Dz

REKLAMA

Bankructwa konsumentów pobiły rekord. Ponad 30 proc. upadłości przed czterdziestką

Michał Kisiel2025-01-22 06:00analityk Dz
publikacja
2025-01-22 06:00

Zaledwie o włos, ale jednak – liczba upadłości konsumenckich w 2024 r. przebiła historyczny rekord. Szeregi upadłych zasiliło 21 tys. osób. Najmłodszy bankrut w minionym roku miał 11 lat, a najstarszy – 96.

Bankructwa konsumentów pobiły rekord. Ponad 30 proc. upadłości przed czterdziestką
Bankructwa konsumentów pobiły rekord. Ponad 30 proc. upadłości przed czterdziestką
fot. Krzysztof Wojcik / /󰿸鱫

Jedynym rokiem w ponad 15-letniej historii upadłości konsumenckiej w Polsce, w którym nie liczba bankructw nie przebiła poprzednich rekordów, pozostanie rok 2022. Chociaż tempo wzrostu ogłoszeń o upadłościach w 2024 zdecydowanie osłabło, to i tak ostateczna ich liczba okazała się wyższa niż rok wcześniej. Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że przybyło 21187 bankrutów, wobec dokładnie 21 tys. rok wcześniej.

Liczba upadłości konsumenckich rocznie (2015-2024) (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

W danych kwartalnych widać wyraźnie trzy etapy rozwoju upadłości konsumenckiej w Polsce po 2015 r., kiedy to opcja ta faktycznie stała się powszechniej dostępna. Pierwszym był stopniowy przyrost liczby ogłoszeń przy niewielkim zainteresowaniu procedurą do 2020 r. Obowiązujące wówczas regulacje prawne zniechęcały część dłużników, którzy w innych okolicznościach zapewne zdecydowaliby się na bankructwo.

Liczba upadłości konsumenckich kwartalnie (2015-2024) (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

W 2020 r. weszły w życie nowe przepisy, które uprościły dostęp do upadłości konsumenckiej osobom, które przyczyniły się do powstania niewypłacalności. Wina dłużnika przestała być przeszkodą w „nowym starcie”, a od jej stopnia zależne są raczej warunki ustalanego planu spłaty.

Efekty zmian w prawie widać było z opóźnieniem. Dopiero po udrożnieniu pandemicznych zatorów w sądach, liczba ogłoszeń o upadłości konsumenckiej wystrzeliła, stabilizując się na poziomie zbliżonym do 4,5-5 tys. przypadków kwartalnie. Spadek widoczny na przełomie 2021 i 2022 r. był tymczasowy i wynikał z wprowadzenia nowych procedur postępowania.

Trzeci etap to lata 2023-2024, w których dostrzec można stabilizację liczby bankructw osób fizycznych. Kwartalnie z opcji stworzonych przez prawo upadłościowe korzysta 5-5,5 tys. dłużników.

Portret bankruta w 2024 r.

Najliczniejszą grupą wiekową wśród ogłaszających upadłość konsumencką w 2024 r. byli czterdziestolatkowie (40-49 lat, 26,8 proc.). COIG wskazuje, że średni wiek bankruta wynosił w tym okresie 48 lat.

Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Najmłodszy upadły w 2024 r. miał 11 lat, a najstarszy – 96. Seniorzy (pow. 60 lat) stanowią nieco mniej niż jedną czwartą wszystkich bankrutów. Ponad 30 proc. ogłaszających upadłość to osoby młode, przed czterdziestym rokiem życia.

W pierwszej piątce województw o najwyższej liczbie upadłości znajdują się województwa śą쾱, mazowieckie, wielkopolskie oraz dolnośą쾱. W przeliczeniu liczby upadłości na 10 tys. mieszkańców pierwsze miejsca należą jednak do śą쾱go, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i łó쾱go.

Upadłości konsumenckie w 2024 r. według województw

´óٷɴ

Liczba upadłości konsumenckich w 2024 r.

Procentowy udział w upadłościach ogłoszonych w 2024 r.

Liczba upadłości konsumenckich w 2024 r. na 10 tys. mieszkańców

śą쾱

3317

15,66

7,70

kujawsko-pomorskie

1523

7,19

7,65

lubuskie

692

3,27

7,12

łó쾱

1567

7,4

6,66

wielkopolskie

2212

10,44

6,35

mazowieckie

3281

15,49

5,95

dolnośą쾱

1631

7,7

5,67

zachodniopomorskie

829

3,91

5,10

opolskie

464

2,19

4,97

pomorskie

1154

5,45

4,89

ɲń-ܰ쾱

630

2,97

4,66

łDZDZ쾱

1583

7,47

4,62

podlaskie

473

2,23

4,17

śɾęٴǰ쾱

453

2,14

3,90

podkarpackie

775

3,66

3,75

lubelskie

598

2,82

2,98

Źół: Opracowanie Dz na podstawie danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej i GUS (ludność na 30.6.2024).

W pierwszej piątce miast o największej liczbie ogłoszonych upadłości konsumenckich znajdują się Warszawa, Łódź, Kraków oraz Poznań.

2025 r. czasem stabilizacji?

Zbliżone wyniki w 2024 i 2023 r. mogą uzasadniać tezę, że zainteresowanie upadłością konsumencką ma pewien „organiczny” poziom, zbliżony do obserwowanych obecnie. Jeśli koniunktura gospodarcza nie ulegnie pogorszeniu, można spodziewać się stabilizacji liczby ogłoszeń także w kolejnych okresach.

Liczba upadłości konsumenckich miesięcznie (2023-2024) (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

Ten scenariusz zdają się także zapowiadać dane prezentowane przez Biuro Informacji Kredytowej. Wskazują one na poprawiającą się jakość portfeli kredytów dla klientów indywidualnych w każdej z podstawowych kategorii – zobowiązań gotówkowych, mieszkaniowych i kart kredytowych. Przynajmniej z tej strony nie nadchodzi zatem impuls, który mógłby znacząco zwiększyć liczbę dłużników w trudnym położeniu.

Źół:
Michał Kisiel
Ѿł
analityk Dz

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(17)

dodaj komentarz
kroko1
niestety nie każdy może ogłosić upadłość. mam takiego znajomego i nie dało się nic zrobić. chłopak się męczy, a miał pecha i podjął złe decyzje. teraz kruk go windykuje więc o tyle ma spokój, że wszystko w ratach. ale tak czy inaczej słabo się na to patrzy.
antyoni
Chcieliście spadków cen, to je teraz macie! Kupujcie mieszkania po bankrutach już teraz od syndykow za 30-40% poniżej cen rynkowych, zanim to samo trafi na was. You ain't seen nothing yet! Ha....ha....ha...!!!
incitatus
Pomimo że PIS już nie rządzi, upadłości konsumenckie wciąż wstają z kolan.
men24a
A jak Gierek przestał rządzić to długi same się spłaciły ?
po_co
Jak 11 letnie dziecko może ogłosić bankructwo?
Przecież to wprost oznacza, że system jest skonstruowany fatalnie skoro niezdolnego jeszcze do czynności prawnych człowieka można wpuścić w maliny na przykład spadkiem.

Podobnie było wcześniej z innymi młodymi ludźmi, co więcej w przypadku jednego 9 latka sąd wprost oszukał
Jak 11 letnie dziecko może ogłosić bankructwo?
Przecież to wprost oznacza, że system jest skonstruowany fatalnie skoro niezdolnego jeszcze do czynności prawnych człowieka można wpuścić w maliny na przykład spadkiem.

Podobnie było wcześniej z innymi młodymi ludźmi, co więcej w przypadku jednego 9 latka sąd wprost oszukał rodziców, nie informując ich o tym, że powinni odrzucić spadek również na dziecko.

To przykład fatalnie działającego prawa, w normalnym państwie to sędzia poniósł by konsekwencje, a w Polsce przecież może być to kompletnie nieświadoma istota.
ʴDzٳܱǷɲć.
prawdziwynierobot
co do zasady masz rację, ale odnośnie:
"Podobnie było wcześniej z innymi młodymi ludźmi, co więcej w przypadku jednego 9 latka sąd wprost oszukał rodziców, nie informując ich o tym, że powinni odrzucić spadek również na dziecko."
to moim zdaniem sąd nie ma obowiązku, wręcz nie powinien informować o takich rzeczach.
co do zasady masz rację, ale odnośnie:
"Podobnie było wcześniej z innymi młodymi ludźmi, co więcej w przypadku jednego 9 latka sąd wprost oszukał rodziców, nie informując ich o tym, że powinni odrzucić spadek również na dziecko."
to moim zdaniem sąd nie ma obowiązku, wręcz nie powinien informować o takich rzeczach... Od tego są prawnicy. Sąd jakby dawał takie dobre rady, to miałby zarzuty, że udzielał porad prawnych i takie wyroki łatwo byłyby podważane.
mluczkiewicz odpowiada prawdziwynierobot
prawdziwynierobot: Kontynuując bankructwo osoby niepełnoletniej: Twoje stanowisko jest logicznie poprawne - sąd ma być niezawisły i wolny od podejrzeń. Moją, nieprawaniczą, osobę nurtuje pytanie, czy sąd w takim przypadku może nałożyć obowiązek prawny osobie niepełnoletniej? Rodzi sieę też pytanie, czy rodzice spadkodawcy nadal żyją?prawdziwynierobot: Kontynuując bankructwo osoby niepełnoletniej: Twoje stanowisko jest logicznie poprawne - sąd ma być niezawisły i wolny od podejrzeń. Moją, nieprawaniczą, osobę nurtuje pytanie, czy sąd w takim przypadku może nałożyć obowiązek prawny osobie niepełnoletniej? Rodzi sieę też pytanie, czy rodzice spadkodawcy nadal żyją? Czy jest to tylko forma zachowania części majątku na wypadek plajty finansowej spadkodawcy? Spadek w swoim historycznym, i jak sądzę prawanym znaczeniu, od forma przejęcia majątku wypracowanego przez spadkodawcę spadkobiorcy wtedy, gdy spsdkodawca nie może osobiści zarządzać przedmiotem spadku. W dawnych czasach obdarowane spadkiem dziecku dawano regenta, który sprawował pełna kuratelę. Obciążenie długiem spadkowym dziecka w przypadku niemożliwości sprawowania opieki nad nim przez rodziców (ich śmierć, pozbawienie wolności, kondycja medyczna) nie jest humanitarne. Czy obecne prawo stanowi kiedy i jak osoba niepełnoletnia wchodzi w posiadanie spadku? Czy jest rozgraniczenie prawne pomiędzy darowizną od a spadkiem na rzecz osoby niepełnoletniej? Sadzę, iż takich pytań może być więcej i piwinno to być analizy prawników ukierunowanej na właściwym ustanawianiu spadków tak by chroniły dzieci-spadkobierców a nie były zaworem bezpieczeństwa finnansowego dla icch rodziców czy innych darczyńców.
kjx
Hulaj dusza - piekła nie ma. Zapłacą etatowcy i przedsiębiorcy.
trolley
To pewnie na tej fali konsumpcji wewnętrznej co to ma Domanskiemu 3.5% PKB wykręcić XDXDXD
klimaciarz
miara "sukcesu" duopolu wymiennie rządzącego

ʴǷɾąԱ

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki