

31 lipca mija ostateczny termin na dostarczenie deklaracji dotycz膮cej pozostania cz艂onkiem Otwartych Funduszy Emerytalnych. Na razie na pozostanie w OFE zdecydowa艂o si臋 tylko听600 tysi臋cy z 14 milion贸w klient贸w uprawnionych do z艂o偶enia deklaracji. Czy Polacy dalej nie wiedz膮, co wybra膰, czy mo偶e ju偶 wybrali?
Ubezpieczony z 10 letnim sta偶em w OFE powinien mie膰 zgromadzonych ok. 32 tys. z艂 na koncie emerytalnym. Przeci臋tny Polak w portfelu OFE ma ok. 19 tys. z艂 鈥 1 lutego na skutek reformy cz臋艣膰 obligacyjna o r贸wnowarto艣ci ok. 9 tys. z艂 zosta艂a przetransferowana do ZUS-u.
Od pocz膮tku kwietnia do 31 lipca 2014 roku Polacy b臋d膮cy cz艂onkami OFE maj膮 mo偶liwo艣膰 z艂o偶enia deklaracji ch臋ci pozostania klientem Otwartych Funduszy Emerytalnych. Je艣li tego nie zrobi膮, to automatycznie zostan膮 zapisani do ZUS-u. Oznacza to, 偶e w贸wczas ca艂a ich sk艂adka trafi do Zak艂adu Ubezpiecze艅 Spo艂ecznych, ale podzielona na dwa konta:
- do konta w ZUS-ie trafi 12,22% (63% sk艂adki). Jest to "stare" konto, na kt贸re wcze艣niej ju偶 trafia艂y nasze sk艂adki
- na subkonto w ZUS-ie trafi 7,3% (37% sk艂adki). Jest to konto utworzone na potrzeby reformy emerytalnej, na kt贸rym zapisuje si臋 r贸wnowarto艣膰 aktyw贸w przetransferowanych z OFE.
足智彩赛果
ReklamaJe艣li jednak ubezpieczony zdecyduje si臋 na pozostanie w OFE, co mo偶e zrobi膰 poprzez dostarczenie odpowiedniej deklaracji do 31 lipca 2014 roku (liczy si臋 data stempla pocztowego), to:
- na 鈥瀞tare鈥 konto w ZUS trafi 12,22% (63% sk艂adki),
- na subkonto w ZUS trafi 4,38% sk艂adki (22%),
- na konto w OFE przelane zostanie 2,92% sk艂adki (15%).
Tak naprawd臋 Polacy nie decyduj膮 o rozdysponowaniu sk艂adek albo tylko do ZUS-u albo tylko do OFE. Jest to tylko decyzja o tym, czy chcemy cz臋艣膰 sk艂adki przeznacza膰 r贸wnie偶 na konto w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Obligatoryjnie, niezale偶nie od wyboru - minimum 85% trafi do ZUS-u.
Osoba zarabiaj膮ca 2000 z艂 brutto co miesi膮c zaoszcz臋dzi na emerytur臋 390 z艂.
Gdy zdecyduje si臋 pozosta膰 w ZUS to:
- 246 z艂 trafi na 鈥瀞tare鈥 konto w ZUS,
- 144,4 z艂 trafi na subkonto.
Gdy wy艣le deklaracj臋 to:
- 246 z艂 trafi na 鈥瀞tare konto鈥,
- 87,6 z艂 trafi na subkonto w ZUS,
- 56,8 z艂 przelane zostanie na konto w OFE.
Innymi s艂owy, osoba o dochodzie wynosz膮cym 2 tys. z艂 brutto miesi臋cznie, nawet je艣li zdecyduje si臋 na pozostanie w OFE to rocznie wp艂aci do nich ok. 681 z艂. Po 35 latach systematycznego oszcz臋dzania takiej kwoty przy za艂o偶eniu, 偶e inflacja nie przekroczy 3,5%, a roczne odsetki wynios膮 przynajmniej 10% to powinni艣my mie膰 zgromadzone ok. 220 tys. z艂, kt贸re b臋d膮 mia艂y r贸wnowarto艣膰 obecnych 90 tys. z艂.
Na 10 lat przed planowanym przej艣ciem na emerytur臋 zgromadzone aktywa b臋d膮 transferowane do ZUS-u (w 120 transzach). Jest to tzw. suwak, kt贸ry ma chroni膰 klient贸w OFE przed ewentualn膮 utrat膮 warto艣ci zgromadzonych aktyw贸w zwi膮zanych z niekorzystnymi trendami na rynkach finansowych. Oznacza to, 偶e dodatkowa wyp艂ata z OFE przy tak niskiej wp艂acie b臋dzie wynosi艂a r贸wnowarto艣膰 obecnych ok. 400 z艂 miesi臋cznie i to tylko przy za艂o偶eniu, 偶e co roku OFE uda si臋 dla nas zarobi膰 przynajmniej 10%, a jest to bardzo optymistyczne za艂o偶enie.
To wcale nie oznacza, 偶e OFE s膮 z艂e i nale偶y wybra膰 ZUS. Niemniej nie daj膮 one 偶adnej gwarancji, 偶e rzeczywi艣cie kiedykolwiek dojdzie do wyp艂aty jakichkolwiek pieni臋dzy, bo w praktyce rynki finansowe w d艂ugim okresie s膮 nieprzewidywalne, np. na skutek decyzji politycznych mo偶e doj艣膰 do utraty wi臋kszo艣ci aktyw贸w, itp. Reforma OFE zak艂ada jeszcze jedn膮 kluczow膮 zmian臋 鈥 fundusze nie b臋d膮 mog艂y kupowa膰 obligacji pa艅stwowych.

To, co jest dobre dla finans贸w publicznych, istotnie zmniejsza stabilno艣膰 stopy zwrotu z portfeli OFE, kt贸re b臋d膮 wi臋cej wydawa艂y na akcj臋 i inne papiery warto艣ciowe, w kt贸rych inwestowanie wi膮偶e si臋 z wi臋kszym ryzykiem. Jednak istotnym czynnikiem przemawiaj膮cym za Otwartymi Funduszami Emerytalnymi jest mo偶liwo艣膰 dziedziczenia sk艂adek, kt贸re w postaci 偶ywej got贸wki s膮 wyp艂acane dzieciom zmar艂ego.
Co si臋 stanie z ZUS-em?
Z liczby o艣wiadcze艅 sk艂adanych przez Polak贸w wynika, 偶e raczej听wi臋kszo艣膰听zobowi膮zanych do oszcz臋dzania na emerytur臋 pozostanie w ZUS-ie.听Niestety, wbrew pozorom system ZUS-owski r贸wnie偶 zostanie powa偶nie zmieniony, bo rz膮d pozostawi艂 mo偶liwo艣膰 dziedziczenia sk艂adek zapisanych na subkontach, kt贸re w razie 艣mierci ubezpieczonego powi臋ksz膮 kapita艂 emerytalny wskazanych spadkobierc贸w.
To w pewnym sensie narusza ide臋 repartycypacji, na kt贸rej ZUS si臋 opiera. Oznacza ona, 偶e ze sk艂adek obecnie pracuj膮cych finansuje si臋 obecnych emeryt贸w. W przypadku, gdy cz臋艣膰 os贸b b臋dzie mia艂a powi臋kszone za spraw膮 zmar艂ych ubezpieczonych kapita艂y emerytalne - dochodzi do zachwiania r贸wnowagi systemu, kt贸ry i tak dzia艂a na s艂owo honoru i musi by膰 dofinansowywany z bud偶etu pa艅stwa. Niewykluczone, 偶e w ci膮gu paru lat rz膮d odejdzie od tego pomys艂u.
Wi臋cej w ZUS-ie to wi臋ksze bezpiecze艅stwo finans贸w publicznych
Na razie wi臋kszo艣膰 nie wybiera OFE, a wi臋c mimowolnie decyduje si臋 na ZUS. Jest to dobra wiadomo艣膰 dla finans贸w publicznych, bo w teorii dzi臋ki cz臋艣ciowej likwidacji OFE rz膮d b臋dzie musia艂 mniej dop艂aca膰 do systemu.
W praktyce zwi臋ksza to pewno艣膰 wyp艂at emerytur, kt贸re gwarantuje pa艅stwo. Przy czym, m贸wi膮c o pewno艣ci, chodzi o zachowanie warto艣ci wyp艂acanych 艣wiadcze艅 na godnym poziomie 鈥 bo pa艅stwo zawsze ma mo偶liwo艣膰 鈥瀌odrukowania pieni臋dzy鈥, z kt贸rych wyp艂aci si臋 艣wiadczenia emerytalne. W贸wczas na skutek wysokiej inflacji mog膮 one nie mie膰 偶adnej warto艣ci. I to jest w艂a艣nie to s艂owo honoru, na kt贸rym opiera si臋 obecny system.
Zgodnie z reform膮 emerytaln膮 pozostawia si臋 mo偶liwo艣膰 zdecydowania si臋 na OFE w terminie p贸藕niejszym. Rz膮d b臋dzie otwiera艂 tzw. okienka transferowe, kiedy ubezpieczeni b臋d膮 mogli zapisa膰 si臋 do OFE lub z niego zrezygnowa膰. Pierwsze b臋dzie w 2016 roku, a ka偶de nast臋pne co 4. lata.
Oczywi艣cie o ile b臋dzie si臋 jeszcze do czego zapisa膰. W sytuacji, gdy w OFE pozostanie tylko kilka procent ubezpieczonych听 (niedawno m贸wi艂o si臋 o 13%, ale najprawdopodobniej 艂膮cznie na OFE zdecyduje si臋 ok. 6%-7%), nie tylko czeka nas konsolidacja na rynku, ale sama gie艂da znajdzie si臋 w k艂opocie, bo istotnie zmniejszy si臋 liczba inwestor贸w. W tym scenariuszu przysz艂o艣膰 GPW nie rysuje si臋 w r贸偶owych barwach, dlatego przy ma艂ej liczbie ch臋tnych w zasadzie nie ma wi臋kszego sensu ryzykowa膰 pozostaniem w OFE.
Sprawd藕: ZUS czy OFE - najcz臋艣ciej zadawane pytania, czyli:
- kogo dotyczy wyb贸r OFE?
- jestem w wieku 50 plus, czy w tym wypadku mog臋 zdecydowa膰 si臋 na OFE?
- jak pozosta膰 w OFE ( przypadku wys艂ania deklaracji poczt膮 liczy si臋 data nadania)?
Zatem dla kogo ZUS, a dla kogo OFE?
Sprawa nie jest oczywista. Cz臋艣膰 ekonomist贸w uwa偶a, 偶e gdy kto艣 jest m艂ody, powinien bardziej ryzykowa膰. W teorii m艂odzi do 35. roku 偶ycia powinni zapisa膰 si臋 do OFE. Za starych, czyli tych, kt贸rzy maj膮 mniej ni偶 10 lat do emerytury, rz膮d ju偶 zadecydowa艂 i ich aktywa trafiaj膮 do ZUS-u. Osoby w 艣rednim wieku powinny si臋 dobrze zastanowi膰, czy op艂aca im si臋 ryzykowa膰. Zasadne jest pytanie, czy w og贸le jest co ryzykowa膰, bo z ostatnich analiz wynika, 偶e bez wzgl臋du na przyj臋te rozwi膮zanie, emerytury i tak b臋d膮 na poziomie ok. 30%-40% ostatniego wynagrodzenia, czyli b臋d膮 du偶o ni偶sze ni偶 obecnie.
Na wyb贸r mo偶na jeszcze spojrze膰 z innego punktu widzenia. Je偶eli kto艣 pracuje w sektorze finans贸w publicznych, to decyzj膮 o pozostaniu w ZUS niejako wspiera pa艅stwo, kt贸re by膰 mo偶e dzi臋ki temu b臋dzie mia艂o wi臋cej 艣rodk贸w na potencjalne podwy偶ki. Z kolei, wp艂acaj膮c pieni膮dze do OFE, w zasadzie inwestuje si臋 w polsk膮 gospodark臋. Dzi臋ki temu powstaj膮 nowe miejsca pracy, bardziej innowacyjne produkty, etc. Bior膮c pod uwag臋 te dylematy lepiej stosowa膰 rozwi膮zania proste tzn. kierowa膰 si臋 kryterium wiekowym. Zatem m艂odzi teraz wysy艂aj膮 deklaracje, a starzy sprawdzaj膮 swoje .
艁ukasz Piechowiak