Drugi kwartał przyniósł wyraźnie szybszy wzrost produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych niż kwartał pierwszy. Co więcej, annuazliowana dynamika amerykańskiego PKB wyraźnie przekroczyła oczekiwania większości ekonomistów.


W II kw. 2024 roku produkt krajowy brutto (wyrównany sezonowo) Stanów Zjednoczonych odnotował wzrost o 2,8 proc. w ujęciu annualizowanym – wynika ze wstępnych danych rządowego Biura Analiz Ekonomicznych (BEA).
To rezultat wyraźnie wyższy od oczekiwań ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał wynik na poziomie 2,0% w ujęciu analizowanym. Przebita została też bardziej optymistyczna prognoza , który szacował zeszłokwartalną dynamikę amerykańskiego PKB aż na 2,6%. Ponadto wstępny rezultat za II kwartał okazał się zdecydowanie lepszy niż w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku, gdy annualizowany wzrost PKB Stanów Zjednoczonych spowolnił do 1,4% (pierwotnie raportowano 1,6%). Nadal są to odczyty słabsze niż w drugiej połowie ubiegłego roku.


Amerykanie podają dynamikę PKB w ujęciu annualizowanym. Annualizacja oznacza przekształcenie danych krótkoterminowych w dane całoroczne. Wynik annualizowany jest swego rodzaju ekstrapolacją i pokazuje, jaką wartość w ujęciu całorocznym przyjąłby dany wskaźnik, gdyby rósł w takim samym tempie jak w danym okresie. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście zatytułowanym: „Czym jest annualizowany PKB? Tłumaczymy”.
Licząc „po europejsku”, dynamika produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych w II kwartale 2024 roku wyniosła 0,7% kdk oraz 3,1% rdr wobec 3,0% odnotowanych kwartał wcześniej.
W II kwartale największy wkład do annualizowanej dynamiki amerykańskiego PKB miała konsumpcja prywatna, która wniosła 1,57 pkt. proc. Inwestycje dodały 0,64 pkt. proc., a zmiana zapasów 0,82 pkt. proc. Eksport netto odjął 0,72 pkt. proc., a wydatki publiczne (głównie stanowe) podniosły annualizowany wynik o 0,53 pkt. proc.
Mimo lepszego rezultatu struktura amerykańskiego PKB w II kwartale wyglądała gorzej niż w kwartale poprzednim. Przede wszystkim z powodu wysokiego wkładu zapasów (+0,8 pkt. proc. do annualizowanej dynamiki PKB), podczas gdy kwartał wcześniej zapasy odjęły 0,4 pkt. proc. Po drugie, wyższą kontrybucję zanotowały wydatki federalne, co można tłumaczyć nadchodzącymi wyborami prezydenckimi.
W ubiegłym roku produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych powiększył się realnie (tj. po uwzględnieniu wzrostu cen) o 2,5%. Natomiast w 2022 r. największa gospodarka świata urosła o 1,9% (po rewizji w dół z pierwotnie raportowanych 2,1%) po wzroście aż o 5,8% odnotowanym w 2021 r. Natomiast w 2020 roku odnotowano spadek PKB o 2,2%.
Był to dopiero wstępny, tzw. szybki, szacunek wyników PKB za miniony kwartał. Dane te będą podlegały jeszcze dwóch regularnym rewizjom. Pierwsza z nich ukaże się 29 sierpnia.