Dz

REKLAMA
PIT

Fed nie zmienia stóp. Przerwa po trzech szybkich cięciach

Krzysztof Kolany2025-01-29 20:00, akt.2025-01-29 20:37główny analityk Dz
publikacja
2025-01-29 20:00
aktualizacja
2025-01-29 20:37

Po trzech cięciach z rzędu tym razem Federalny Komitet Otwartego Rynku postanowił utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Zdaniem rynku terminowego na kolejną obniżkę stopy funduszy federalnych poczekamy przynajmniej do maja.

Fed nie zmienia stóp. Przerwa po trzech szybkich cięciach
Fed nie zmienia stóp. Przerwa po trzech szybkich cięciach
fot. Britt Leckman / / ZUMA Wire

Przedział stopy funduszy federalnych pozostał bez zmian na poziomie 4,25-4,50% - oznajmił w komunikacie Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC). Styczniowa decyzja tym razem zapadła jednogłośnie i była oczekiwana przez rynek i ekonomistów.

Rezerwa Federalna

Na każdym z poprzednich posiedzeń FOMC podejmował decyzje o obniżce stopy procentowej. We wrześniu Komitet zdecydował się rozpocząć cykl poluzowania polityki monetarnej obniżką stóp od razu aż o 50 pb. Taka decyzja była dość kontrowersyjna, ponieważ tylko w roku 2001 i 2007 Rezerwa Federalna rozpoczynała cykl obniżek od tak dużego cięcia. Niezbyt przekonująco brzmiała także narracja przewodniczącego Powella mówiącego o „rekalibracji” polityki monetarnej. W listopadzie dokonano drugiej obniżki, jednak tym razem już o „standardowe” 25 punktów bazowych. Również o 25 pb. stopy w USA ścięto w grudniu. Łączna skala jesiennych obniżek wyniosła zatem 100 pb.

Analitycy uznali jednak, że grudniowa redukcja stopy funduszy federalnych była „jastrzębim” posunięciem. A to dlatego, że członkowie FOMC znacząco zredukowali swoje apetytu na dalsze obniżki ceny pieniądza. Zgodnie z grudniowymi „fedokropkami” w 2025 roku Fed obniży stopę funduszy federalnych tylko o 50 pb. We wrześniu miało to być -100 pb.

Wolniejsze tempo cięć w przyszłym roku odzwierciedla zarówno wyższe odczyty inflacji, jakie mieliśmy w tym roku, jak i oczekiwania, że inflacja będzie wyższa. Widzieliście w prognozach, że ryzyko i niepewność wokół inflacji postrzegamy jako wyższe. Niemniej jednak nadal uważamy, że jesteśmy na dobrej drodze do kontynuowania cięć - powiedział podczas grudniowej konferencji prasowej przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

Luzowanie po długim zacieśnieniu

Od lipca 2023 roku do września 2024 kierownictwo Rezerwy Federalnej utrzymywało stopy procentowe na poziomie 5,25-5,50% i była to najwyższa wartość od 23 lat. Był to drugi najdłuższy okres utrzymywania tak wysokich stóp procentowych w ciągu ostatnich 30 lat. Tylko w latach 2006-07 Fed wstrzymywał się z obniżkami dłużej (bo przez 15 miesięcy) niż w obecnym cyklu.

- Komitet sądzi, że ryzyka dla osiągnięcia celów zatrudnienia oraz inflacji są z grubsza zrównoważone. Perspektywy gospodarcze są niepewne, a Komitet jest wrażliwy na ryzyka dla obu stron swojego podwójnego mandatu  – głosi styczniowy komunikat Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

- Komitet jest silnie zdeterminowany do podtrzymania pełnego zatrudnienia oraz sprowadzenia inflacji z powrotem do 2-procentowego celu  - dodano już nieco tradycyjnie na wypadek, gdyby ktoś miał co do tego wątpliwości.

Oficjalna narracja kierownictwa banku centralnego USA jest taka, że stopy procentowe są redukowane po to, aby polityka monetarna nie stała się zbyt restrykcyjna po odnotowanym spadku inflacji. Choć wszystkie miary inflacji konsumenckiej (zarówno CPI jak i PCE oraz ich warianty bazowe) od blisko czterech lat utrzymują się powyżej 2-procentowego celu, to w Rezerwie Federalnej wierzą, że miary inflacji same powrócą do właściwych poziomów nawet przy niższych stopach procentowych.

Trzy cięcia i co dalej?

Rynek terminowy nadal nastawia się na redukcje stopy funduszy federalnych w 2025 roku. Ale kolejna obniżka stóp w Fedzie oczekiwana jest najwcześniej w maju. Szanse na przynajmniej 25-puntkweo cięcie wyceniane są obecnie na 51,6% - wynika z obliczeń FedWatch Tool. Do czerwca szanse te rosną do 75%. Natomiast do końca roku rynek wycenia redukcję stopy funduszy federalnych o 50 pb.

Następne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zaplanowane jest na 18-19 marca.

„Nie miałem kontaktu z prezydentem”

- Nie zdobędę się na jakikolwiek komentarz lub odpowiedź na cokolwiek prezydent by nie powiedział. To nie jest dla mnie właściwe, abym tak robił – tak Jerome Powell odpowiedział na pytanie o naciski prezydenta Trumpa, który na forum w Davos nalegał na obniżki stóp procentowych.

- Czy prezydent fizycznie komunikował Panu to żądanie? – dopytywał dziennikarz. - Nie miałem żadnego kontaktu. Dziękuję – tak na pytanie odpowiedział szef Fedu.

- Gospodarka jest ogólnie silna i przez ostatnie dwa lata poczyniła znaczący postęp w kierunku naszych celów. Koniunktura na rynku pracy ochłodziła się po wcześniejszym stanie przegrzania i pozostała solidna. Inflacja zbliżyła się znacznie bliżej naszego 2-procentowego długoterminowego celu, lecz nadal pozostaje nieco podwyższona – tak rozpoczął styczniową konferencję prasową przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell. - Rynek pracy nie jest źródłem znaczącej presji inflacyjnej – zaznaczył Powell.  

- Zbyt wolna lub zbyt słaba redukcja restrykcyjności polityki pieniężnej mogłaby osłabić aktywność ekonomiczną i zatrudnienie. Przy określaniu skali i momentu dodatkowego dostosowania stopy funduszy federalnych Komitet będzie brał pod uwagę nadchodzące dane, ewolucję prognoz oraz bilans ryzyka. Nie jesteśmy na żadnym z góry określonym kursie – zastrzegł szef banku centralnego USA.

Źół:
Krzysztof Kolany
ٴǴDZԲ
główny analityk Dz

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Inwestowanie bez granic dzięki Freedom24
Inwestowanie bez granic dzięki Freedom24

dzԳٲ(3)

dodaj komentarz
jas2
Generalnie pieniędzy nie powinno się trzymać, bo nie do tego służą. Stopy procentowe powinny więc być ujemne.
Są jednak czasem wyjątkowe sytuacje i teraz taką właśnie ma USA.
szczecinianin
Jak prześledzicie historię,to czym wyższe stopy tym tańsze mieszkania bo popyt spowalnia.
Ja jestem za wyższymi stopami,ludziom, musi się opłacać oszczędzać.
od_redakcji
Ja pierniczę, jak żyć, no jak żyć? W internecie zawrzało, jak ja wydolę raty spłacać!

ʴǷɾąԱ: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki