są wyłącznie w oddziałach PKO BP i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO BP. (PAP)

mmu/ aop/

ʰùó»åÅ‚´Ç:PAP
Tematy
Advertisement

°­´Ç³¾±ð²Ô³Ù²¹°ù³ú±ðÌý(0)

dodaj komentarz

±Ê´Ç·É¾±Ä…³ú²¹²Ô±ð: °¿²õ³ú³¦³úÄ™»å³ú²¹²Ô¾±±ð i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki