W lutym 2013 roku rząd umorzył 51,5% kapitału zgromadzonego w Otwartych Funduszach Emerytalnych tzw. część obligacyjną, która została przekazana do ZUS-u. W ramach reformy wprowadzonon dobrowolność w pozostaniu członkiem OFE, które pozostałe w nim środki będzie inwestować m.in. w akcje. 16 mln Polaków może dokonywać wyboru od 1 kwietnia do 31 lipca. Wbrew pozorom nie jest to takie proste.

Image licensed by Ingram Image
1. Co wybrać? ZUS czy OFE?
Wybór nie jest prosty. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przyjmuje się jednak, że lepiej nie wkładać jaj do jednego koszyka, dlatego młodym ludziom, którzy dopiero wchodzą lub niedawno weszli na rynek pracy zaleca się przekazywanie części składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Osoby w średnim wieku, które mają mniejszą skłonność do ryzyka mogą kierować się innymi kryteriami, np. decydując się tylko na ZUS nasze składki lepiej wpływają na kondycje finansów publicznych, a co za tym idzie – są większe szanse na to, że rząd nie podwyższy podatków lub zwiększy wynagrodzenia osób zatrudnionych w sektorze publicznym np. pielęgniarek, policjantów, nauczycieli. To jednak wcale nie jest pewne.
2. Kogo dotyczy wybór OFE?
Deklarację pozostania w OFE mogą złożyć obecni klienci OFE, którzy mają więcej niż 10 lat do przejścia na emeryturę. Stąd ważne jest dokładne sprawdzenie, kiedy osiągniemy wiek emerytalny. Deklarację wypełnią i złożą również osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy.
Dz
Reklama3. Jak pozostać w OFE?
W celu pozostania w OFE należy wypełnić stosowną deklarację, a następnie przekazać ją do ZUS-u. Można to zrobić na trzy sposoby:
- udając się osobiście,
- wysyłając pocztą,
- drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP. To jednak opcja tylko dla osób, które posiadają zarejestrowany i potwierdzony profil. W celu jego autoryzacji i tak należy udać się do np. oddziału ZUS-u. W związku z tym, osoby, które chciałyby złożyć deklarację pozostania w OFE tą drogą, a nie mają potwierdzonego Profilu Zaufanego – lepiej, by skorzystały z dwóch powyższych metod.
Dz zaleca złożenie deklaracji osobiście w oddziale ZUS-u.
4. Jestem w wieku 50 plus, czy w tym wypadku mogę zdecydować się na OFE?
Tak, pod warunkiem, że ma się więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego. Dokładnie 10 lat przed przejściem na emeryturę kapitał zgromadzony w OFE będzie stopniowo przenoszony do ZUS-u. Jest to tzw. suwak emerytalny. W tym okresie cała nasza składka będzie trafiała na konto emerytalne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
5. Mam mniej niż 10 lat do przejścia na emeryturę. Co powinienem wybrać?
Nic. 辱ٲł zgromadzony w OFE zostanie podzielony na równe części (np. 12 w przypadku jednego roku potrzebnego do osiągnięcia wieku emerytalnego) i będzie przekazywany do ZUS-u tak, by w miesiącu, w którym klient osiągnie wiek emerytalny, całość znalazła się w ZUS-ie. W tym czasie składka emerytalna odprowadzana od wynagrodzenia w całości będzie trafiała do na konto w Zakładzie.
6. Czy środki w OFE podlegają dziedziczeniu?
Tak. Środki zgromadzone w OFE podlegają dziedziczeniu, ale tylko do momentu przejścia klienta na emeryturę. Połowa kapitału zostaje przetransferowana na konto emerytalne małżonka (o ile jest) w ten sposób powiększając jego przyszłą emeryturę. Jeśli zmarły nie miał małżonka lub posiadał rozdzielność majątkową (ewentualnie w testamencie wykluczył małżonka z dziedziczenia) to cały kapitał np. wypłacany jest spadkobiercom. Druga połowa podlega dziedziczeniu zgodnie z prawem spadkowym – oczywiście jeżeli klient wcześniej wskazał osoby uposażone, które dziedziczą jego środki to otrzymują oni transfer gotówkowy w ustalonych częściach.
7. Czy środki w ZUS podlegają dziedziczeniu?
Tak, ale tylko środki przekazane z OFE do ZUS-u, które zostały zapisane na specjalnych subkontach przyszłych emerytów. Zatem środki przekazane w ramach części obligacyjnej podlegają dziedziczeniu, jak i część składki przekazywana z OFE do ZUS po obniżeniu przez rząd w 2011 r. składki przekazywanej do OFE.
8. Czy emerytura z OFE będzie wyższa od tej w ZUS?
To zależy od wielu czynników. Jeżeli wybrane OFE dobrze zainwestuje nasz kapitał i uzyska spore stopy zwrotu to jest szansa na to, że znacząco powiększą w ten sposób nasze oszczędności emerytalne, a co za tym idzie – otrzymamy wyższą emeryturę z ZUS. Z drugiej strony stopy zwrotu OFE w warunkach kryzysowych mogę być ujemne, czyli zmniejszyć nasze przyszłe świadczenie.
9. Czy będę kiedyś jeszcze mógł wrócić do OFE?
Okienka transferowe, czyli czteromiesięczne okresy kiedy znów będzie można dokonać wyboru docelowo mają być otwierane co cztery lata, ale następne będzie już w 2016 roku.
10. Jaka część składki trafi do OFE, jeśli zdecyduje się w nim pozostać?
Jeżeli ubezpieczony nie przystąpił do funduszu emerytalnego to wówczas cała składka na ubezpieczenie emerytalne przekazywana jest na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, czyli składka w wysokości 19,52% ewidencjonowana jest na koncie danej osoby w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Osoby, które zdecydowały się na pozostanie w OFE, przekazują do nich składkę w wysokości 2,92% podstawy wymiaru. Innymi słowy, do ZUS-u 85% składki, a do OFE tylko 15%.
11. Czy mogę zrezygnować z ZUS-u?
Ustawodawca nie przewiduje takiej możliwości. OFE jest rozwiązaniem komplementarnym (uzupełniającym), a nie alternatywą. Środki mogą być dzielone pomiędzy ZUS i OFE, ale i tak 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego kapitał będzie stopniowo przekazywany do ZUS-u, a składka emerytalna w całości.
ZUS CZY OFE – JAK DOKONAĆ WYBORU KROK PO KROKU
Dz