Ruszył nabór wniosków w konkursie NEON III finansowanym wspólnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i Orlen. Do podziału między instytuty naukowe, przedsiębiorstwa i konsorcja jest prawie 200 mln zł.


Budżet trzeciej edycji programu NEON, 196 mln zł, jest przeznaczony na rozwój rozwiązań technicznych, technologicznych i cyfrowych w trzech dziedzinach dekarbonizacji (eliminacja z obiegu dwutlenku węgla i jego zagospodarowanie), gospodarki obiegu zamkniętego oraz digitalizacji i cyfryzacji istotnych procesów w przemyśle rafineryjno-petrochemicznym.
Nabór trwa do 30 czerwca. Poziom finansowania dla jednostek naukowych wynosi 100 proc. kosztów kwalifikowanych, a dla przedsiębiorstw od 25 do 80 proc.
„Od tematów związanych z dekarbonizacją, bardzo silnie powiązanych z regulacjami (dotyczącymi emisji CO2 - przyp. PAP), naturalnym wykorzystywaniem zasobów i zrównoważonym rozwojem, zależy przyszłość Orlenu” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Biura Badań i Rozwoju Petrochemii i Rafinerii Przyszłości Orlen dr Arkadiusz Majoch.
Dyrektor NCBR prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski zaznaczył w rozmowie z PAP, że jego instytucja jest oceniana na podstawie wymiernych efektów badań. „Dzisiaj jednym z priorytetów rządu jest gospodarka oparta na innowacji, badaniach, rozwoju i wdrożeniach. Nasz program NEON świetnie się w to wpisuje, bo będzie miał część badawczą, rozwojową i innowacyjną, ale też wdrożeniową. A to przełoży się na ten efekt gospodarczy” – powiedział PAP dyrektor Małachowski.
Dodał: „Liczę, że firmy, uczelnie i instytuty badawcze zaproponują rozwiązania, które znajdą finał we wdrożeniach w Orlen SA. Zmieniliśmy nieco zasady programu NEON razem z Orlenem, by ułatwić pracę firmom, instytucjom naukowym i konsorcjom. Wszystko po to, by firmy mogły opracować w toku prac badawczo-rozwojowych nowe technologie, a te rozwiązania miały zastosowanie w przemyśle”.
Organizatorzy konkursu oczekują, że do programu zostaną zgłoszone projekty dotyczące nowoczesnych biopaliw (m.in. dla lotnictwa), wykorzystania dwutlenku węgla i wodoru jako surowca, wykorzystania poprzemysłowych wód do produkcji wodoru oraz digitalizacji i cyfryzacji m.in. w zarządzaniu morskimi farmami wiatrowymi.
Dr Majoch podkreślił, że zgodnie z założeniami programu NEON rozwiązania opracowane w jego ramach zostaną wdrożone w przemyśle rafineryjno-paliwowym, we współpracy z ich autorami lub odrębnie – w zależności od decyzji instytucji badawczych lub firm.
„Po zakończeniu programu będziemy realizować następne etapy, rozwijając potencjał jednostki stojącej za nowymi rozwiązaniami. Będziemy także rozwijać te technologie już na odrębnych warunkach” – podsumował dyrektor Arkadiusz Majoch.
NCBR zostało powołane w 2007 r. do realizacji zadań z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. Ma wspierać polskie jednostki naukowe i przedsiębiorstwa w tworzeniu i wdrażaniu wyników badań.
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw, w tym także w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny, a także energetyczny, w tym z odnawialnych źródeł energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej o małe, modułowe reaktory SMR.(PAP)
abu/ bar/