Dz

REKLAMA
PIT

Niższa rata to często wyższe łączne koszty

2015-09-02 11:47
publikacja
2015-09-02 11:47
Niższa rata to często wyższe łączne koszty
Niższa rata to często wyższe łączne koszty
fot. kwl / /԰쾱.

Dłuższy okres kredytowania to niższa rata. Jednak nie zawsze wydłużenie okresu spłaty będzie korzystne, gdyż powoduje to niewspółmierny do korzyści wzrost łącznych kosztów odsetkowych. Taki cel przyświecał między innymi Komisji Nadzoru Finansowego, która w Rekomendacji S ograniczyła długość okresu kredytowania do maksymalnie 35 lat, jednocześnie rekomendując, aby także unikać zadłużenia się powyżej 25 lat.

Każdy kredytobiorca chciałby płacić jak najniższą ratę kredytu. Ten cel przyświeca wielu osobom, które decydują się na wydłużenie okresu kredytowania, gdyż dzięki temu rata kredytu będzie niższa. Warto jednak mieć świadomość, że po przekroczeniu pewnego granicznego okresu spłaty, dalsze wydłużanie jest mało opłacalne. Oznacza to, że rata kredytu oczywiście dalej spada, ale wzrost łącznych kosztów odsetkowych jest już niewspółmiernie wysoki.

C:\Users\Kasia\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\Dłuzszy okres spłaty kredytu.png

Policzymy, jaka jest wysokość miesięcznych rat i łącznych kosztów odsetkowych na przykładzie kredytu w wysokości 250 tysięcy złotych z oprocentowaniem 3,60% oraz 6,00%.

Tabela 1 - kredyt z oprocentowaniem 3,60%

15 lat 25 lat 30 lat 35 lat 45 lat
Rata 1 799 1 265 1 137 1 047 935
Wysokość łącznych odsetek 73 912 129 502 159 180 190 060 255 226
Źół: obliczenia Notus Doradcy Finansowi

Jak widać, każde wydłużenie okresu spłaty powoduje, że miesięczna rata ulega obniżeniu, ale jednocześnie oznacza to duży wzrost kosztów. Przykładowo, jeśli kredyt zamiast 15 lat będziemy spłacać przez okres 30 lat, to rata kredytu spada o około 36 procent, ale łączne koszty odsetkowe rosną o około 115%. Warto zwrócić także uwagę, jakie byłyby różnice w kosztach, gdyby ciągle dostępne byłyby kredyty na np. 45 lat. Wówczas w porównaniu z kredytem 15 letnim rata kredytu byłaby niższa o 48 procent, ale koszty odsetkowe byłyby wyższe prawie 3,5 krotnie.

Dz

Reklama

Oczywiście w większości przypadków kredytobiorca, chociażby z uwagi na zdolność kredytową, nie stoi przed wyborem czy zadłużyć się na 15 czy na 30 lat. Jednak często zastanawiamy się nad okresem 30 czy 35 lat. Wydłużenie w tym wypadku okresu spłaty o 5 lat, oznacza ratę niższą o niecałe 9 procent, ale wzrost kosztów aż o ponad 20 procent.

Podobne wnioski można także wysnuć analizując kredyt z wyższym oprocentowaniem. Jednak w tym przypadku różnice w kosztach będą jeszcze większe. Poniższa tabela przedstawia wyliczenia dla kredytu w wysokości 250 tysięcy złotych z oprocentowaniem 6 procent.

Tabela 2 - kredyt z oprocentowaniem 6,00%


15 lat 25 lat 30 lat 35 lat 45 lat
Rata 2 110 1 610 1 499 1 425 1 340
Wysokość łącznych odsetek 129 735 233 226 289 595 348 699 473 984
Źół: obliczenia Notus Doradcy Finansowi

Przy wyższym oprocentowaniu wydłużenie okresu spłaty o 5 lat do 35 lat powoduje spadek raty tylko o niecałe 5 procent przy jednoczesnym wzroście kosztów o ponad 20 procent.

Wybierając okres kredytowania nie zawsze należy za wszelką cena dążyć do obniżenia raty kredytu. Niższa rata oznacza także wzrost łącznych kosztów odsetkowych, a często są to niewspółmierne wydatki. Warto dobrze zastanowić się czy nie korzystniej jednak byłoby skrócić nieco okres spłaty, tak aby ograniczyć koszty.

Michał Krajkowski

Główny Analityk Notus Doradcy Finansowi


Źół:Dom Kredytowy NOTUS
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(4)

dodaj komentarz
~Frankowicz
Gorzej jeśli ktoś ma kredyt we frankach i musi wydłużyć spłatę, bo nie stać go na płacenie wyższych rat. Co prawda ja na razie sobie radzę, bo via https://www.waluty360.pl/ wyszukuję sobie najtańszych kantorów online i oszczędzam kilkadziesiąt zł miesięcznie na racie, ale nie wiadomo jak to dalej będzie.
~Bzdura
Autor zapomniał napisać że sytuacja dotyczy tylko kredytu spłacanego w ratach równych, który jest skrajnie niesprawiedliwy i zawsze proponowany przez bankierów nieuświadomionym kredytobiorcą.
Spłacając kredyt w ratach malejących taka sytuacja nie występuje. Łączny koszt odsetkowy nie zwiększa bez względu na to czy kredyt jest
Autor zapomniał napisać że sytuacja dotyczy tylko kredytu spłacanego w ratach równych, który jest skrajnie niesprawiedliwy i zawsze proponowany przez bankierów nieuświadomionym kredytobiorcą.
Spłacając kredyt w ratach malejących taka sytuacja nie występuje. Łączny koszt odsetkowy nie zwiększa bez względu na to czy kredyt jest zaciągany na 5 lat, czy na 45 lat.
Autor artykułu bardzo dobrze o tym wie, ale dziwnym trafem jakoś zapomniał o tym wspomnieć w podsumowaniu.
~Abc
Bez wzgledu na model splaty (w ratach rownych czy malejacych),wydkuzenie okresu splaty skutkuje wzrostem lacznych kosztow odsetkowych. Tak czy inaczej kredyt splacany w ratach malejacych jest korzystniejszy biorac pod uwage laczna sume odsetek, niz kredyt splacany w ratach rownych
~kredytobiorca
Mam inne zdanie. Kredyt malejący jest niekorzystny dla kredytobiorcy ponieważ pierwsze raty są wysokie i obniża standard życia kredytobiorcy zwłaszcza hipotecznego dlatego radzę brać kredyt w ratach równych. W każdej chwili jak mamy lepszą sytuacje finansową możemy kredyt nadpłacić i zamknąć. Rata musi być do udźwignięcia i normalnego Mam inne zdanie. Kredyt malejący jest niekorzystny dla kredytobiorcy ponieważ pierwsze raty są wysokie i obniża standard życia kredytobiorcy zwłaszcza hipotecznego dlatego radzę brać kredyt w ratach równych. W każdej chwili jak mamy lepszą sytuacje finansową możemy kredyt nadpłacić i zamknąć. Rata musi być do udźwignięcia i normalnego funkcjonowania. Przy racie malejącej to pierwsze 8 lat to rata wyższa o jakieś 30%.

ʴǷɾąԱ: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki