Czy fiskusowi musimy oddać nawet 1 ł zaległego podatku? Czy jest jakaś graniczna kwota podatku (niedopłaty), której możemy nie zapłacić, skoro nadpłata podatku w wysokości do 11,60 ł nie podlega zwrotowi i ܰą skarbowy automatycznie zalicza ją na poczet przysłych zaległości podatkowych?


Nasza czytelniczka zapytała: W tym roku, składając za 2013 rok w urzędzie skarbowym, miałam zapłacić w kasie kwotę 2 ł, która wynikła jako ԾDZłٲ podatku. Wypadło mi to zupełnie z głowy. Czy powinnam teraz to uregulować? Czy mogę poczekać i zrobić to w przysłym roku, przy kolejnym rozliczeniu?

Pytanie tym bardziej zasadne, że ܰą skarbowy w odwrotnym przypadku - gdy w zeznaniu rocznym "wyjdzie" nam kilkułotowa nadpłata podatku - nie odda podatnikowi tej kwoty. Zgodnie z przepisami wysokość kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (obecnie 11,60 ł, czyli czterokrotność wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez "Pocztę Polską" za nadanie poleconej przesyłki listowej 4 x 2,90 ł = 11,60 ł) jest kwotą graniczną, po przekroczeniu której 첹óɰ첹 dokonuje automatycznego zwrotu nadpłaconego podatku. Poniżej tej kwoty nadpłata z urzędu jest zaliczana na poczet przysłych zaległości podatkowych. Chyba, że podatnik łoży osobny wniosek o zwrot kilku łotych nadpłaconego podatku.
Dz
Odpowiadając na pytanie czytelniczki, jeśli te 2 ł to wynikająca z PIT-37, to powinna Pani wpłacić ją w kasie lub na rachunek urzędu skarbowego. Termin zapłaty w przypadku PIT-a rozliczającego dochody za 2013 rok minął 30 kwietnia 2014 roku. Od 1 maja 2014 od tej kwoty 2 ł rosną odsetki podatkowe. Ich wysokość może Pani obliczyć przy pomocy kalkulatora odsetkowego.
Co prawda kwota 2 ł jest tak niewielka, że odsetki podatkowe, które do tej pory narosły, wynoszą tylko 11 gr i długo jeszcze nie przekroczą granicy 8,70 ł, od której stają się wymagalne - czyli trzeba będzie je zapłacić.
Odsetek podatkowych nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekracza trzykrotnej wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez "Pocztę Polską" za nadanie poleconej przesyłki listowej. Obecnie kwota minimalna odsetek wynosi zatem 2,90 ł x 3 = 8,70 ł. Z zasad zaokrągleń odsetek wynika, że nie pobiera się odsetek w kwocie 8,00 ł (pobiera się od 9 ł wzwyż).
Jeśli kwotę 2 ł wpłaci Pani dopiero w kwietniu 2015 roku (składając PIT-37 za 2014 rok) wówczas odsetki nadal będą niewymagalne (przy obecnych stawkach wyniosą około 18 gr).
US może z też urzędu umorzyć zaległość podatkową przy tak niskiej kwocie zaległości podatkowej (gdy nie przekracza pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym) - jednak może, ale nie musi. Ostatecznie to podatnik odpowiada za uregulowanie należności podatkowej w pełnej wysokości.
Rozliczenie podatkowe PIT za 2013 rok przedawni się dopiero z końcem 2019 roku, a więc fiskus ma jeszcze ponad 5 lat aby przy okazji kontroli prawidłowości deklaracji PIT upomnieć się o te 2 ł.