Dz

REKLAMA

BADANIENiemcy nie są już w światowej czołówce. Tak uważają nawet ich obywatele

2023-11-28 22:15
publikacja
2023-11-28 22:15

57 proc. Niemców uważa, że wpływy ich państwa na świecie spadły w ciągu ostatnich dwóch lat - wynika z DzԻ岹żu opublikowanego przez tygodnik "Spiegel". Jednocześnie 54 proc. badanych jest zdania, że Niemcy powinny zachować większą powściągliwość w kryzysach międzynarodowych.

Niemcy nie są już w światowej czołówce. Tak uważają nawet ich obywatele
Niemcy nie są już w światowej czołówce. Tak uważają nawet ich obywatele
fot. Ricardo Gomez Angel /

Wojna na Ukrainie, konflikty na Bliskim Wschodzie, rosnąca siła Chin: Niemcy stoją w obliczu wielu kryzysów - zaznacza tygodnik.

38 proc. ankietowanych chciałoby, aby Niemcy bardziej zaangażowały się w dyplomację - wynika z badania "Berlin Pulse" na temat niemieckiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa przeprowadzonego przez Fundację Koerbera.

71 proc. respondentów odpowiedziało przecząco na pytanie, czy Niemcy powinny przyjąć wiodącą rolę wojskową w Europie. Tylko 28 proc. było za.

Niemniej jednak większość Niemców nadal uważa, że ważne jest zwiększenie budżetu obronnego, zauważa "Spiegel". 72 proc. respondentów zgadza się z celem wydawania co najmniej 2 proc. PKB na obronę. 26 proc. uważa, że ta kwota powinna być większa.

Dwie trzecie respondentów popiera dostarczanie broni zaatakowanej przez Rosję Ukrainie. Trzy czwarte pytanych (76 proc.) czuje się zagrożona militarnie przez Rosję.

Rosnący wpływ Pekinu na sprawy światowe jest negatywnie postrzegany przez 62 proc. respondentów. Większość (60 proc.) jest również zdania, że niemieckie firmy powinny zmniejszyć swoją zależność od Chin - nawet jeśli może to oznaczać straty gospodarcze i utratę miejsc pracy.

43 proc. ankietowanych wskazało USA jako najważniejszego partnera, o siedem punktów procentowych więcej niż w poprzednim roku. Ogólnie rzecz biorąc, 77 proc. ocenia stosunki między Berlinem a Waszyngtonem jako dobre lub bardzo dobre.

Jednak to pozytywne nastawienie do stosunków transatlantyckich może się zmienić, jeśli Donald Trump zostanie ponownie wybrany jesienią przyszłego roku na prezydenta USA: 82 proc. Niemców uważa, że miałoby to negatywny wpływ na stosunki transatlantyckie.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ adj/

Źół:PAP
Tematy
Inwestowanie bez granic dzięki Freedom24
Inwestowanie bez granic dzięki Freedom24

dzԳٲ(6)

dodaj komentarz
gronostaj
Samo-zaoranie na własne życzenie. Pozbyli się taniej energii (atom) i widać tego skutki.

Cała reszta to konsekwencje głupiej polityki odejścia od atomu.
jarunia
Niemcy dostaną reparacje od Polski za II wojnę światową, kilka milionów pracowników ze Wschodu i się odbudują, mają przecie TUSKA
alibaba85
RFN zaorał się sam, na własne życzenie - automotive, który dał im pozycję, właśnie dostał postrzał w kolano dzięki elektrykom. Polityki otwartych drzwi nawet nie warto komentować. Kto ma je w domu wie, że trzeba je zamykać i otwierać w miarę potrzeb. Gorzej dla nas, bo mamy za dużo połączeń gospodarczych, ale z drugiej strony jesteśmy RFN zaorał się sam, na własne życzenie - automotive, który dał im pozycję, właśnie dostał postrzał w kolano dzięki elektrykom. Polityki otwartych drzwi nawet nie warto komentować. Kto ma je w domu wie, że trzeba je zamykać i otwierać w miarę potrzeb. Gorzej dla nas, bo mamy za dużo połączeń gospodarczych, ale z drugiej strony jesteśmy w tych relacjach dającym (eksploatowanym) więc w sumie wyjdzie nam to na dobre, tylko trzeba zadbać o silny rynek wewnętrzny.
ogon111
Bez taniego gazu od Putina widać ile warta jest ich gospodarka, co potem przekłada się na wszystko inne
inwestor.pl
Od kiedy Donald przestał być królem Europy to nikt nie szanuje Niemców.
carlito1
Są w czołówce :) razem z Francją mają najwięcej "inżynierów i lekarzy. "

ʴǷɾąԱ: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki