Czy każdy z nas musi rozliczyć podatek roczny w deklaracji PIT? Czy brak zarobków albo bardzo niskie dochody zwalniają z rozliczenia podatkowego? Bezrobotni, studenci, młodzież pracująca sezonowo w wakacje – czy każdy z nich ma obowiązek rozliczyć się z fiskusem z zarobionej łotówki? Dz rozwiewa wątpliwości czytelników.
W pierwszej kolejności na myśl przychodzą osoby fizyczne, które nie osiągają zupełnie żadnego przychodu: osoby niepracujące będące na utrzymaniu np. współmałżonka lub studenci, których utrzymują rodzice. W ich przypadku zero przychodu oznacza brak obowiązku . Taki wyjątek nie dotyczy już przedsiębiorców. Osoby prowadzące własną firmę nawet w przypadku zerowego przychodu z działalności gospodarczej muszą łożyć zerową deklarację podatkową.


Każdy podatnik, który zarobił choć jedną łotówkę, musi wykazać ją przed fiskusem w zeznaniu rocznym, choćby miał zero łotych podatku do zapłaty. Chyba, że zeznanie wypełni na niego ktoś inny, czyli…
Dz
Fiskus wypełni zeznanie za osobę fizyczną
Od 2019 r. fiskus udostępnia wypełnione zeznania i PIT- 38 na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl. Zeznania są dostępne od 15 lutego, tak też będzie i w tym roku. 15 lutego 2023 r. podatnicy będą mogli zweryfikować treść przygotowanych deklaracji. Warto to zrobić, jeśli podatnik chce np. skorzystać z możliwości przekazania 1% organizacją pożytku publicznego czy przysługujących mu ulg podatkowych, np. ulgi prorodzinnej, ulgi na rehabilitację czy ulgi za Internet. Z opcji gotowego rozliczenia podatkowego mogą też skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, przedsiębiorcy muszą przygotować deklarację samodzielnie.
Emeryta lub rencistę rozliczy ZUS
Do końca lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesyła do US oraz do wszystkich emerytów i rencistów, a także osób pobierających świadczenia z ZUS np. zasiłek chorobowy czy macierzyński, roczne obliczenie podatku na druku . Jeżeli dana osoba w całym roku podatkowym nie miała innych źródeł przychodów i nie chce korzystać z żadnych ulg czy odliczeń, to informacja podatkowa PIT-40A/11A jest traktowa jako rozliczenie roczne. I na tym koniec obowiązków.
Chyba, że emeryt lub rencista dorabiał w ciągu roku (na umowę zlecenie lub prowadzi działalność gospodarczą) albo zdecyduje się na odliczenie np. wydatków na lekarstwa w ramach ulgi rehabilitacyjnej, wówczas musi łożyć osobne rozliczenie roczne np. PIT-37 lub . Ma na to czas do końca kwietnia – tak jak inni podatnicy.
Dodatkowo samodzielne wypełnienie deklaracji jest potrzebne kiedy emeryt lub rencista chce przekazać 1% organizacji pożytku publicznego.
Często też korzystniejsze jest wspólne rozliczenie się małżonków. W takim przypadku dane z dokumentu PIT-40A/11A powinny zostać przeniesione do właściwej deklaracji podatkowej.
Zasiłek dla bezrobotnego z podatkiem, z pomocy społecznej już nie
Jeżeli osoba zarejestrowana jako bezrobotna otrzymuje z urzędu pracy zasiłek dla bezrobotnych, to otrzyma również . Na jego podstawie musi rozliczyć swój PIT-37 do końca kwietnia.
Inaczej jest w przypadku zasiłków dla najbiedniejszych z ośrodka pomocy społecznej. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczenia z pomocy społecznej wolne są od podatku dochodowego. Osoby, które żyją tylko z zasiłków z MOPS-u i nie mają innych źródeł utrzymania, nie składają więc deklaracji PIT.
Można wymienić jeszcze kilka rodzajów dochodów, które choć zwolnione z opodatkowania PIT, to najczęściej nie są jedynymi źródłami utrzymania i ich beneficjenci – podatnicy składają zeznanie roczne z powodu innych przychodów.
Świadczenie 500+ w rocznych zeznaniu PIT
Świadczenie wychowawcze 500+ jest świadczeniem zwolnionym z opodatkowania podatkiem PIT. Oznacza to, że kwoty tej nie ujmuje się w rocznym zeznaniu PIT za 2022 rok m.in. w zeznaniu PIT-37 czy PIT-36. Kwota uzyskiwana z 500+ nie wpływa na wartość , nie ogranicza prawa do rozliczania się wspólnie z dzieckiem a także nie spowoduje w żadnym przypadku przejścia do drugiego stopnia skali podatkowej (z 12% do 32%). Osoby, które otrzymują tylko to świadczenie nie mają obowiązku rozliczania się z fiskusem.
Przychód zwolniony z podatku
W artykule 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wskazał listę źródeł dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu. Są to dochody, za które nie trzeba składać zeznania podatkowego, pod warunkiem że osoby je otrzymujące nie miały innych przychodów. Dochody niepodlegające opodatkowaniu to m.in.:
- Renty przyznane na podstawie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
- Otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów odrębnych ustaw,
- Odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresy wypowiedzenia pracy lub na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązania stosunku pracy,
- Odprawy i odszkodowania funkcjonariuszy pozostających w stosunku służbowym,
- Odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku osób prowadzących działalność gospodarczą lub specjalną produkcję rolną,
- Kwoty uzyskane z tytułu ubezpieczeń,
- Alimenty na dzieci,
- Wygrane w grach, loteriach i zakładach wzajemnych do wysokości 2280 ł,
- Wygrane w grach hazardowych prowadzonych przez uprawniony podmiot,
- Zasiłki pogrzebowe,
- Świadczenia rodzinne,
- Dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów,
- Zapomogi wypłacane z funduszy zakładowych lub związkowych,
- Zapomogi otrzymane w wyniku zdarzeń losowych,
- Stypendia i zapomogi wymienione w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przez instytuty naukowe czy jednostki samorządu albo wymienione w ustawie organizacje.
Kwota wolna od podatku – czy trzeba rozliczyć PIT
Kwota wolna od podatku od stycznia 2022 r. została podniesiona do 30 000 ł, jest to kwota niepowodująca obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzyskanie dochodu poniżej jej nie oznacza automatycznie zwolnienia z obowiązku łożenia deklaracji PIT. Trzeba zaznaczyć, że możliwości skorzystania z kwoty zmniejszającej podatek mają jedynie podatnicy rozliczający się na podstawie skali podatkowej, a więc np. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych, a także przedsiębiorcy, którzy wybrali ten sposób opodatkowania. Kwoty wolnej nie mogą uwzględnić m.in. ryczałtowcy czy przedsiębiorcy korzystający z podatku liniowego.