Uwaga na ogłoszenia o sprzedaży podejrzanie tanich domów. Część z nich to, wbrew pozorom, nie domy wolnostojące, ale budynki postawione w ramach Rodzinnych Ogródków Działkowych. Nie dość więc, że przekraczają przepisowe rozmiary, to jeszcze wcale nie gwarantują nabywcy prawa własności do gruntu, na którym stoją.
– Opis działki w wystawianych ogłoszeniach jest formułowany tak, jakby była to faktycznie samodzielna, własnościowa działka rekreacyjna, a nie działka w ROD – ostrzega Polski Związek Działkowców tych, którzy chcieliby połasić się dom w dużo niższej cenie.
Dom mieszkalny na działce rekreacyjnej – tanio
Wiele spośród ogłoszeń sugeruje, że sprzedawana działka jest własnościowa, a nie pod zarządem ROD. Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, ROD zakładane są na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz stowarzyszeń ogrodowych. Działkowiec może jedynie przenieść prawo do dzierżawy na inną osobę.


Umieszczanie ogłoszeń na portalach internetowych nie jest niezgodne z prawem,
Warto wcześniej sprawdzić, czy kupujemy ogródek działkowy, który jest zagospodarowany zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby nie narazić się na konsekwencje prawne jej nabyciu.
Dom mieszkalny na działce rekreacyjnej niezgodny z prawem
Jeżeli bierzemy pod uwagę kupno działki rekreacyjnej z altaną, powinniśmy mieć na uwadze następujące fakty:
- Działkowiec nie jest właścicielem gruntu
- Altana działkowa nie może być przeznaczona do zamieszkania oraz prowadzenia działalności gospodarczej
- Altana działkowa może mieć maksymalną zabudowę do 35m2 i wysokość do 5 metrów przy dachu stromym i 4 metrów przy dachu płaskim, naruszenie tych przepisów to samowola budowlana
- Na działce ROD nie można stawiać murowanych grilli
- Wysokość ogrodzenia działki (żywopłotu) nie może przekroczyć 1 metra
Skąd więc na działkach ROD zabudowania przewyższające te normy? – Zgodnie z zasadą, że prawo nie działa wstecz, normy dotyczące wielkości budynków działkowych nie dotyczą tych wybudowanych przed 1 stycznia 1995 roku. Do tego czasu nie istniało w Polsce prawo regulujące rozmiary inwestycji budowlanych na terenie ogrodów. W takich przypadkach mają zastosowanie przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, według których właściciele takiej nieruchomości są zobowiązani do opłacania podatku od nieruchomości za każdy przekraczający wartość dopuszczalną 1 mkw. Natomiast jeśli oferta dotyczy dużej altany wybudowanej w ciągu ostatnich 10 lat, potencjalny nabywca powinien dobrze się zastanowić przed zakupem, bo może tym samym ściągnąć na siebie kłopoty – pisaliśmy na łamach Dz latem ubiegłego roku w artykule „Całoroczny dom na ROD tanio sprzedam. Nielegalne, ale w Polsce możliwe”.
Przeczytaj także
Jakie konsekwencje prawne czekają nabywcę działki z nielegalnym zabudowaniem? Jeśli zarząd ROD potwierdzi nieprawidłowości wynikające z naruszenia zasad regulaminu, może zwrócić się do działkowca o ich usunięcia lub o rozebranie altany.
Natomiast w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa, zarząd ROD zgłasza je do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Po stwierdzeniu przez inspektora niezgodnej z prawem rozbudowy lub nadbudowy altany, działkowiec może otrzymać wypowiedzenie umowy dzierżawy, a właściciel nie otrzyma odszkodowania.
Jak rozpoznać oszusta? Najpopularniejsze metody wyłudzania pieniędzy

Metody oszustów cały czas ewoluują. Słyszeliśmy już o oszustwach na wnuczka czy policjanta. Wciąż pojawiają się jednak kolejne próby wyłudzenia pieniędzy. Oszuści podają się za pracowników socjalnych, siostry PCK, administratorów czy komorników. Wyłudzają metodą na letnika lub kuferek - pisze Wojciech Boczoń.