Dz

REKLAMA
PIT

Podatki nie wracają do "normalności". Rozliczamy pierwszy rok rządu Koalicji 15 października

Dominika Florek2024-10-15 06:00redaktor Dz
publikacja
2024-10-15 06:00

Podatki dla pracujących miały być niższe, przedsiębiorcom obiecano urlop od ZUS-u i korzystne rozliczanie składki zdrowotnej, a cały system miał "wrócić do normalności". Od wyborów minął rok, a od utworzenia koalicji nieco ponad jedenaście miesięcy. Z tej okazji mówimy "sprawdzam" obietnicom łożonym w trakcie kampanii wyborczej i później spisanym w formie umowy koalicyjnej.

Podatki nie wracają do "normalności". Rozliczamy pierwszy rok rządu Koalicji 15 października
Podatki nie wracają do "normalności". Rozliczamy pierwszy rok rządu Koalicji 15 października
fot. Aleksiej Witwicki / /󰿸鱫
Zyskaj maksymalny zwrot z PIT
Intuicyjny kreator, krok po kroku przeprowadzi Cię przez wszystkie ulgi

Po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych sojusz zawiązały cztery partie: Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska 2050 oraz Lewica.Z podpisanej przez nich umowy w zakresie przepisów podatkowych wynika, że partie zobowiązują się doprowadzić do:

  1. powrotu przewidywalności w systemie podatkowym, poprzez ustabilizowanie prawa i przywrócenie dialogu z organizacjami reprezentującymi pracodawców i związkami zawodowymi;
  2. ܳżɾԾ czasowego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców odprowadzających składki za siebie;
  3. wprowadzenia zasady minimum sześciomiesięcznego vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym;
  4. ɻżԾ korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej;
  5. wprowadzenia kasowej metody rozliczania ;
  6. opłacania chorobowego pracownika od pierwszego dnia przez ZUS;
  7. zmniejszenia obciążeń podatkowych nakładanych na pracujących w celu pobudzenia aktywności zawodowej i wsparcia rodzin.

Sprawdziliśmy, jak po roku od wyborów wygląda realizacja tych obietnic wyborczych.

Dz

bez zmian

Jedną z flagowych obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej było podniesienie kwoty wolnej od podatku z 30 do 60 tys. ł, co przełożyłoby się na możliwość zmniejszenia podatku dochodowego do zapłaty o kwotę 7,2 tys. ł rocznie (60 tys. ł x 12%). Zmiana miała objąć podatników rozliczających się według . "Miała", bo już wiadomo, że od przysłego roku taka podwyżka na pewno nie wejdzie w życie. Natomiast Ministestwo Finansów podkreśla, że trwają prace nad stopniowym podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Na ten moment nie znamy ɾę szczegółów.

Trwa chaos w składce zdrowotnej 

Kolejna niecierpiąca zwłoki kwestia dotyczy składki zdrowotnej. Koalicja Obywatelska w pakiecie "100 konkretów na 100 dni" obiecywała powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej, w tym likwidacji obowiązku opłacania składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych. Z kolei w umowie koalicyjnej mamy już tylko ogólnik: "wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej".

Reklama

Na ten moment rząd zapowiedział likwidację obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne od sprzedaży środków trwałych. W trakcie 2024 r. padło kilka pomysłów dotyczących potencjalnej reformy składki zdrowotnej - mniej lub bardziej kontrowersyjnych. Żaden z nich nie uzyskał poparcia. Premier Donald Tusk kilka dni temu obiecał przedstawienie projektu do końca roku. Czy zaproponowane zmiany tym razem okażą się "korzystne i czytelne"? Sprawdzimy, jak tylko poznamy szczegółowe założenia nowelizacji.

Zamiast dobrowolnego ZUS-u będą miesięczne wakacje

Wśród obietnic wyborczych często pojawiała się kwestia wprowadzenia dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą. Z wypowiedzi polityków można było początkowo zrozumieć, że przedsiębiorcy samodzielnie zdecydują, czy chcą płacić składki i tym samym korzystać ze świadczeń wynikających z ich ochrony. Finalna wersja, jaką wpisano do umowy koalicyjnej, to "możliwość czasowego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców".

W praktyce przełożyło się to na jednomiesięczne tzw. wakacje składkowe. Listopad będzie pierwszym miesiącem, za który będzie można łożyć wniosek o zawieszenie płatności ubezpieczeń społecznych na jeden miesiąc. Wakacje od ZUS-u dotyczą mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają do 10 osób i osiągają roczne przychody poniżej 2 mln euro.O szczegółach wakacji składkowych dla przedsiębiorców pisaliśmy ɾę tutaj.

PIT kasowy czeka w Sejmie

W trakcie kampanii Koalicji Obywatelskiej podniesiona została również kwestia wprowadzenia możliwości wyboru kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów (tzw. kasowego PIT) przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach. Co w praktyce przekłada się wystąpienie obowiązku zapłaty podatku dochodowego dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury (kasowy PIT). Poza KO również Trzecia Droga postulowała "VAT i PIT tylko od zapłaconych faktur". Przy czym w zakresie podatku od towarów i usług już obecnie funkcjonuje metoda kasowa umożliwiająca wybór momentu postania obowiązku podatkowego w chwili zapłaty.

Postulat dotyczących wprowadzenia kasowej metody rozliczania PIT wpisano do umowy koalicyjnej.Obecnie projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów wpłynął do Sejmu 18 sierpnia br. Z informacji zamieszczonych w wykazie prac legislacyjnych rządu wynika, że 9 października poprawki do projektu przekazał Senat, a projekt skierowano ponownie do Komisji Finansów Publicznych.

Zmiany w wypłacie zasiłku chorobowego

Obietnice wyborcze dopadły również zasiłek chorobowy. Koalicja zamierza zmienić sposób wypłaty świadczenia tak, aby od pierwszego dnia nieobecności pracownika zasiłek wypłacał ZUS. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało wstępne założenia projektu reformy dotyczący wprowadzenia zasady, że od 1. dnia niezdolności do pracy z powodu choroby zasiłek chorobowy wypłacany będzie ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Sebastian Gajewski, Podsekretarz Stanu, w przygotowanym projekcie określił, że zmiana ma wejść w życie w trzecim kwartale 2024 r. Ten już za nami, a dalszych prac nad nowelizacją próżno wypatrywać w wykazie legislacyjnym rządu.

PIT rodzinny

Z kolei w programie wyborczym Trzeciej Drogi znalał się m.in. Rodzinny PIT. Założenie postulatu zostało określone jako "im ɾę dzieci, tym niższy podatek" i miało bazować na zasadach francuskiego rozwiązania. Aktualnie w wykazie prac legislacyjnych rządu nie znalał się projekt ustawy, który miałby zrealizować tę koncepcję.

Brak podwyżek podatków do 2026 roku

Inna obietnicą Trzeciej Drogi był brak podwyżek podatków do 2026 r. Ten postulat zreazalizowany nie będzie. Minister finansów już wydał rozporządzenie z wyższymi maksymalnymi stawkami podatków i opłat lokalnych. Wprawdzie ostatecznie to gminy zdecydują o wysokości stawek. Można założyć, że część z nich, tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku, podejmie uchwałę o podwyżce. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule pt. "Właściciele mieszkań i domów zapłacą ɾę. Pierwsze miasta podjęły już decyzje" oraz "Nadchodzą podwyżki dla właścicieli mieszkań i domów".

Źół:
Dominika Florek
ٴdzԾ첹ǰ
redaktor Dz

Redaktor Dz. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką podatkową i konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Advertisement

dzԳٲ(25)

dodaj komentarz
bha
Rosnąca na wewnętrznych rynkach siła globo siecio korpo monopolu, coraz mocniejsze rosnące już od dekad zadłużenie ogólne, a przy nim niestety i coraz większa cenowa i % drożyzna rynkowa panująca nie tylko w detalu! raczej od dawna nie idzie już w parze z przewidywalnością, normalnością i preryspektywicznym rozwojem dla wielu już Rosnąca na wewnętrznych rynkach siła globo siecio korpo monopolu, coraz mocniejsze rosnące już od dekad zadłużenie ogólne, a przy nim niestety i coraz większa cenowa i % drożyzna rynkowa panująca nie tylko w detalu! raczej od dawna nie idzie już w parze z przewidywalnością, normalnością i preryspektywicznym rozwojem dla wielu już działalności na rynku i to zaczynając od tych firm biznesów i usług maluczkich, małych i średnich!.
grzegorzkubik
Gdzie nie spojrzeć, rząd pod przewodnictwem Tuska jest na miniusie. Dosłownie wszystko spaprali. Mieszają też w muzeach by stopniowo odciążyć Niemcy za Drugą Wojnę Światową.
grzegorzkubik
Za PIS-u podatek PIT spadł z 18 do 12% i wzrosła kwota wolna z 3090 ł do 30 tys. ł. W czasach kryzysu obniżono VAT na żywność do 0%.
kaczyslaw_
A z drugiej strony dowalili składką zdrowotną, cenami energii, inflacją i ostatecznie nic z tych obniżek nie wysło.
to_i_owo
Pani Dominiko
Jeżeli nazywa pani koalicję "15 października" i 15 Października pisze ze od powstania koalicji minęło 11 miesięcy (bo koalicja powstała 10 listopada, czego już pani nie dodała) to jakas sprzeczność?
energizerjohn51
"rozliczamy" :D :D :D Codziennie solidna dawka propagandy pro PO leci na tym portalu. Wedle bankier.pl rządzi cały czas opozycja
shocke
Przez 8 lat PiS tylko podwyższał podatki, wprowadzał nowe, rozkradał kasę a ochłapy dawał swojemu elektoratowi. Każdy rząd będzie lepszy.
carlito1
Ten, będzie gorszy.... ale spokojnie w przysłych wyborach polacy zagłosują na PiS...
shocke odpowiada carlito1
Ten już rządził i takiego rozkradania nie było. Największa afera to były ośmiorniczki w restauracji i przeklinanie. Porównaj sobie z systemowym rozkradaniem państwa przez PiS
carlito1
Mi się wydaje, że obecna ekipa nie ma po prostu dostatecznego wsparcia w postaci uśmiechu w waleniu WOlaka w cymbał.

ʴǷɾąԱ: Rząd Donalda Tuska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki