"Pod względem wartości, segment piw bezalkoholowych osiągnął 1,72 mld ł w 2024 roku, co oznacza ponad dwunastokrotny wzrost na przestrzeni dekady i 7,5 proc. udział w całym rynku piwowarskim. "Zerówki" są warte więcej niż wiele popularnych kategorii FMCG" - napisano w raporcie.
"Perspektywy dla polskiego rynku piwa bezalkoholowego są bardzo obiecujące. "Zerówki" od 2018 roku zwiększyły wolumen o niemal 250 proc. przy jednoczesnym spadku sprzedaży piw alkoholowych. Piwa 0,0 proc. stały się symbolem zmieniających się nawyków konsumenckich, a wzrost świadomości zdrowotnej oraz coraz większa różnorodność smaków piw "zero" sprawiają, że konsumenci chętnie po nie sięgają w różnych sytuacjach, zastępując "zerówkami" napoje alkoholowe" - dodano.
W raporcie poinformowano, że w Polsce przez ostatnią dekadę rynek piw 0,0 proc. urósł dziesięciokrotnie wolumenowo, osiągając blisko 6,5 proc. w całym rynku piwnym.
Według raportu, biorąc pod uwagę obserwowany od kilku lat systematyczny spadek sprzedaży piw alkoholowych, można założyć, że 1,94 mln hektolitrów "zerówek" kupionych przez polskich konsumentów w 2024 roku to o 1,94 mln hektolitrów mniej wypitego piwa z alkoholem.
To przekłada się na 9,7 mln litrów czystego alkoholu mniej, którego w 2024 roku nie wypili polscy konsumenci dzięki spożyciu "zerówek" - podają autorzy.
"Ten trend jest widoczny na rynku od kilku lat. Maleje konsumpcja klasycznego alkoholowego lagera oraz piw mocnych, a rośnie spożycie 'zerówek'. Dlatego też średnia zawartość alkoholu w piwie zmniejsza się systematycznie z roku na rok" - napisano.
Produkty finansowe
"Obserwowany przez NielsenIQ przez ostatnie lata dynamiczny wzrost sprzedaży piw 0,0 proc. wpisuje się w znacznie szerszy makrotrend poszukiwania przez konsumentów zdrowszych, alternatywnych wyborów w trakcie ich codziennych zakupów. Ograniczenie lub też całkowita rezygnacja ze spożycia alkoholu jest, w naszej opinii, jedną z głównych przyczyn zastępowania przez konsumentów piw z alkoholem przez produkty 0,0 proc." - powiedział cytowany w raporcie Marcin Cyganiak, dyrektor komercyjny NielsenIQ.
Polska trzecim producentem piw 0,0 proc. w Europie
Polska jest obecnie trzecim największym producentem piw bezalkoholowych w Europie; odpowiada za ponad 9 proc. europejskiej produkcji - wynika z raportu "Zerówki zmieniają rynek piwa. Rewolucja 0,0 proc. trwa". W 2024 r. Polacy kupowali codziennie 1,06 mln butelek i puszek takiego piwa.
Zgodnie z opublikowanym w środę raportem Polska razem z Niemcami i Hiszpanią odpowiadają za 68 proc. europejskiej produkcji "zerówek". Niemal co dziesiąte piwo 0,0 proc. w Europie pochodzi z Polski.
"Od roku 2018, kiedy po raz pierwszy nastąpił skokowy wzrost segmentu piw bezalkoholowych na polskim rynku, wielkość sprzedaży piw zero wzrosła o 250 proc., do blisko 2 milionów hektolitrów w 2024 roku. W ubiegłym roku polscy konsumenci kupowali codziennie 1,06 mln butelek i puszek piwa z zerową zawartością alkoholu i jednocześnie 441 tys. mniej sztuk piwa z alkoholem" - czytamy w raporcie Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie.
Z publikacji wynika, że wśród osób kupujących "zerówki" najliczniejszą grupę stanowi pokolenie trzydziestolatków, ale w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła częstotliwość i wielkość zakupów piw bezalkoholowych we wszystkich grupach wiekowych dorosłych konsumentów, szczególnie w grupie 18-29 lat. Piwa bezalkoholowe są w Polsce powszechne – próbowało ich 97 proc. Polaków, a 62 proc. regularnie sięga po "zerówki"
Autorzy publikacji przypomnieli, że zgodnie z polskim prawem napojem alkoholowym jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 proc. objętościowych alkoholu. "Jednak od kilku lat ponad 98 proc. piw bezalkoholowych na rynku to piwa 0,0 proc. (czyli bez alkoholu)" - podkreślili.
Raport przywołuje badanie IQS ze stycznia 2025 r., z którego wynika, że 97 proc. konsumentów w wieku 18-64 lata spróbowało w swoim życiu bezalkoholowego piwa, o połowę mniej (48 proc.) bezalkoholowego szampana lub prosecco, co trzeci (33 proc.) bezalkoholowego wina, a 12 proc. bezalkoholowych aperitifów.
Zgodnie z raportem przez ostatnią dekadę rynek piw 0,0 proc. urósł dziesięciokrotnie wolumenowo, osiągając blisko 6,5 proc. w całym rynku piwnym. "Biorąc pod uwagę obserwowany od kilku lat systematyczny spadek sprzedaży piw alkoholowych, możemy założyć, że 1,94 mln hektolitrów +zerówek+ kupionych przez polskich konsumentów w 2024 roku to o 1,94 mln hektolitrów mniej wypitego piwa z alkoholem. To przekłada się na 9,7 mln litrów czystego alkoholu mniej, którego w 2024 roku nie wypili polscy konsumenci dzięki spożyciu zerówek" - czytamy. (PAP)
fos/ mmu/
alk/ asa/