E-kantory nie podlegają regulacjom prawnym, więc korzystanie z nich jest ryzykowne? - To mit - mówi Tomasz Górski, Dyrektor Marketingu Currency One SA, operatora dwóch największych serwisów na rynku wymiany walut online. -W tym biznesie wiarygodność to podstawa i żadna instytucja nadzorująca nie zagwarantuje wysokiej jakości działania firmy, jeśli ona sama o to nie zadba.



Współpracujące banki
Postawą działania e-kantorów jest sprzężenie ich systemów z systemami banków, dzięki którym klienci przesyłają walutę między swoimi kontami bankowymi a kontami e-kantoru. Dlatego przed zarejestrowaniem się w danym serwisie - warto odwiedzić stronę e-kantoru i sprawdzić, z iloma bankami współpracuje. Liczba ta świadczy o zaawansowaniu systemów e-kantoru oraz jakości współpracy z bankami.
System zabezpieczeń jak w bankowości elektronicznej
W najlepszych e-kantorach stosowane są identyczne zabezpieczenia technologiczne jak te używane w bankowości elektronicznej. Serwis powinien weryfikować tożsamość użytkownika i posiadać certyfikat Extended Validation SSL, dzięki któremu wszystkie operacje i transakcje realizowane są za pomocą szyfrowanych danych. Często stosowane są także dodatkowe zabezpieczania np. w postaci kodów SMS.
Regularne raportowanie do instytucji finansowych
Mimo że e-kantory nie podlegają nadzorowi Komicji Nadzoru Finansowego, muszą regularnie raportować efekty swoich działań do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). To drugi po Ministerstwie Finansów organ administracji państwowej odpowiedzialny za zapobieganie wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu.
Opinie klientów są najcenniejsze
Rozwój mediów społecznościowych dał klientom możliwość publicznego wyrażania swoich opinii o usłudze czy produkcie. Warto przez wybraniem platformy do transakcji walutami prześledzić opinie o danym e-kantorze w sieci. - Polecam tu odwiedzenie profili e-kantorów w mediach społecznościowych, aby sprawdzić komentarze użytkowników, ale także portal opineo.pl, który gromadzi potransakcyjne opinie konsumentów na temat firm z branży e-commerce - wyjaśnia Tomasz Górski, Dyrektor Marketingu Internetowykantor.pl i Walutomat.
Sprawdź pozycję e-kantoru na rynku - cena to nie wszystko
Pierwszym czynnikiem, na który zwracamy uwagę, wybierając produkt czy usługę, jest cena. Polscy użytkownicy internetu są już jednak doświadczeni i wiedzą, że nie może to być jedynym kryterium wyboru platformy zakupowej i nieważne, czy mówimy tu o e-sklepie czy e-kantorze. Sprawdźmy zatem inne czynniki, zanim kupimy walutę. Warto zwrócić uwagę na to, czy e-kantor posiada biuro obsługi klienta i jak jest ono zorganizowane (dostępność firmy dla klientów), czy firma posiada certyfikaty i nagrody (ocena rynku), czy jego przedstawiciele regularnie pojawiają się w mediach (otwarta komunikacja z mediami), czy e-kantor jest notowany w porównywarkach kantorów (rankingi). To wszystko świadczy o jakości działania danego serwisu i powinno mieć wpływ na nasz finalny wybór.
Kondycja firmy handlującej walutami
O pozycji firmy i jej kondycji finansowej świadczy także zgromadzony kapitał zakładowy i wartość realizowanych obrotów. Warto również sprawdzić formę prawną firmy, to jak długo e-kantor działa na rynku i ile osób zatrudnia. Informacje te powinny być dostępne na stronie serwisu w łatwo dostępnym miejscu.
Dodatkowe zabezpieczenia
Warto przejrzeć strony kantorów internetowych i poczytać, co firmy mają do powiedzenia w kontekście swojej wiarygodności. Mogą stosować wiele różnych dodatkowych aspektów podnoszących ich wiarygodność. - I tak np. w Walutomacie stosujemy zasadę rozdzielnego księgowania środków klientów i spółki operatora serwisu. Co oznacza, że pieniądze klientównie są inwestowane w czasie oczekiwania na wymianę, nie finansują także działalności spółki- wyjaśnia Tomasz Górski. Serwis gwarantuje także pełne pokrycie środków, co oznacza, że zanim dojdzie do wymiany pieniędzy, każda ze stron transakcji musi zapewnić środki na jej realizację, czyli przelać odpowiednią kwotę na pokrycie transakcji.
/ Currency One SA, Internetowykantor.pl, Walutomat.pl